1 רשימות ומאמרים

המלצות לפסטיבל אנימיקס 2015 / יוני שלמון

לקראת פסטיבל אנימיקס בחודש הבא, יוני שלמון ממליץ מה הכי כדאי לראות

יולי 29, 2015  

פסטיבל אנימיקס הוא האירוע השנתי המרכזי של אוהבי האנימציה המקומיים. בין התכניות המגוונות אפשר למצוא סרטים שאין דרך אחרת לראותם על מסך גדול בארץ, יחד עם סרטים קצרים מכל העולם, ומפגשים עם יוצרים, הרצאות על תהליכי עבודה על סרטי אנימציה ואפקטים.

הפסטיבל, כשמו הוא, כולל ערבוב שהוא לפעמים מבורך ולפעמים מפוזר של אנימציה וקומיקס. פעמים רבות ישנה חפיפה אמתית בין שתי האמנויות האלו, כמו במקרה של חתן הפסטיבל השנה, מישל קישקה, שהנובלה הגראפית שלו, "דור שני", מעובדת בימים אלו לסרט אנימציה.

מבחינת התוכן, הפסטיבל מנסה לקלוע לטעם רחב מאוד; אבל מי שמחפש יצירות עצמאיות ואוונגרדיות ימצא גם אותן בפסטיבל. הדבר נכון גם לגבי הקרנות סרטי ילדים שחושפות בפנינו יצירות שאינן מגיעות מלב התעשיה ההוליוודית המסורתית. סרטים נסיוניים או סרטים ללא מלל, סרטים שמעוצבים שונה ובעיקר סרטים אירופאים שכדאי להכיר ולו כדי לדעת שיש אלטרנטיבה לחבורת סוני-דיסני-פיקסאר-דרימוורקס.

מפגשים עם יוצרים

הפסטיבל הוא הזדמנות לילדים להציץ אל תהליך ההפקה של סרטי אנימציה. כל פרויקט שנעשה באנימציה הוא בעל ייחודיות – בטכניקה או בתוכן. אין שתי הפקות דומות, בייחוד כשמדובר באנימציה ישראלית. בפסטיבל השנה הילדים יוכלו לשמוע על הפקת סדרת הטלוויזיה "ז'אק וקוואק" שנהגתה בישראל והופקה על ידי ניקלודיאון העולמית.

1804196-38

"לשרוט את המליון" לעומת זאת, פונה מן הסתם לקהל מעט יותר בוגר מצופי "ז'אק וקוואק". שרוטונים מייצרים סרטונים וויראליים שמצליחים לגרוף כמות צפיות עצומה בישראל. המבנה הוא פשוט: כתיבה מצחיקה, התייחסות לדמויות מוכרות ותרבות פופ והכוונה מדויקת לקהל ישראלי. הסרטים של שרוטונים עשויים ביד קלה וההומור בהם מבוסס על סטראוטיפים, אבל הם מאפיינים זן חדש של תוכן שמגיע ישירות לקהל ללא תיווך ומהווה כלי בידורי ופרסומי משמעותי.

בנוסף, יתקיים גם מפגש הכרות עם ניר וגלי שהכניסו את פינות האנימציה שלהם ב"ארץ נהדרת" ("חדר וחצי" ו"פינת ליטוף") להיכל התהילה של האנימציה המקומית. כדאי להיזכר שגם הסימפסונים התחילו בתור פינת אנימציה קצרה במופע של טרייסי אולמן, ומשם הפכו לסדרה עצמאית – כך שמדובר, אני מקווה, רק בצעד ראשון של השניים בפריים-טיים.

מפגשים נוספים יעסקו בהפקה של פרויקטים מחו"ל: טל לוטן תרצה על "הקול בראש", הסרט החדש מבית פיקסאר-דיסני. ואלון גור אריה יספר על היווצרות דמויות אייקוניות ועל הבטים שונים בהפקת סרטי האנימציה הקלאסיים, מבאגס באני ועד לדמויות של פיקסאר. האנימטור אלכס אוראל ירצה על המעבר מתסריט לסטוריבורד ב"משפחת סופרעל" של פיקסאר.

