1 במה ומסך

כל אחד צריך סטיבן ביוניברס שלו / אור ארנסט

עשר סיבות מדוע כדאי לצפות בסדרת האנימציה "סטיבן יוניברס"

פברואר 1, 2017  

סדרת האנימציה "סטיבן יוניברס", המשודרת ב"קרטון נטוורקס" היא פרועה, מצחיקה, חתרנית וערכית. ואם עדיין לא ראיתם אותה, הנה עשר סיבות טובות להיחשף ולחשוף את הילדים.

תמצית העלילה: סטיבן, בנם של גרג, בעל מכון לשטיפת רכבים חביב, ורוז, חוצנית שמתה בלידתו והורישה לו כוחות-על, גדל עם שלוש שותפותיה של האם – "הקריסטל ג'ם". יחד הם מצילים את העולם ומנהלים חיים בעיירת חוף מנומנמת לכאורה.

Steven_Universe-all_characters

1. אהבה זה הסיפור: הפלישות מהחלל, היצורים, הטלפורטציות והארטילריה הקוסמית, לא יסתירו את טבעה האמתי של הסדרה – אהבה, אופטימיות, חמלה. גם בעונה הרביעית המשודרת כעת, מתמודדת הסדרה באופן בוגר עם שאלות מחיי הרגש ויחסים בין אישיים.

2. פמיניזם? יס פליז! כמו הסרט "מקס – כביש הזעם", גם כאן, סדרה שמתהדרת בשם של בן אך מציבה עולם נשי ומורכב, ובמרכזו מי שמגדלות את סטיבן: אמטיסט – הפרועה, גרנט – הקולית, ופרל – הדאגנית. בנוסף, סטיבן יורש מאמו כוחות ריפוי והגנה, שמקובל לקטלג כתכונות "נשיות"; הוא מנהל מערכת יחסים שוויונית עם קוני ("היי, ממתי את כנועה ואין לך דעות? אני לא אוהב את זה", כך הוא מגלה שמדובר בכפילה שלה).

גם גרג האב שנישא למישהי שגדולה עליו בכמה מספרים, זנח קריירה מוזיקלית כדי להיות אתה, ומכיר בגדולת הנשים מסביבו (או במילותיו שלו: "נשים הן בני אדם"). בעצם כל פרק נושא בשורה פמיניסטית כזו או אחרת. אפילו שערות הרגליים של סיידי, טינאייג'רית, שגם מצילה נער שהיא בקראש עליו. חוץ מזה, את הסדרה יצרה אישה, רבקה שוגר.

3. האב, הבן ורוח הג'ם: תשכחו מרצח-אב פרוידיאני, "מרד נעורים" קלאסי. בניגוד לרבות מסדרות הילדים והנוער שמציגות מבוגרים כמשעממים או נבזיים, כאן האבא מגניב וסופר-נחמד, ואמנם הם לא חיים יחד אבל יש להם את מערכת היחסים הכי אכפתית והדדית שנראתה על המסך. הם מג'מג'ים, מבלים, משוחחים, כשהאב מצדו מסביר לו הלכות חיים, כמו: "לא תמיד צריך להשלים משימות, אפשר לסגת באמצע".

4. ג'נדר בנדר: מספיק לראות את הריקוד הארוטי בין שתי הג'מס, את שתי הנשים שלא מוכנות להיפרד, והפרק שמבינים מי מאוהבת ברוז. או מיי גוד! כיאה להכרזת היוצרת שלה כדו-מינית, זו כנראה הסדרה הכי קווירית שתפגשו: יש אשת דואר בוצ'ית, מיסטר סמיילי עליז, ועולם הג'מיות הוא רק עם נשים. ובלי לספיילר נספר שסטיבן מקבל הצצה איך זה להיות אישה. אמנם בבריטניה צנזרו נשיקת בנות, אבל בסך הכול, מתחת לראדר המיינסטרימי מתקיימת פתיחות, קבלה ואהבה חוצת מגדרים. תענוג.

5. משפחה אלטרנטיבית: בהחלט מרענן בנוף. לסטיבן ארבע אימהות – שלוש מגדלות אותו, אבא אחד, ואריה ורוד. וככה הם גם מגיעים לארוחה רשמית מול משפחה סטרייטית קטנה ולחוצה.

6. חטיף טלוויזיוני: אורך כל פרק/אפיזודה הוא אחת-עשרה דקות, שזה אידאלי.

7. משתבחת עם הזמן: מדובר בסוג הסדרות שצוברות נפח עלילתי. כמו "אדוונצ'ר טיים" (סדרה איקונית בפני עצמה, ששוגר הייתה בין כותביה), גם כאן לא כדאי להחמיץ פרק זאת על מנת להעמיק את ההיכרות ולהפוך למעורבים רגשית. או כפי שסטיבן מפציר במפלצת מרושעת שהוא מנסה להתפייס עמה: "עברנו כל כך הרבה חוויות יחד, את זוכרת? את מוכרחה לזכור", הוא מתחנן, "זה קרה היום."

8. מצחיק בטירוף! ממש פשע לשים את הסעיף הזה לקראת הסוף, כי כל פרק גורם לך לצחוק בקול לפחות פעמיים. בסדרה שלל רפרנסים, פאנצ'ים, והכי הכי – הם לא יכולים להפסיק עם משחקי מלים.

9. מוזיקה מגניבה: כנ"ל עם הסעיף הקודם. חובבים אדוקים רק מחכים לרגעים הללו. הכמות הבלתי נדלית של ג'מים, שירים מקוריים וריקודים היא מקור עונג אחד גדול (וגם לדמעות, מודה).

10. !!!Whaaaat כי זו הקריאה המפורסמת של סטיבן, והיא מדבקת.

 

אור ארנסט – סופרת למבוגרים ולילדים. לאחרונה ראה אור "מרבד קרפדות" – ספר ילדים ויומן חלומות, שיצרה בשיתוף עם המאייר אורי טור.

כתיבת תגובה

תגובה אחת:

  1. […] המפוארת של "ספר החלומות שלי", ספרם של אור ארנסט (כתיבה) ואורי טור (איור), "מרבד קרפדות", שראה אור […]

כתיבת תגובה


ידע אותי כאשר מפורסמות תגובות חדשות ברשימה זו.