1 במה ומסך

בוגרים לגילם – שאול גלבוע

ראיון עם בוגר מגמת עיצוב תעשייתי ב"בצלאל" על פרויקט הגמר שלו - יצירת בסיסים למשחק חופשי בחצר גן הילדים

אוגוסט 18, 2014  

בוגרים לגילם הוא מדור חדש שנוסד לכבוד תערוכות הסיום של בוגרי המחלקות השונות בבתי הספר הגבוהים לעיצוב. בחרנו מספר בוגרים מוכשרים שפרויקטי הגמר שלהם קשורים לתרבות לילדים, ושלטעמנו כדאי מאוד לשים לב אליהם. אנו שמחים להציג בפניכם את יוצרי העתיד, המפגינים כבר בפרויקט הגמר שלהם גישה ייחודית, מרעננת ומגוונת לעשיה תרבותית ואמנותית לילדים.

והפעם, ראיון עם המעצב התעשייתי שאול גלבוע, בוגר "בצלאל".


שלום שאול, ספר קצת על פרויקט הגמר שלך.

בפרויקט הגמר שלי ב"בצלאל" ניסיתי לבחון ולפעול בתחום של חצרות גני ילדים מנקודת המבט של מעצב מוצר, אשר להבדיל מהגננת או אנשי חינוך, מנסה לפעול דרך החפצים והחומרים בחצר. נקודת המוצא לעבודה היתה הניסיון שלי כילד בחצרות הגרוטאות של קיבוץ משמר העמק שבו גדלתי. הניסיון הזה תרם לא מעט להשקפת עולמי וליחס שיש לי גם היום לחפצים וחומרים.

במציאות של היום שבה ילדים מוסעים ממקום למקום במכונית משפחתית וגני הילדים נהפכים לקורס הכנה לבית הספר, הילדים חווים את העולם דרך הטלוויזיה, המחשב ודרך חפצים ומתקנים שעוצבו ותוכננו במיוחד בשבילם; עולמם החומרי של הילדים הולך ומדלדל ונשארו מספר קטן של מקומות בהם הילדים יכולים לחוות באופן בלתי אמצעי את העולם שסביבם. דרך העבודה, עיצוב המתקנים והדו-שיח עם תקני הבטיחות והאווירה החברתית המגוננת של ימינו, הפרויקט מנסה להציע מבט חדש על האופן בו אנו מגדלים את ילדינו.

בסיסים למשחק חופשי הם סדרה של מתקנים לחצר גן הילדים היוצרים חללים מדולרים שונים למשחק דמיוני בגרוטאות. הבסיסים מזמינים משחק עם גרוטאות, מעשירים את הפעילות עם הגרוטאות ומאפשרים לילדים התמודדות עם קשת רחבה של מצבים, אתגרים וסיכונים, מתוך הכרה בחשיבות של משחק מסוג זה להתפתחותם הבריאה.

בסיסים למשחק חופשי

בסיסים למשחק חופשי

הסרט הזה, שהוא החלק הראשון בפרויקט שלי, מנסה בארבע דקות להסביר את תפיסת העולם שאתה ניגשתי לעבודת העיצוב והוא מורכב בעיקר מצילומים שלי בגני ילדים בכל הארץ כחלק מהמחקר של העבודה:

מה עומד מאחורי הפרויקט?

העבודה מושתת במידה רבה על מודל חצר הגרוטאות כפי שניסחה אותו מלכה האס עם פרשנויות שלי שנוספו לאורך הדרך. עבדתי בליווי דליה לילו, מרצה במכללת "אורנים" ויועצת לגני ילדים, וערכתי עשרות ביקורים בגני ילדים שם תשאלתי את הגננות ואת הילדים על הפעילות בחצר.

שאול-גלבוע2

גן לגילאי 3-4, קיבוץ משמר-העמק (מתוך המחקר המקדים)

נווה צדק, תל-אביב גן חובה עירוני

נווה צדק, תל-אביב, גן חובה עירוני (מתוך המחקר המקדים)

שאול-גלבוע

באר-שבע, גן אנטרופוסופי (מתוך המחקר המקדים)

הפרויקט הוא למעשה ניסיון לאפשר את חצר הגרוטאות בתוך המציאות המשפטית-חברתית-תרבותית של היום. התובנה שלי היתה שחוץ מהמחסום המחשבתי שאתו ניסיתי להתמודד דרך הסרט בעיקר, המכשול הגדול שעומד בפני גננות שרוצות להקים היום חצר גרוטאות מפוארת היא המתקנים הגדולים של חצר, כי המתקנים האלה לא עומדים בתקני הבטיחות הבלתי אפשריים שצצים היום בכל פינה והם לא נראים "טוב" במרחב הציבורי המטופח והממוסד.

כיצד שונים הבסיסים שיצרת ממתקנים שקיימים כיום בגן הילדים?

הפרויקט מגדיר קטגוריה חדשה של מתקנים השונה ממתקני המשחקים שאנחנו רואים היום וזולגים לחצרות הגנים מהגן הציבורי. המתקנים שאני מציע מבדילים בין סביבות המשחק השונות – הגן הציבורי והחצר הפרטית. אלה מתקנים שלוקחים בחשבון את נוכחות הגננת בזמן המשחק ואת אופי הפעילות בחצר, הם מאפשרים עלייה מסוימת במפלס הסכנה מחד ופתיחת קשת ההזדמנויות למשחק בחצר מאידך. "בסיסים למשחק חופשי" מציעים פתרון למחסור בהזדמנויות למשחק חופשי בעולמם של הילדים היום.

יש סתירה פנימית בין חצר הגרוטאות לעבודת המעצב השואף לתפור מוצר חדש ללקוח, אבל אני חושב שיש כאן הזדמנות להביא נקודת מבט חדשה ולגשר בין נקודות המבט השונות בחצר, ע“י עיצוב מחדש של המרחב, החפצים או המתקנים שבו לאור תפיסת העולם של”חצר הגרוטאות“.

אחד הבסיסים מתוך הסדרה:

מה התוכניות שלך לעתיד? מהו פרויקט החלומות שלך?

הפרויקט האקדמי מבחינתי הסתיים בהצלחה, וכרגע הוא עומד בפני היציאה לעולם האמיתי, יציאה שבאופן טבעי קצת מפחידה ומערימה הרבה מאוד קשיים – חוקים, תקנים עירוניים, אישורים, משרד החינוך… אני עוד לא יודע לאיזה כיוון אני אקח את זה, מה שאני כן יכול להגיד שאני מסיים את החלק הזה בפרויקט קצת יותר אופטימי ממה שהתחלתי אותו. למרות שגנים רבים נופלים במלכודת התקנים והקטלוגים המבריקים אני מזהה גם המון רצון וביקוש מגננות והורים בכל הארץ למצוא דרך טובה יותר לפעול בחצר הגן, והרבה גננות מנסות לאלתר ולהילחם במגמה הזאת שמסרסת את חצרות הגנים והופכת אותם למחסן פלסטיק צבעוני ומבריק.

כל התיעוד של העבודה מרוכז באתר האינטרנט שלי ואני מזמין את כולם לבקר ולמי שיש מה להוסיף/לסתור/לעודד/להפריח או להציע לכתוב לי –shaulgilboa.com

כתיבת תגובה

תגובה אחת:

  1. מאת רונית:

    יפהכל מילה בסלע!

כתיבת תגובה


ידע אותי כאשר מפורסמות תגובות חדשות ברשימה זו.