4 איור

שׁוֹשַׁנָּה חַכְלִילַת עֵינַיִם / רונית רוקאס

על סוד קסמם של ספרי הצביעה למבוגרים

נובמבר 29, 2015  

בלילה, לפני שהעיניים נעצמות, אני צובעת.

אני אוספת לצדי את כל הצבעים היפים – עשרות, אולי מאות צבעים, שצברתי בחודשים ספורים בלבד, במין בולמוס של קניות. אני בוחנת אותם, מעלעלת בהם כאילו היו דפים מתוך ספר ילדים.

אחר כך אני בוחרת את אחד מספרי הצביעה שלי.

וצובעת.

פעם היו המחשבות ידועות לי. הייתי שומעת אותן. היום יש שם בעיקר הרבה רעש ובלגן. אבל כשאני צובעת משתרר שקט, ומבעד לשקט אני מתחילה לשמוע.

את הסיפורים החדשים שנרקמים, את המחשבות על עצמי ועל הסובבים אותי.

ופתאום אני גם נושמת לאט, ואם השעה ממש מאוחרת, בתוך כל השקט והריכוז העפעפיים מתחילים להיעצם.

זו תחושה מוזרה, לעשות משהו – הרי אני צובעת – וכמעט להירדם מתוך תחושה נעימה, רגועה.

כבר רבות נכתב ונאמר על ספרי הצביעה למבוגרים, שנעשו כה פופולאריים בחודשים האחרונים. כתבו שהם מרגיעים, שהצביעה בהם מדיטטיבית, כמעט טיפולית. אבל גם כתבו שזה קשקוש, שאין שום דבר טיפולי בדבר הזה. כתבו שדרך הצביעה אנשים – בעיקר נשים – מנסים לחזור אל הילדות, כמין פעילות אנלוגית בעולם דיגיטלי. אבל גם אמרו שהצביעה היא חלק מההידרדרות שלנו אל תוך עולם אינפנטילי, אסקפיסטי, כמעט כמו הקריאה המתגברת של מבוגרים בספרי נוער, שהאמירות בהם פסקניות, לא מורכבות, והסופים טובים תמיד.

מאז צברו הספרים האלה פופולאריות, התברר שלא מעט נשים – ועוד נחזור לעניין המגדרי – צבעו מאז ומתמיד. לא רק בלילות, בספרי הצביעה של ילדיהן שזה עתה הלכו לישון, אלא גם בספרים שקיימים זה שנים בארצות הברית, בעיקר סדרות למבוגרים של הוצאת דובר. הן לא העזו לספר על התחביב המוזר, שנתפס כפעילות מיותרת וילדותית, עד שהחל השיטפון הגדול.

הטרנד הזה החל כמעט במקביל באנגליה ובצרפת כבר לפני שנים אחדות. באנגליה פנתה הוצאת לורנס קינג, הוצאה קטנה יחסית, אל המאיירת ג'והאנה באספורד, והציעה לה לאייר ספר צביעה לילדים. המאיירת הציעה בתגובה לאייר ספר כזה דווקא למבוגרים. המו"ל השתכנע, וב-2013 ראה אור ספרה הראשון, "הגן הסודי", שיצא כאן בהוצאת מודן (כיתר ספריה של המאיירת), ומכר כשני מיליון עותקים בעולם. מאז הוציאה באספורד עוד שני המשכים, "יער קסום" ו"אוקיינוס אבוד", שזוכים גם הם לפופולאריות עצומה בעולם כולו – עוד עניין מפעים כשלעצמו, הסחף חובק העולם הזה, במערב ובמזרח.

מעט קודם לכן, ב-2012, החלה לראות אור בצרפת בהוצאת האשט סדרת "Art-thérapie", שהספרים הרבים בה מכרו עד כה יותר משלושה מיליון וחצי עותקים בעולם (כל הנתונים מכתבה שפורסמה ב"ניו יורקר"). בארץ ראו ספרים אחדים מאותה סדרה בהוצאת כנרת תחת הכותרת "כל צבעי השקט", והם גם הראשונים שראו כאן אור לפני חודשים אחדים.

