2 במה ומסך

ג'ק חוזר! / אור ארנסט

ארבע סיבות מדוע כדאי לצפות בסדרת האנימציה "סמוראי ג'ק"

מאי 28, 2017  

היא מהורהרת, אפלה, תאטרלית והכי יפה שיש – סדרת האנימציה "סמוראי ג'ק", שהסתיימה לפני שלוש-עשרה שנה, והותירה את צופיה המומים מהמסר שהטוב לא תמיד מנצח, עולה בעונה חמישית מרתקת. לפניכם ארבעת הדברים שהופכים אותה למעולה.

samurai-jack-vs-aku-1

1. אחדות ניגודים: היא עדינה ואלימה, פשוטה ומורכבת, קודרת ומשעשעת. הנה דוגמית:

בסצנה אחת, הוריו המתים של סמוראי ג'ק מופיעים בהזיותיו, מתייפחים, מאשימים אותו על שהפקיר אותם, שכשל בהגנה עליהם מפני השד אקו. מלנכולי, מיוסר ואכול-אשמה, מחפש ג'ק גאולה.

בסצנה שנייה, אקו – אותו שד מתעתע השולט בעולם, מתמתח בבוקרו של יום, מרכיב גבות עשויות אש-תמיד (כמו שמרכיבים עדשות) והולך לאנליזה. שם, על הספה, הוא פורץ בבכי למשמע הידיעה שג'ק חוזר (אחרי שהוא זרק אותו לעתיד). הפסיכולוג מרגיע אותו "ששש… אתה במקום בטוח".

2. אסתטיקה: במוקד הסדרה וויז'ואל השואב השראתו ממינימליזם יפני ומתאטרון אקספרסיוניסטי: הסדרה ממעטת במלים, ואופן מסירת הסיפור מתמקד בעיקר בעיצוב החזותי. לא רק הקומפוזיציות המושלמות, המוזיקה, שימוש בצבעים מנוגדים, וחלוקות מסך, גם הסאונד אפקט המתמקד בצליל נתז מים כמו גם בהמולת קרב. ומעל לכול, כוראוגרפיית מאבקים מושלמת (ראו ג'ק נאבק בשבע המתנקשות, בנות אקו). בקיצור, כל פריים שני – למסגר ולתלות.

3. פילוסופיה: שאלות קיומיות בנוסח המזרח, מה שמבטיח שתיקות גדולות ומאבקים מסוגננים:

כמו "האודיסאה" וסיפורי מסעות אפיים, גם כאן, "השיבה הביתה" בדרכו של הסמוראי כגיבור ההומרי מצריכה תעצומות נפש, מאבקים בין טוב לרע, שאלות מוסר, חיים ומוות, אשמה וחרטה. העונה הרביעית שהסתיימה בשנת 2004 עם המסר שהטוב לא תמיד מנצח, חוזרת עם גיבור מהורהר, מובס, ובודד יותר מתמיד.

4. תיאורי טבע: הכבוד לסביבה, למחזוריות, לשינויים הוא מהדברים הכי מפעימים בסדרה:

התמקדות בתיאורי טבע ובחילופי עונות השנה משמשת לשיקוף מצב נפשן של הדמויות, אך גם לביטויי פיוט והרמוניה של הטבע ועולם החי, ויחסי הגומלין ביניהם. ברגעים אלו מאיטה הסדרה את קצבה, מניחה לנו להישאב אל הנוף, להתמקד בעלה נושר, לטבוע בשדות חיטה, להתענג על פכפוך נחלים, לרעוד עם גשמי זעף, להתבונן באניצי פלומת זאבה. לאט. מלוא העין. יש זמן. גם לאסונות, חורבן כפרים ותימרות עשן.

למי היא מיועדת? בשנת 2001 הסדרה "סמוראי ג'ק", שיצר גנדי טרטקובסקי, עלתה בקרטון נטוורקס. היא הייתה מהפכנית כשהציגה עלילה בוגרת, שתקנית ואפלולית שהפכה קודרת עם כל עונה, עד לסיומה בשנת 2004. בעונתה החמישית, שעלתה במרץ השנה, כבר שובצה ב-Adult Swim של קרטון נטוורקס, רצועת שידור שמיועדת לצפיית מבוגרים יותר. האם הסדרה אפלה מתמיד, או שבזמן שחלף הפכנו לסכרינים ולמגוננים-יתר? כנראה התשובה היא גם וגם, ומן הסתם העובדה שאוהדיה התבגרו מעל עשור – אף היא נלקחה בחשבון. מומלץ לחובבי הז'אנר.

אור ארנסט – סופרת למבוגרים ולילדים. לאחרונה ראה אור "מרבד קרפדות" – ספר ילדים ויומן חלומות, שיצרה בשיתוף עם המאייר אורי טור.

כתיבת תגובה

2 תגובות:

  1. מאת שחר קובר:

    סמוראי ג׳ק היא סדרת מופת לכל מי שרוצה ללמוד משהו על עיצוב לאנימציה. צבעוניות מהרהיבה, עיצוב דמויות נפלא ומכל לכל קומפוזיציות מושלמות. מסכים לחלוטין עם הקביעה שצריך למסגר ולתלות כל פריים שני.

  2. מאת שחר קובר:

    *מעל לכל…

כתיבת תגובה


ידע אותי כאשר מפורסמות תגובות חדשות ברשימה זו.