איור

בוגרים לגילם – אליה צ'צ'יק

ראיון עם בוגרת "בצלאל" על פרויקט שעשתה במסגרת סטודיו לאיור ספרי ילדים - איור מחודש לטקסט הקלאסי "דירה להשכיר"

ספטמבר 26, 2015  

בוגרים לגילם הוא מדור שנוסד לכבוד תערוכות הסיום של בוגרי המחלקות השונות בבתי הספר הגבוהים לעיצוב. גם השנה בחרנו מספר בוגרים מוכשרים שפרויקטי הגמר שלהם קשורים לתרבות לילדים, ושלטעמנו כדאי מאוד לשים לב אליהם. אנו שמחים להציג בפניכם את יוצרי העתיד, המפגינים כבר בפרויקט הגמר שלהם גישה ייחודית, מרעננת ומגוונת לעשיה תרבותית ואמנותית לילדים.

שלום אליה, ספרי לנו קצת על עצמך,

אהלן, אני אליה צ׳צ׳יק, ירושלמית במקור וכרגע בת״א, בת 26.
האמת שמגיל קטן הייתי בטוחה שאלמד אנימציה, ותקשורת חזותית קרה ממש במקרה, התקבלתי לשתי המחלקות בבצלאל ובדקה התשעים החלטתי שתקשורת חזותית זה יותר בשבילי.

איך את מסכמת את ארבע שנות לימודיך בבצלאל? מה גילית, במה השתפרת? האם גיבשת שפה סגנונית או טכניקה אהובה?

זאת הייתה ממש חוויה מכוננת עבורי, משהו שאני שמחה מאוד שעשיתי ואני באמת מאמינה שזה נתן לי המון גם מעבר ללימודים עצמם.
הלימודים היו מאוד מאתגרים ותובעניים –  וכך זה צריך להיות בעייני.

עפרונות צבעוניים שנה א'

עפרונות צבעוניים שנה א'

בגדול – גיליתי את עולם העיצוב. אני באתי מתחום הביוטכנולוגיה כך שהצורת החשיבה והגישה לדברים הייתה מאוד חדשה לי, הבנתי גם שאני אוהבת לשלב בין הדיסיפלינות – לעשות אנימציה, לאייר, לערוך וידאו, לעבוד בתלת ולשלב עם טיפוגרפיה. בחרתי במסלול עיצוב ולקחתי קורסים באיור וברודקאסט.___ש_ש_ת _£___נ_£_פ 2. _¢_¬_ץ_ס_ש_¬ - ___ס_ץ_ף_פ _______פ _ע__

לא רציתי להינעל על נישה מסויימת אלא לנסות לגעת במגוון דברים.

המעבר מרישום קלאסי לאיור היה מבחינתי צעד גדול, שם כבר התחלתי לראות דברים קצת אחרת ולאט לאט עברתי לעבוד באופן וקטורי לחלוטין (הרומן עם ה-Pen Tool החל), ישירות על המחשב ולרוב בלי סקיצות ידניות בכלל (גם את הוואקום, הלוח הגרפי, זנחתי לחלוטין). הסגנון הוקטורי יכול להיראות כמשהו קר ומנוכר אבל זה חלק מהאתגר, אני מנסה לרכך אותו ולהביא אותו למקום יותר נוסטלגי.

הדפס רשת שנה ד'

הדפס רשת שנה ד'

זו צורת עבודה מאוד מוקפדת, כל עיקול ופרט מאוד מדוקדקים, עם זאת חשוב לי מידי פעם לחזור לטכניקות ישנות ולהתנסות בסגנונות חדשים.

ספרי על פרויקט איור הספר, למה בחרת דווקא בטקסט הזה וכיצד בחרת את הטכניקה ואת הפורמט?

את הפרויקט עשיתי במסגרת סטודיו איור ספרי ילדים עם רותו מודן. בחרתי ב״דירה להשכיר״ לאחר התלבטויות בין כמה ספרים, הטקסט פשוט נהדר בעייני, קלאסיקה אמיתית.

דירה להשכיר

דירה להשכיר

כמו כן הטקסט עוסק במגוון חיות עם מאפיינים יחודיים אותם רציתי מאוד לאייר, חקרתי כל חיה וניסיתי להתאים את הדמות למאפייניה בטבע ובסיפור.

dira lehaskir sefer13

לכל דמות יש מיני סיפור משלה – החלל בו היא גרה ושפת גופה, שעובר רק ע״י האיור ומושפע מהטקסט.

ככל שהתקדמתי באיור הפרויייקט הבנתי יותר ויותר שישנו צורך בפורמט ייחודי שיארוז את הסיפור וידגיש את ההתפתחויות שבו – לכן בניתי פורמט מתקפל, קונצרטינה כפולה יוצרת תחושה של צפיפות ואי נוחות בהתחלה עד שלבסוף הפורמט נפתח לפוסטר גדול ומרווח.

___ש_ש_ת _£___נ_£_פ 3. _¢_¬_ץ_ס_ש_¬ - _ף_ש_¿_פ _£_פ___¢_ש_¿ 2

הטכניקה הייתה ברורה לי מההתחלה – טכניקה וקטורית שעליה הוספתי טקסטורות שיצרתי באופן ידני וסרקתי, כמו גם פלטת הצבעים המצומצמת (יחסית) של 7 צבעים בלבד.

___ש_ש_ת _£___נ_£_פ 3. _¢_¬_ץ_ס_ש_¬ - _ף_ש_¿_פ _£_פ___¢_ש_¿ 7

מה את מקווה לעשות כעת שסיימת את לימודיך? מהו פרויקט החלומות שלך?

לאחרונה התחלתי לעבוד בסטודיו ״Awesome" שכשמם כן הם, ואני מאוד מרוצה, תוך כדי אני עובדת על פרויקטים אישיים ומעניינים, כמו למשל על קליפ לשיר מתוך אלבומו החדש של חנן ב-סימון.
אני לא יודעת בדיוק מה יהיה פרויקט החלומות שלי, הדבר הכי קרוב לכך שזכיתי לעשות היה פרויקט הגמר שלי בו בהחלט הרגשתי שהגשמתי מעין חלום – עשיתי מיתוג לחברת תעופה גאה (Priscilla – Queen of the sky), זה היה פרויקט עם היקף רחב מאוד שכלל סרטון בטיחות, אפליקציה להזמנת טיסות, פוסטרים וכד׳, היקף שלא האמנתי שאצליח לעשות תוך שלושה חודשים, אבל בעזרתם היוצאת דופן של חברים טובים, זה קרה. הפרויקט זכה לפידבקים מאוד חיוביים והמון חשיפה (שני מיליון צפיות וכתבות בארץ ובחו״ל).

פרסיליה

אין לדעת מה יהיה בהמשך אבל כרגע הכל מאוד דינאמי ויש כל הזמן עניין ואותי זה מאוד משמח.
האתר של אליה צ'צ'יק.

כתיבת תגובה

כתיבת תגובה


ידע אותי כאשר מפורסמות תגובות חדשות ברשימה זו.