ספרות

"אני לא חלשה כמו שתמיד חשבתי על עצמי" – שיחה עם הנערה תום

ראיון בלעדי עם אחת מגיבורות הספר "סוגרים חשבון" מאת נועה רום

יוני 11, 2017  

רגע לפני ששנת הלימודים נגמרת, תפסנו לשיחה את תום, אחת מגיבורות הספר "סוגרים חשבון" מאת נועה רום (הוצאת כתר ורימונים), שיחד עם חברתה ג'רי עתידות להופיע בסדרת ספרים חדשה. דיברנו אתה על החרם שעברה, על חברות ועל קריאה.

עטיפת הפר (יח"צ)

עטיפת הפר (יח"צ)

שלום תום, מה שלומך?

אני בסדר, נראה לי, כלומר אני ממש מתרגשת להתראיין, ועוד בלי ג'רי.

ספרי לנו, איך החיים מאז פרסום הספר "סוגרים חשבון"?

וואו, אתם לא מביניםבבית הספר אני ממש סלב. יש שסתם רוצים לעשות אתי סלפי, ויש שמדברים אתי על החוויות שהם עברו או עוברים בבית הספר. אני מנסה לעזור לכולם אבל זה לא פשוט, אני רק בת שלוש-עשרה .יוהו, ג'רי תתבאס שלא מראיינים גם אותה, אולי תסדרו לה ראיון בתכנית "הצינור"? טוב, עזבו, שפעם אחת ידברו רק עלי.

עברת דברים לא פשוטים כשעלית לחטיבה. ספרי לנו על החוויה הזאת, למה היא היתה כל כך מסעירה?

בכיתה ו' כמה בנות עשו עלי חרם. ההצקות התחילו בחופשת חנוכה, ומשם זה הדרדר. פחדתי ללכת לבית הספר, הן לא עזבו אותי, זה היה סיוט. כשעליתי לחטיבה קיוויתי להתחיל חיים חדשים, ואז גיליתי ששתיים מהבנות שעשו עלי חרם לומדות אתי בכיתה .הייתי מיואשת, פחדתי שהסיוט של כיתה ו' מתחיל מחדש, והן באמת הציקו לי. אני וג'רי לא היינו מוכנות לעבור את זה שוב. אני לא יודעת אם עשו עליכם חרם, אבל אתה מרגיש כל כך בודד, מושפל, אתה שואל את עצמך מה לא בסדר אצלך. אני יודעת שאני מלאה במשקל ושאני לא ממש יפה, אבל בגלל זה להציק? לא עשיתי שום דבר רע. אוי, נועה וג'רי יכעסו עלי שאמרתי את זה על עצמי .

יש משהו שהיית רוצה שבני נוער שקוראים את הספר ילמדו ממנו?

שהם לא לבד. שאם מציקים להם, מתעללים בהם, זורקים לעברם מלים פוגעניות – הם לא צריכים לשתוק. תמיד יש עם מי לדבר. הורים, חברים, יועצת. בהתחלה לא סיפרתי להורים שלי, וחבל. אני לא אומרת שהם ידעו מיד מה לעשות, אבל הם הבינו שאני לא סתם מתחמקת מללכת לבית הספר. הם לא מושלמים אבל הם מיד עמדו מאחורי.

החברות שלך עם ג'רי היא אחד הדברים המשמעותיים ביותר בחייך. האם חברות יכולה לעמוד בכל מכשול?

אני לא יודעת מה הייתי עושה בלי ג'רי, אנחנו חברות מכיתה א', תמיד תמכנו אחת בשנייה. היא מאוד אוהבת להיות אצלי בבית, אמא שלה נפטרה כשהיא הייתה קטנה ונעים לה אתנו. אני חושבת שאחרי כל מה שעברנו עם החרם, ראינו כמה החברות שלנו חזקה. רבנו, השלמנו… אנחנו שונות באופי ולא תמיד הסכמתי עם הרעיונות שלה. היא לפעמים חושבת מהבטן, כועסת מאוד ולא חושבת קדימה ואני רוצה שנדבר יותר. אבל אם היא הייתה כמוני זה היה משעמם.

תגידי, אומרים כל הזמן שנוער לא קורא. את נערה – מה דעתך על הקביעה הזאת?

מצאת לך את מי לשאול, אני קוראת כל הזמן. בגלל מה שעברתי, הספרים היו לפעמים מקום לברוח אליהם. אני קוראת בעיקר ספרים על התבגרות, ספרים שאני יכולה להתחבר אליהם וגם ספרים על נערים ונערות בגילי שחיים בערים אחרות שיש להם סיפור חיים שונה. ג'רי, למשל, לא קוראת, אבל אני אופטימית, כי פעם אחת היא הייתה צריכה לעשות יומן קריאה ובגלל שהיא עמדה להיכשל בספרות היא הייתה חייבת לעשות אותו, אז היא בחרה ספר פנטזיה, ולמרות שהיא לא מודה בזה, היא הייתה במשך שבוע זומבי לחלוטין; מלמלה כל הזמן שהם מחפשים אותה ושהיא תפתור את התעלומה.

מה למדת על עצמך בעקבות החרם?

שאני לא חלשה כמו שתמיד חשבתי על עצמי. שאני לא הבעיה, הבעיה נמצאת אצל אלא שמציקים ואצל אלה שישבו בצד ושתקו – הם הפחדנים, לא אני.

יצא לך להכיר היטב את הסופרת נועה רום. אתן מסתדרות? היא מבינה אותך?

קראתי את הספרים שלה, והאמת כשהיא החליטה לכתוב על מה שעבר עלינו קצת חששתי – היא סופרת מצליחה והיא בלונדינית. הייתי בטוחה שהיא הייתה מלכת הכיתה, לפני מאה שנה, כשהיא הייתה בגיל שלי. אבל כשנפגשנו ודיברנו היא סיפרה לי שאף פעם היא לא הייתה מקובלת. ביסודי הציקו לה שהיא פוזלת, ופעם אחת היתה מדורה כיתתית בל"ג בעומר ולא הזמינו אותה. מאותו רגע ידעתי שהיא תבין אותי. ודרך אגב, היא לא בלונדינית אמתית.

מה אנחנו לא יודעים עלייך וכדאי מאוד שנדע?

שאני מצחיקה. היו קטעים בספר שהצחקתי, אבל אני חושבת כמה פעמים לפני שאני מדברת, וחבל.

עושה רושם שנראה אותך שוב. יש תכניות?

בטח! נועה כותבת את ספר ההמשך ל"סוגרים חשבון". היא השביעה אותי לא לגלות לכם מה יקרה לי ולג'רי בחטיבה, אני רק ארמוז שמחכה לנו תקופה מיוחדת; אנחנו מתחילות לפרוח ולנשום, להגשים את עצמנו ו… אמרתי יותר מדי? אוי, רק שנועה לא תוציא אותי מהספר! אני חייבת לדבר עם ג'רי דחוף, היא תדע מה לעשות .ביוש.

 

 

כתיבת תגובה

כתיבת תגובה


ידע אותי כאשר מפורסמות תגובות חדשות ברשימה זו.