1 ספרות

המלצות לשבוע הספר – ספרי קרוסאובר / אורה ומיכאל, בעלי חנות הספרים "מילתא"

המלצות לספרי "קרוס-אובר"

יוני 13, 2016  

לכבוד שבוע הספר, וכמיטב המסורת, נפרסם ב"הפנקס" שלושה מדורי המלצות לספרים לגילים שונים. הממליצים והממליצות הם אנשי ונשות ספר, העוסקים במלאכה מכיוונים שונים. והפעם, אורה ומיכאל, בעלי חנות הספרים הפרטית "מילתא" שברחובות, אשר להם מדור המלצות קבוע במגזין המקוון "קורא בספרים". אורה ומיכאל ממליצים על ספרי "קרוס אובר", ומזכירים לנו את הספרים האהובים והמוצלחים בז'אנר.

"קרוס-אובר" – כך נקראת "התופעה" של ספרים הנכתבים לקבוצת גיל אחת ומאומצת על ידי קבוצת גיל אחרת. בדרך כלל הכוונה היא לספרים הנכתבים לבני נוער ושהפכו במהרה לספרים שמבוגרים רבים קוראים אותם. לכל אחד מאתנו יש את ה"קרוס-אובר" הפרטי שלו. בין אם מדובר על כמה ספרי ילדות אהובים שקסמם לא פג, והם עדיין אהובים עלינו גם בחלוף השנים, ובין אם אלה ספרים ש"גילינו" בבגרותנו  והתאהבנו בהם.                                                          

הדוגמא הראשונה המתבקשת היא "הארי פוטר" מאת ג'יי. קיי. רולינג, על שבעת כרכיו. אני (מיכאל) יכול לספר שעד הופעת הספר החמישי בסדרה לא קראתי אף אחד מהספרים. אני מודה, נרתעתי קצת מ"מה שכולם קוראים". אבל חבר שנסע לחו"ל השאיל לי את ארבעת הספרים הראשונים ואמר, "תנסה, מה אכפת לך". כמה שבועות אחר כך, ביום חמישי בערב, נטלתי לידי את הספר הראשון והתחלתי. את הספר הרביעי סיימתי בשבת בערב. זו אכן יצירת מופת, בעיניי.

29mp2bm

לפני כמה שנים השתתפתי בקורס על ספרות ילדים, שם ציינה המרצה שהסדרה העשירה הזו שייכת, למעשה, לשבעה ז'אנרים שונים (לפחות) בספרות הילדים והנוער (כנגד שבעת ההורקרוקסים, אולי?). מדובר, בה בעת, בספר פנטזיה, בתעלומה בלשית, בספר חבורה, בספר יתמות (כמו "האסופית", "לורד פונטלרוי הקטן", "העי"ג", ועוד רבים), בספר פנימייה, בספר התבגרות וחניכה, ובספר מסע. ייתכן שהעושר הזה הוא שמשך – ומושך – גם את המבוגרים לצלול לתוך הספרים הללו.

גם טרילוגיית "חומריו האפלים" של פיליפ פולמן ("המצפן הזהוב", "הסכין המעודן" ו"משקפת הענבר") היא דוגמא טובה לספרות "קרוס-אובר". אמנם הגיבורה בספרים היא ילדה, אבל מדובר ביצירה מורכבת, איטית ואפלה. אולי מה שצריך להפתיע אותנו היא הצלחתה בקרב ילדים, ולא בקרב מבוגרים?

100

ובעצם, למה? אם אנחנו מופתעים מכך שילדים נמשכים ליצירות מורכבות, ארוכות, מאמצות, אולי זה סימן שמשהו לא בסדר אצלנו, לא אצלם? מתי "ילדות" הפכה להיות מלה נרדפת ל"חד-ממדיות"? הרי חווית הילדות עצמה היא מורכבת כל כך, למה להפוך את הספרות שלהם לפשטנית?

מרבית ספרי ה"קרוס-אובר" מתנדנדים בין מדפי הנוער למדפי הפנטזיה. אפשר להזכיר גם את ספריהם של ניל גיימן ושל דגלאס אדמס. זה הגיוני: באחת השיחות עם לקוחות בחנות שלנו, הסכמנו על כך שקהילות הפנטזיה והמד"ב (לשון הרבים איננה מקרה: מדובר בשתי קהילות שאמנם חופפות במידה רבה, אך עדיין שומרות על מאפיינים מובהקים נפרדים) הן מטיבן ומטבען פתוחות ומקבלות אליהן את כולם, ללא הבדל דת, גזע, מין וגם לא גיל. לא משנה מה אתם חושבים על אותם "משוגעים לדבר", זוהי תכונה נפלאה!

אם כך, תמונה של שני לקוחות שמשוחחים בהתלהבות על הקריאה שלהם אחד/ת בגיל העשרה ואחד/ת מבוגר/ת, היא תמונה נדירה יחסית ליד מדף ספרי הפילוסופיה או הפסיכולוגיה. היא שכיחה הרבה יותר ליד מדפי המד"ב, הפנטזיה וגם הנוער. אבל יש אחרים. שלא מתחום הפנטזיה.  אפשר להזכיר את "פלא" של ר"ג פלאסיו ו"מגלים את אלסקה" של ג'ון גרין. אחת מהלקוחות שלנו, בת למעלה משישים, קונה את "פלא" בקביעות לכל חברותיה ליום ההולדת.

226934                                                   

ועוד לא אמרנו כלום על ספרי הילדים שהפכו לספרי מתנה למבוגרים: "הנסיך הקטן", "ציפור הנפש", "העץ הנדיב", "אם יוצאים מגיעים למקומות נפלאים" ועוד.

200

כתיבת תגובה

תגובה אחת:

  1. מאת יהל:

    נראה לי ש"הקוסם מארץ ים" והמשכיו הוא משתתף חובה ברשימה כזו, לטעמי הרבה יותר מאשר הארי פוטר שבאמת כבר כולם מכירים.
    .
    ובאותה הזדמנות, טוב לתהות, מתי סוף סוף יתורגמו ספרים 4 ו-5 וספר הסיפורים, שמחכים זמן ארוך שיגלו אותם (טוב, אולי חוץ מ"טהאנו" שלא נחשב כה מוצלח).

כתיבת תגובה


ידע אותי כאשר מפורסמות תגובות חדשות ברשימה זו.