קרדיט: יח"צ

קרדיט: יח"צ

שתי הסדרות האלה – ספריה של באספורד וסדרת "כל צבעי השקט" – מסמנות גם היום את שני הכיוונים הוויזואליים העיקריים בעולם ספרי הצביעה למבוגרים. הכיוון האמנותי יותר של באספורד, שאליו משתייכים גם הספרים "אנימורפיה" של קרבי רוזאנס וספריה של דריה סונג (ספרו של רוזאנס ראה אור בהוצאה משותפת של כנפיים וכתר, ספרה הראשון של סונג יראה כאן אור באותה הוצאה משותפת). והכיוון התבניתי, החוזר במכוון על עצמו, של סדרת "כל צבעי השקט", סדרת "תרפיה באמנות" (הוצאת קוראים) ועוד. אל שני הכיוונים האלה צריך להוסיף ספרים המאגדים איורים על פי תמה מסוימת – פרחים, פיות, בעלי חיים, ובאחרונה גם פרץ בלתי פוסק של ספרי צביעה על פי ספרים ותוכניות טלוויזיה, כמו הארי פוטר, מעולמו של טולקין, "משחקי הכס" ו"דוקטור הו".

מתוך פרויקט הצביעה על פי "שר הטבעות"

מתוך פרויקט הצביעה על פי "שר הטבעות"

הספרים מן הקבוצה הראשונה נוצרו על ידי מאיירים מוכשרים, שמזוהים בשמותיהם, וסוחפים אחריהם מעריצים רבים, המכירים היטב את עבודתם, מהספרים ומפרסומים ברשתות החברתיות. מעצם טבעו של הז'אנר, האיורים של באספורד, האהובים ביותר בעולם, נראים כמעט גיאומטריים, כאילו נוצרו במחשב, או לפחות עם סרגל צמוד. אולם כל הפרסומים מדגישים שהיא מציירת ביד, בעזרת עטים שחורים פשוטים, במין עבודה דקדקנית מאוד, וציוריה מורכבים מחלקים קטנים עד קטנטנים. באופן אישי, הקו הגיאומטרי הזה הרתיע אותי עד שניסיתי לצבוע בספרה האחרון, "אוקיינוס אבוד" – הצפוף והמסובך לצביעה מבין ספריה – ונוכחתי לדעת שאהדת ההמון צודקת לפעמים. הציורים המורכבים, המדויקים כל כך, החלקים הקטנטנים – הכול עשוי מתוך מחשבה על צביעה של אנשים מבוגרים, שלא פעם שונה מצביעה של ילדים. לא רק בגלל יכולתנו שלא לצאת מהקווים, אלא בשל האפשרות להגיע לעומק ומורכבות בבחירת הגוונים, בהצללות, במיזוג של גוונים זה בזה ועוד. לפתע, עם הצביעה, נהפך הציור המדוקדק מדי, השחור-לבן במקור, ליצירה אישית.

איור: Johanna Basford צביעה: Criseide Novi

איור: Johanna Basford
צביעה: Criseide Novi

הקבוצה השנייה, של ספרי הצביעה התבניתיים, אינה מזוהה עם מאייר מסוים. ברוב המקרים אין בספרים אלה קרדיט רגיל, משום שהם מין אסופה של איורים שנוצרו על ידי מאיירים שונים ונאספו יחד בהוצאה. ספרים אלה מתאימים יותר לקו התרפויטי המיוחס לז'אנר כולו, והם עמוסים בצורות החוזרות על עצמן, ללא קו תמטי או נראטיבי, כפי שאפשר למצוא בספרים מן הקבוצה הראשונה. הצביעה בהם פשוטה יותר בדרך כלל ומרגיעה מאוד.

