1 כללי

מה כדאי לראות / עומר מזרחי

סקירת תערוכות לילדים ולנוער במסגרת שבוע האיור 2019

נובמבר 27, 2019  

שבוע האיור הוא אחד מאירועי השיא למאיירים וחובבי האיור בישראל. זו השנה הששית שבה למשך שבוע אחד נפתחות המון תערוכות המציגות איורים ומאיירים מכל הסוגים, הגילים, הניסיון ועולמות התוכן. השנה נפתחו לא פחות משמונים תערוכות איור ברחבי תל אביב-יפו וחולון.

היופי בשבוע האיור, מלבד העובדה שהוא מספק במה ליוצרים ולמאיירים ישראלים, הוא שבאמת כל אחד יכול למצוא בו משהו שיאהב – ילדים יהנו מתערוכות צבעוניות, סדנאות ופעילויות, ההורים יהנו מהפן הבוגר והתכנים המתוחכמים שבהן. חובבי האומנות והטכנולוגיה ימצאו שהתערוכות גולשות למדיומים אמנותיים רבים וטכנולוגיות חדשות, המותחים את גבולות האיור, וחובבי האיור הקלאסי ימצאו תערוכות על טהרת הפרינט וספרי ילדים. מציגים בו זה לצד זה סטודנטים ובוגרים טריים ממחלקות האיור במוסדות האקדמיים, יחד עם "תותחים כבדים" ממייסדי סצנת האיור הישראלית כמו דני קרמן.

ספציפית השנה, ישנן כמה תערוכות שנותנות קול למאיירים מאוכלוסיות ומגזרים שונים ומגוונים שללא היכרות מראש קשה להיחשף לסצנות האיור שבהן. אין ספק שזו חגיגה ליוצרים, ויותר מכך – לקהל שאתו הם מעוניינים לתקשר. הכול במרחק הליכה (או נסיעה קצרה באוטובוס) בתוך העיר ובחינם לגמרי, וכל מה שצריך – זה לדעת לאן ללכת!

האתר של שבוע האיור מכיל מידע על כל התערוכות ואף מפה שמרכזת את כולן, אך לטובת קוראינו ב"הפנקס" ריכזתי את כל התערוכות המציגות איורים לילדים ונוער. התערוכות העוסקות באיור לילדים ונוער מתרכזות בשלושה מוקדים: מרכז תל אביב (בעיקר איזור רוטשילד ונחלת בנימין), איזור העיר העתיקה ביפו, וחולון.

[הערה – כל הצילומים בכתבה מתוך התערוכות: עומר מזרחי]

 תערוכות באיזור מרכז תל אביב

מטבח פשוט משמח – מונטיפיורי 22 ("סלון בגדד") – בימים א'-ה' 21:00-14:00; ו' 17:00-10:00; שבת 17:00 -10:00

התערוכה "מטבח פשוט שמח" מציגה את הספר שכתב ואייר מיקי מוטס – ספר מאוייר ואינפוגרפי שמנסה לעודד תזונה בריאה מהצומח בקרב ילדים ומבוגרים. אני מודה שהנושא נשמע מעט כבד, אבל התערוכה היא ההפך הגמור. כבר בכניסה – השלט הגדול עם כל הירקות השמחים גורם לך לרצות להיכנס פנימה.

בסגנון איור מצחיק ופרוע, הופכים המאכלים מהצומח לגיבורים הראשיים של הספר והתערוכה. מוטס מצליח לא להעמיס יותר מידי מידע, וליצור איזון מושלם בין איורים והומור. התערוכה עצמה חוויתית מאוד: על הקירות תמצאו בובות בד של פולי סויה וברוקולי, פינות לצילום סלפי עם טופו, ואפילו פינת ליטוף לעגבניות. הכיף וההומור שולטים בסגנון ומנגישים את הנושא לכל הגילים. מוטס מנגיש נושא כמו תזונה בריאה, שלרוב מעורבים בו רגשות של רתיעה וטרחנות, באופן קליל וכיף לעיכול (תרתי משמע). באמת שלמדתי דברים שמעולם לא ידעתי קודם, ונהניתי מהתערוכה.

עבודה של מיקי מוטס מתוך התערוכה

רושם ראשוני – נחלת בנימין 18 (בגלריה של פאב "הנסיך") – בימים א', ד', ה' 23:00-10:00; ב', ג' 18:00-10:00; ו' 15:00-10:00; שבת 23:00-17:00

המאיירים המשתתפים בתערוכה ענו על סדרת שאלות היכרות, ומסרו את התשובות באופן אנונימי מאחד לשני. כשהתשובות האנונימיות בידיהם, כל מאייר המציא דמות או דימוי שמייצגת את האדם מתוך הרושם הראשוני שנוצר לו בעקבות מה שקרא.

התוצאה מרשימה מאוד – מעין תמונת מחזור של חלק מדור המאיירים הצעירים של עולם האיור הישראלי, וברור שהם עסקו ברושם הראשוני זה מזה ביראת כבוד והקפדה. הדבר הבולט ביותר בתערוכה הוא שנוצר בה מארג מרשים של גישות וסגנון איור שונים במהות  – כל אחד מובחן בצבעוניות, בגישה לאופן שבו האיור מספר את הסיפור ובאפיון הדמויות.