 

אנימציה ישראלית

פרט למפגשים עם יוצרים ישראלים, תוכלו לראות באירועי "אסיף" השונים את מיטב האנימציה הישראלית העכשווית. אך כדי לראות יצירה ישראלית בפרספקטיבה רחבה יותר מומלץ ללכת להקרנות "אנימציה ישראלית בבחירה אישית", שבהן נוני טל וגילת פרג, שתיים מעמודי התווך של פסטיבל אסיף, בחרו את יצירות האנימציה האהובות עליהן ויצרו שני מקבצים איכותיים של אנימציה ישראלית מהעבר הקרוב והרחוק שאין סיכוי לראות על מסך גדול.

סרטים קצרים מהעולם

הפסטיבל אופיין בעבר בשני סוגי הקרנות מקבצים של סרטים קצרים: המקבצים הכלליים והמקבצים סביב נושא. מההיכרות שלי מהעבר של הפסטיבל, המקבצים על פי נושא הם לרוב מגוונים מדי. הם מכילים סרטים וקטעי סרטים מתקופות שונות שכל מה שמחזיק אותם כמקבץ זה תמה שלפעמים אינה מהווה עילה אמתית למקבץ. לכן אני ממליץ לחפש את דווקא את המקבצים האיכותיים שאינם בעלי נושא תוכני ספציפי.

הבחירה הקלה היא באנימציה זוכת אוסקר. למיטיבי לכת מומלץ לצפות במקבץ כמו קוף חכם מקבץ סרטים קצרים חדשים מהעולם #1 של אנימציה עולמית שעלולה לא להתאים לקהל צעיר מדי. במקבץ זה תמצאו את "אי אפשר לחיות בלי קוסמוס" – יצירת מופת חדשה של קונסטנטין ברונזיט המתארת סיפור ידידות בין שני אסטרונאוטים. או סטופמושן מהעולם שכולל בין השאר את "EAGER" של אליסון שולניק. אמנית ואנימטורית שיוצרת דמויות פלסטלינה נוזליות, דינאמיות ומרגשות.

סרטים באורך מלא

"שיר הים" (תום מור, אירלנד 2014)

"שיר הים" הוא סרט אירי של היוצרים של "הסודות של קלס". הסרט מספר על ילד שגדל עם אביו שבור הלב ואחותו על אי מגדלור. הם צוללים אל עולם פנטסטי בו ילדים הופכים לכלבי ים ומכשפה מסתורית הופכת שדונים לאבן. הסרט אלגורי מאוד וחינוכי אבל הוא מצליח לרגש ולהצחיק, ובעיקר הוא מציג קולנוע איורי שבו כל פריים הוא ציור מסוגנן.

"ארץ הנמלים האבודות, מיניסוקל הסרט" (הלנה גראד ותומאס זאבו, צרפת 2013)

סרט מסקרן שמהווה תוצר המשך לסדרת הסרטונים הצרפתיים בשם "מניסוקל". סרטונים אלה נראים במבט ראשון כסרטי טבע. הנוף בהם הוא ראליסטי לחלוטין וגם החרקים, גיבורי הסדרה, נראים די ראליסטים פרט לשתי עיניים ענקיות לבנות. זהו סרט אילם וכולו נאמן לרוח הסרטים הקצרים והמשעשעים. הפעם אנחנו מצטרפים לקן נמלים שיוצא למלחמה בקן אחר על תיק אוכל שננטש בפיקניק.

 

 

פסטיבל אנימיקס, הפסטיבל הבינלאומי ה-15 לאנימציה, קומיקס וקריקטורה, יתקיים בין התאריכים 4-8 באוגוסט בסינמטק תל אביב.

 

 יוני שלמון – ראש מחלקת אנימציה במנשר, אנימטור, בלוגר ואב לשלושה.

כתיבת תגובה

תגובה אחת:

  1. מאת אורי:

    הסדנא עם ניר וגלי לא תתקיים בסוף עקב תאונת דרכים שעבר ניר

    https://www.facebook.com/AnimicsFestival/photos/a.698122883626847.1073741863.257252377713902/726195477486254/?type=1&fref=nf

כתיבת תגובה


ידע אותי כאשר מפורסמות תגובות חדשות ברשימה זו.