אין ספק, הדגש התרפויטי המיוחס לספרים אלה הוא לא מעט תוצאה של פעולה שיווקית. אבל תשאלו את הצובעות, והן יספרו על הרוגע והנעימות שהתחביב הזה מספק להן. ורוב הצובעות הן, כמובן, נשים, שכן נדמה שהאוּמנות הזאת – וזו בעיני אוּמנות לכל דבר – דומה באופייה לפעולת הרקמה של פעם, שהיתה מזוהה עם ביתיות ונשיות ולא זכתה להערכה הראויה לה בתקופות קודמות. אותה פעולה דקדקנית, יצירתית במידה, השווה כמעט לכל נפש, גם ביכולת לבצע אותה (לפחות ברמה מסוימת), והיא מאפשרת לשוחח במקביל, וגם לחשוב ולהירגע.

1008888768b

למרות היותה שווה לכל נפש, גם הצביעה, כמו הרקמה בשעתה, יכולה להיעשות מתוך מקצועיות וכישרון שקשה לשער את עוצמתם. אפשר להיווכח בכך ברשת, שתרמה תרומה אדירה לפופולאריות של ספרי הצביעה למבוגרים. בעיקר הרשתות החברתיות פינטרסט ואינסטגרם, שבהן מועלות תמונות צבועות, מרהיבות ומפליאות לא פעם, וכמובן פייסבוק, שם נוצרו קבוצות צביעה גדולות, שבהן רוב כמעט מוחלט של נשים המשתפות בציורים שהן צבעו, בספרים ובצבעים שהן רכשו. וכן, יש בזה גם עניין צרכני שלפעמים מאבד כל רסן, ובקבוצות נשמעת לעתים הקריאה להיגמל, לפחות מן הרכישה. אלה קבוצות הראויות להתייחסות נפרדת, אבל די אם אומר שכמי שמעולם לא השתייכה באופן כזה לאף קבוצה קודם לכן, יש משהו מפתיע בתמיכה העוברת בין הנשים, ובצורך שלהן – בעיקר בקבוצה הענקית מחו"ל – לשתף דרך הצביעה בקשיים ובמצוקות.

אוסף מרשים של חוברות, צבעים ואביזרים נלווים: Linda Fuller Rams

אוסף מרשים של חוברות, צבעים ואביזרים נלווים: Linda Fuller Rams

ומה עם החזרה לילדות, שלפחות המבקרים רואים בה הידרדרות אל תהומות של אינפנטיליות? אני יכולה רק לספר על החוויה שלי, כמי שחיה עד לפני חודשים אחדים בלי לגעת בצבעים כלל. אני מניחה שבגן אי שם צבעתי או ציירתי. אין לי זיכרון כזה, גם לא שמור אצלנו כל ציור מפעם. מאז ומתמיד בחרתי במילים, והייתי מסתובבת עם ערימות של ניירות כתובים וריקים. אבל לצייר לא ציירתי אף פעם, ואפילו לא שרבטתי, וכל ניסיון קלוש הוליד בית ועץ ודמות של ילד, שנעצרו ברמת ההתפתחות של שנות הגן. כסופרת ילדים זה העציב אותי והקשה עלי, כי יותר מכל רציתי לצייר את הסיפורים שלי.

זה לא יקרה. הצביעה לא תשנה את זה. אבל היא העניקה לי את ההתרגשות מהצבע, מגוונים ותתי-גוונים – ולפחות בעיני ההתרגשות הזאת שייכת לילדה שהייתי יכולה להיות.

רונית רוקאס – סופרת, עורכת ומתרגמת ספרי ילדים ונוער, ומו"ל הוצאת כנפיים, הוצאה שותפה של כתר

כתיבת תגובה

4 תגובות:

