3 ספרות

"לעולם לא אהיה רגילה לגמרי" – שיחה עם הנערה נועם

ראיון בלעדי עם נועם, אחת מגיבורות הספר "מבצע ברלין"

מאי 31, 2016  

את נועם הכרנו בספר "מבצע מנהטן", כאשר יחד עם נערים מבית הספר שלה, גיא ורועי, הצליחה לסכל פיגוע טרור בניו יורק. עכשיו חוזרת נועם בהרפתקה חדשה, והפעם – בברלין. עם צאת הספר השני בסדרה "שליחות חשאית", שכתבה דנה אלעזר-הלוי (הוצאת אחוזת בית), עטינו ארשת רצינית, כמו של סוכני המוסד, ושוחחנו עם נועם על איך זה להיות גיבורה, נערה ומפורסמת. נועם היא המרואיינת השלישית במדור חדש, שבו נכיר טוב יותר דמויות ספרותיות אהובות.

עטיפת הספר (יח"צ)

עטיפת הספר (יח"צ)

שלום נועם, מה שלומך? טוב לחזור?

שלומי מצוין, תודה, וזה בעיקר כי אני מאוד מרוצה ממה שהשגנו בברלין. הפעם עמדנו בפני אתגרים קשים במיוחד, ואני מודה שהיו רגעים שלא הייתי לגמרי משוכנעת שנצליח לחזור לישראל בחיים. אז כן, במובן הזה באמת טוב לחזור.

ספרי לנו, היה קשה לחזור לשגרה אחרי ההרפתקה במנהטן?

זו שאלה טובה… מצד אחד, היה קשה מאוד לחזור לחיים שגרתיים אחרי כל ההתרגשות והאקשן, אבל מצד שני, חזרתי ממנהטן שונה מאוד ממה שהייתי פעם – רגועה יותר ופחות ביקורתית כלפי עצמי וכלפי אחרים – אז אני מודה שגם קצת שמחתי להתחיל את כיתה ט' בתור ילדה קצת יותר… רגילה. אבל כמו שאתם יודעים, זה לא החזיק מעמד הרבה זמן, כי הנסיעה לברלין וכל מה שקרה שם הזכירו לי שכנראה לעולם לא אהיה "רגילה" לגמרי.

הספר "מבצע מנהטן" זכה להצלחה רבה. את מתרגשת עם צאת הספר החדש?

אני מאוד שמחה שהספר יצא, כי חשוב לי שהקוראים ידעו שיש אנשים שמקדישים את כל הזמן שלהם לדאגה שהעולם שלנו יהיה קצת יותר טוב ושיהיו בו פחות אנשים רעים ומזיקים. כמובן, הקוראים האלה נמצאים בעולם שלכם, ולכן זה לא מדאיג אותי. בעולם שלי הכול חשאי ואסור בשום אופן שיתגלה בציבור.

הפכת קצת למפורסמת בעקבות האירועים במנהטן, איך זה מרגיש עבור נערה ששומרת על הפרטיות שלה?

אם לומר לגמרי את האמת – ואני תמיד משתדלת לומר רק אמת – אז כן, נעים לי לחשוב שיש אלפי ילדים שיודעים מי אני ואולי מעריכים את מה שאני עושה. אולי הייתי מעדיפה להיות צנועה יותר, אבל כמו שיודע כל מי שקרא את ספרי "שליחות חשאית", אני ממש לא מושלמת…

תגידי, בינינו, מה את חושבת על גיא? הוא די חמוד, לא?

סוף-סוף שאלה קלה! גיא הוא ילד מדהים. אני יודעת שהרבה פעמים אומרים את המלה "מדהים" בלי לחשוב, אבל עליו זה באמת נכון. הוא חכם, הוא טוב לב, והוא בעיקר יודע להיות חבר. כשהיינו בברלין היה לי קשה מאוד לראות אותו מתקרב אל שְׁטֶפִי, הילדה הגרמנייה שבלעדיה לא היינו מצליחים לעשות כלום, אבל בסופו של דבר הבנתי שגיא הוא מקסים לא רק כלפַּי אלא כלפי כולם. בקיצור, הלוואי שהייתי קצת יותר כמוהו.

