3 פרויקטים מיוחדים

חמישה דברים שאפשר לעשות עם חפצים / רוני כספי

אוגוסט 31, 2011  

1. לאסוף אותם

אימרו לי מה אספתם כשהייתם ילדים, ואומר לכם מי אתם, ובעיקר בני כמה אתם. פרסים? גולות? ניירות מכתבים? קלפי פוקימון? בייבליידים? כולנו זוכרים בעונג או ברגשות אחרים איך התאמצנו להשיג, חסכנו כדי לקנות, החלפנו, התחננו, ביקשנו שיביאו מחו"ל, סידרנו יפה באלבום או בקופסה, הראינו והתגאינו. אחרי כמה שנים, בדרך כלל, גדלנו, איבדנו ענין ועברנו לאוסף הבא.

באתר הישראלי נוסטלגיה אונליין אפשר לגלות, תחת הקטגוריה "ילדות נשכחת" הסברים ותמונות על אוספי-ילדות ישראליים מכל השנים. באתר יש גם קטגוריות אחרות שעניינן חפצי ילדים, כמו משחקים, צעצועים וחפצים אישיים. מעניין להזכר ולגלות אלו חפצים מקיפים אותנו כבר שנים ארוכות, מה נעלם מהעולם, ואלו חפצים חדשים הופיעו סביבנו. מומלץ במיוחד לצפייה עם סבים/הורים/ילדים/נכדים, או בקיצור בני דורות אחרים, כדי לבצע השוואות מרתקות, ולהחליט, אחת ולתמיד, אם באמת היה פה כל כך שמח לפני שנולדנו.

 2. לעשות מהם אמנות

ג'וזפה ארכימבולדו, הצייר האיטלקי בן המאה ה 16, צייר דיוקנאות מירקות, פירות וחפצים אחרים. הדאדאיסט מרסל דושאן יצר את מושג ה"רדי מייד" ושינה את עולם האומנות לנצח כשהכניס ב- 1917 משתנה למוזיאון (הוא קרא לה מזרקה). פייר ארמאן עורם חפצים, כריסטו ואישתו ז'אן קלוד עוטפים אותם, קלאס אולדנברג מגדיל אותם לממדי ענק, וזאת רשימה חלקית בהחלט.

חנוך פיבן יוצר איורים למבוגרים ולילדים מחפצי יום יום. הוא מאייר דיוקנאות לעיתונים בכל העולם, ובישראל רכש את עיקר פרסומו בטור בעיתון "הארץ" בשנות התשעים. בשנים האחרונות הוציא פיבן מספר ספרי ילדים, ביניהם "פוף ופאף", "הכלב שלי מריח כמו גרב מסריח", ו"יוצרים עם פיבן". פיבן מקיים סדנאות ליצירה בחפצים עבור מבוגרים וילדים ויצר גם סדרת טלוויזה לערוץ הופ, "חפצים מתלוצצים" או "superstuff" יש קטעים באתר וכדאי לחפש גם ביוטיוב.

 3. לחפש אותם

בספרי הילדים של האמנית ג'ואן שטיינר שום חפץ אינו מה שהוא נראה. בעזרת שינוי קנה המידה שטיינר יצרה את ה"נדמהלים" ("look-alikes") שלה, חפצים יומיומיים שמשתלבים, בתחפושת מתוחכמת, בסצינות מצולמות כמו טיול ברחוב או ביקור בחנות. מטבעות הופכים לאבני מרצפת, מוצצים הם פנסי רחוב וסכיני גילוח הם שואבי אבק. האיורים המורכבים להפליא הם מעין חידות או משחקים, ובכל כפולה אפשר למצוא עשרות "נדמהלים", כשהרשימה המלאה מופיעה בסוף הספר. הטקסטים, אגב, מורכבים ומוצלחים הרבה פחות, ועדיף פשוט להתעלם מהם ולצלול לחיפוש החפצים.

עד מותה, בספטמבר 2010, הספיקה שטיינר להוציא חמישה ספרים בסדרה, שזכתה להצלחה גדולה. שניים מהם תורגמו לעברית: "בארץ נדמה-לי" ו"בארץ נדמה-לי לקטנים". כאן אפשר למצוא ראיון קצר איתה (באנגלית), בו היא מספרת על תהליך היצירה של ה"נדמלים".

 4. להאניש אותם

האנשה (אנתרופומורפיזם) היא תכונה אנושית מובהקת. אנחנו נוטים לראות פנים, גוף ומחוות אנושיות בכל – ואם אתם מפקפקים, פשוט הסתכלו אל השקע הקרוב אליכם ותבחינו מיד שהוא מחזיר לכם מבט תמה. ב 1986 יצרה חברת האנימציה פיקסאר את הסרטון הראשון שלה, שמאניש בגאוניות צמד מנורות שולחן. למרות שהוא קצר ופשוט להפליא, אפשר לראות ב"Luxo Jr" (כך נקרא הסרטון, לוקסו הוא דגם המנורה) ניצנים של יכולותיהם המופלאות של אנשי פיקסאר ליצור דמויות מצוינות וסיפורים אמינים. לאור הצלחתו מצא לוקסו ג'וניור את מקומו בלוגו החברה, ואפשר לראות אותו מקפץ מעל האות I בפתיחת סרטיה – ביניהם כל פרקי "צעצוע של סיפור", "מפלצות בע"מ", "רטטוי" ואחרים.

 5. למלא איתם את העולם (ואז למצוא קסם שיעלים אותם)

 מנקודת מבט אקולוגית, חפצים הם כאב ראש לא קטן. המהפיכה התעשייתית, הוזלת הייצור והמצאת מאות סוגים של תרכובות סינטטיות שונות ומשונות שאנו מתעקשים לקרוא לכולן "פלסטיק", הביאו לכך שכדור הארץ מוצף  – מילולית – חפצים, שרבים מהם עשויים חומרים לא מתכלים.

בפרק "סחורות" (Goods"") של הסדרה הבריטית הנפלאה "The Clangers" (בארץ היא שודרה תחת השם התמוה משהו "הדינדנים") מתרסקת על כוכב הדינדנים מכונה לא ברורה. הדינדנים מצליחים להרכיב ולתפעל אותה, ובמהרה מתמלא הכוכב בזרם אינסופי של כלי פלסטיק. הפרק, ששודר ב 1970, נראה נבואי במיוחד במבט לאחור. למרבה הצער, הפתרון שמוצג בו (כובע קסמים) לא הוכח כיעיל במיוחד על פני כדור הארץ.

רוני כספי – אוהבת ספרים, איורים ואת האינטרנט. עובדת ולומדת באוניברסיטת תל-אביבבתכנית הלימודים לתואר השני במחקר תרבות הילד והנוער.

כתיבת תגובה

3 תגובות:

 1. מאת חגית:

  יופי של רשימה, נהנתי.
  בהצלחה.

 2. מאת תואר מאוס:

  רק חבל שהתכנית ללימודי תרבות ילדים ונוער נראית כל כך מפתה בתחילה ובסופו של דבר מתגלה כביזיון אחד גדול. כנראה צריך לדעת במי לבחור להרים חוגים

 3. מאת רחל:

  רשימה כייפית, תודה!

כתיבת תגובה


ידע אותי כאשר מפורסמות תגובות חדשות ברשימה זו.