  1. […] אהבת הצבעים שלי – ויותר מכל זו אהבת הצבעים והשקט והריכוז – החלה כשרצינו להוציא ספרי צביעה למבוגרים בהוצאה משותפת של כנפיים וכתר. במשך ימים ארוכים בחנתי קטלוגים של הוצאות מחו"ל, קצתן לא הכרתי קודם לכן, בשל התמחותן בספרי יצירה, והמרחב העצום שנפתח לפני – הוצאות מקוריאה ויפאן, למשל. ברגע שהספר הראשון נבחר, אנימורפיה של קרבי רוזאנס, החלטתי שאני חייבת לנסות בעצמי. קניתי את אחד הספרים שהיו בשוק, וניסיתי. האהבה לא היתה מיידית, אבל תחושת הריכוז בזמן הצביעה היתה עזה כל כך, הקשב שלי למחשבות של עצמי היה מפתיע כל כך, שהמשכתי. מאז הוצאנו לאור ספר צביעה נוסף, מצליח מאוד, בדרך אל החלומות (אידיאלי למתחילים), ובקרוב יראה אור הספר השלישי והיפהפה של דריה סונג. באחרונה ביקשו ממני עורכי הפנקס, אתר המתמקד בתרבות ילדים ונוער, והוא בעיני הבימה החשובה ביותר בתחום זה היום בישראל, לכתוב על הטרנד. המאמר שיצא הוא גם קצת אישי וגם סקירה של הנעשה בתחום, ואני מביאה אותו כאן בשלמותו. ובסוף, כאן, רק בבלוג, בונוס: עמוד שצבעתי בעצמי. רק אל תשפטו אותי לחומרה. הנה המאמר: […]

  2. […] אהבת הצבעים שלי – ויותר מכל זו אהבת הצבעים והשקט והריכוז – החלה כשרצינו להוציא ספר צביעה למבוגרים בהוצאה משותפת של כנפיים וכתר. במשך ימים ארוכים בחנתי קטלוגים של הוצאות מחו"ל, קצתן לא הכרתי קודם לכן, בשל התמחותן בספרי יצירה, והמרחב העצום שנפתח לפני – הוצאות מקוריאה ויפאן, למשל. ברגע שהספר הראשון נבחר, אנימורפיה של קרבי רוזאנס, החלטתי שאני חייבת לנסות בעצמי. קניתי את אחד הספרים שהיו בשוק, וניסיתי. האהבה לא היתה מיידית, אבל תחושת הריכוז בזמן הצביעה היתה עזה כל כך, הקשב שלי למחשבות של עצמי היה מפתיע כל כך, שהמשכתי. מאז הוצאנו לאור ספר צביעה נוסף, מצליח מאוד, בדרך אל החלומות (אידיאלי למתחילים), ובקרוב יראה אור הספר השלישי והיפהפה של דריה סונג. באחרונה ביקשו ממני עורכי הפנקס, אתר המתמקד בתרבות ילדים ונוער, והוא בעיני הבימה החשובה ביותר בתחום זה היום בישראל, לכתוב על הטרנד. המאמר שיצא הוא גם קצת אישי וגם סקירה של הנעשה בתחום, ואני מביאה אותו כאן בשלמותו. ובסוף, כאן, רק בבלוג, בונוס: עמוד שצבעתי בעצמי. רק אל תשפטו אותי לחומרה. הנה המאמר: […]

  3. […] באחרונה ביקשו ממני עורכי הפנקס, אתר המתמקד בתרבות ילדים ונוער, והוא בעיני הבימה החשובה ביותר בתחום זה היום בישראל, לכתוב על הטרנד. המאמר שיצא הוא גם קצת אישי וגם סקירה של הנעשה בתחום, ואני מביאה אותו כאן בשלמותו. ובסוף, כאן, רק בבלוג, בונוס: עמוד שצבעתי בעצמי. רק אל תשפטו אותי לחומרה. הנה המאמר: […]

  4. […] באחרונה ביקשו ממני עורכי הפנקס, אתר המתמקד בתרבות ילדים ונוער, והוא בעיני הבימה החשובה ביותר בתחום זה היום בישראל, לכתוב על הטרנד. המאמר שיצא הוא גם קצת אישי וגם סקירה של הנעשה בתחום, ואני מביאה אותו כאן בשלמותו. ובסוף, כאן, רק בבלוג, בונוס: שני עמודים שצבעתי בעצמי. רק אל תשפטו אותי לחומרה. הנה המאמר: […]

כתיבת תגובה


ידע אותי כאשר מפורסמות תגובות חדשות ברשימה זו.