1446024164_921

איך זה להיות נערה בחבורה ועולמות הנשלטים על ידי רוב גברי?

עוד שאלה טובה! אז קודם כול, אל תשכחו שבראש המוסד עומדת שולמית עילם, ולפי מה שהבנתי, כולם מאוד מעריכים אותה. לגבי הצוות שלנו, אף פעם לא הרגשתי שונה מגיא או מרועי, וחנן לא נתן לי שום סיבה להרגיש שאני פחות טובה מהבנים. הדבר היחיד ששונה הוא אובייקטיבי – אני באמת קטנה יותר ואולי גם חלשה יותר פיזית – אבל גם על הבעיה הזאת אפשר לנסות להתגבר, ובאמת, ברגע שחזרנו ממנהטן התחלתי לעשות כושר מאוד ברצינות, וזה מאוד השתלם לי במבצע שלנו בברלין.

אז מה היה לכם לחפש בברלין דווקא? ועוד עם ניאו-נאצים!

המבצע בברלין לא היה מתוכנן, או שאולי יהיה מדויק יותר להגיד שהמבצע שלנו לא היה מתוכנן. המבוגרים יצאו למבצע משלהם, אבל אנחנו מצאנו את עצמנו פועלים באופן עצמאי. אתם שואלים למה? אה, זה קצת מסובך. זה היה קשור איכשהו בי ובעבר שלי. אבל עזבו, פחות נוח לי לדבר על זה. הכול כתוב בספר.

את חושבת שמבוגרים – גם אם הם בכוחות הביטחון – צריכים להיעזר בבני נוער? לילדים יש יכולות שאין למבוגרים, אפילו בעניינים ביטחוניים?

אני עונה בקצרה, כי התשובה מבחינתי מובנת מאליה: ברור שכן! (וכדי בכל זאת לספק איזה הסבר – אנחנו לא פחות חכמים ומוכשרים מהמבוגרים, ובנו אף אחד לא חושד!)

איך את מסתדרת עם הסופרת דנה אלעזר-הלוי? יש משהו שהיית רוצה להגיד לה ולא העזת עד כה?

כללית אני מאוד מעריכה אותה, בעיקר כי היא מספרת את הדברים כמו שהם קרו ולא מנסה לייפות שום דבר. אבל בכל זאת אנצל את ההזדמנות להעיר לה שאולי הגיע הזמן שהיא תספר לכולם גם על המחשבות של רועי. אני יודעת שהוא נראה כמו ילד שתמיד שמח ומרוצה ולכן אין לו הרבה התלבטויות ומחשבות, אבל זה ממש לא נכון! רועי ילד רגיש וחמוד, והוא מעניין לא פחות ממני ומגיא.

אחרי שכבר היית בניו יורק ובברלין – לאיזו הרפתקה היית רוצה לצאת, והיכן?

אחרי כל מה שעבר עלינו בברלין אני חושבת שהייתי שמחה קצת לנוח. אבל ברור לי לגמרי שברגע שחנן יגיד לנו שהמוסד שוב צריך אותנו, אתייצב מיד.

 

"מבצע ברלין", סדרת "שליחות חשאית" מאת דנה אלעזר-הלוי. הוצאת אחוזת בית, 2016

 

כתיבת תגובה

3 תגובות:

  1. מאת יחיעם פדן:

    חמוד… יתרונו של *ברלין* הוא באמת בכך שבני הנוער יוצאים למבצע מיזמתם, בלי קשר למבוגרים, ומגיעים להישג ממשי.
    לנועם, שהכול קרה בגלל התגלית במשפחתה, כדאי להזכיר שיש רגע אחד בספר שבו היא מתבוננת במישהו אחר ומבינה שהיא לא עד כדי כך חריגה!

  2. מאת דנה אלעזר-הלוי:

    תודה, יחיעם. אני בטוחה שנועם תשמח לשמוע שיש מישהו שכל כך מבין אותה.

  3. […] ריאיון עם נועם, אחת מגיבורי "מבצע ברלין", באתר הפנק… […]

כתיבת תגובה


ידע אותי כאשר מפורסמות תגובות חדשות ברשימה זו.