שורה עליונה מימין לשמאל: אלונה מילגרם, אבי נעים, סופי סטרז'ניק, הגר פייביש / שורה תחתונה מימין לשמאל: אלנה לרמן, נעה אלון, עידו בק, עובדיה בנישו, נועם וינר

בהתאם לשאלות על חלומות, שאיפות והשקפות – הן מלאות בדמיון ובדימויים שיעוררו סקרנות בילדים ומבוגרים כאחד, ויעוררו שאלות על כוחו של הרושם הראשוני. אין ספק שהמבקרים בתערוכה יעצרו לבהות בפוסטרים ולתהות מה הסיפור שעומד מאחוריהם. כאן גם טמונה בעייתיות מסוימת – מדוע הצופה צריך לתהות על הסיפור? התערוכה לא מציגה את התשובות שענו המאיירים והיוו את הבסיס לאיור, רק את השאלות שנשלחו לכולם.

מימין לשמאל: רועי הרמלין, Yonil, בלה פוטשבוצקי , אלון בונדר

החלטת האוצרות הזו יוצרת מצב של דימויים אניגמטיים שאין דרך לפענח אותם. לא שיש פסול באיורים שפרשנותם לא ברורה – זו פשוט חידה שהמאיירים לא התכוונו ליצור. מאייר תמיד שולט על הדימוי ועל מידת הסיפור שהוא מתווך לצופה, וכאן ברור שאין מספיק רמזים חזותיים לפיצוח הדימויים, כלומר שנקודת המוצא של כולם הייתה שהטקסט גלוי. הטקסטים חשובים במיוחד באיורים שמתייחסים לדברים אמורפיים כמו חלומות, רעיונות, שאיפות והעדפות.

למרות זאת, האיורים מרהיבים, וזו תערוכה שאסור לפספס. את הכניסה לפאב "הנסיך", אגב, קל לפספס, ולכן כשאתם מגיעים לנחלת בנימין 18 חפשו את הכניסה הפתוחה עם ציורי הגרפיטי.

 

היה הייתה – הזית 4  ("בית האומן אהוד פקר") – בימים א'-ה' 21:00-17:00; ו' 15:00-10:00; שבת 14:00-10:00, 23:00-19:00

תערוכה קטנה, ייחודית ושונה בנוף, שכן היא עוסקת בספרי ילדים מנקודת מבט פמיניסטית. מתוך ההבנה שספרי ילדים הם אחד המקומות הראשונים שבהם לומד הילד את העולם שסביבו, מנסות המאיירות ליצור מציאות שונה לייצוגים הנשיים והמגדריים שבהם. כל איור מתייחס בגישה שונה לאספקט שונה של פמיניזם. החל מ"לתקן" ספרים ולהחליף את הגיבורים בגיבורות, דרך העצמה והאדרה נשית של עשיה של נשים, ודרך התעסקויות בתפקידים מגדריים בחברה ובספרי ילדים (בעזרת עבודה יפה ונוגעת ללב על סוסוני ים מואנשים – שכן בסוסוני ים הזכר נושא את ההיריון).

עבודה של רעיה גוב מתוך התערוכה "היה הייתה"

חשוב לציין – כמה מהעבודות מתייחסות לדיכוי והחפצת נשים, וכוללות דימויים עם סאבטקסט מיני שעלול להיות מאתגר לעיכול לילדות. יחד עם זאת אין ספק שילדים וילדות, בטח ובטח נערות, יתלהבו מלראות איורים וספרים מנוקדת מבטן שלהן, שעדיין לא מיוצגת מספיק בעולם איור הילדים.

 

תערוכות נוספות באיזור שאינן ממוקדות באיורים לילדים ונוער, אך שחלקן עשויות לעניין אתכם:

החיים – הוראות הפעלה – לבונטין 21 ("אברהם הוסטל") בימים א'-שבת 20:00-10:00

תערוכת איורים מסוג איורי הדרכה (בדומה לעלוני הסברה מאוירים), שחלקם מציג באופן קליל והומוריסטי הוראות פנטסטיות לחלוטין, שידברו לקהל הצעיר.

 the100dayproject_tlv – לבונטין 21 ("אברהם הוסטל") בימים א'-שבת 20:00-10:00

במסגרת פרויקט מאה הימים, בו מאיירים מציירים איור אחד ליום בנושא מסוים למשך מאה ימים, יצרה אחת מהיוצרות, גליה לוז, מאה דמויות ססגוניות ודמיוניות לחלוטין ממגזרות נייר, והן חמודות להפליא.

Emoji_IL –– מונטיפיורי 31 (בתוך החנות "toi.lab") בימים א'-ה' 20:00-10:00; ו' 15:00-10:00; שבת 16:00 -12:00

תרגיל סיכום של סטודנטים במחלקה לתקשורת חזותית במכון הטכנולוגי חולון (HIT) בו הם מציגים עיצובים לאימוג'ים חדשים לחברה הישראלית (יש לקחת בחשבון שחלקם, בייחוד אלו הקשורים לשואה, עלולים לעורר תחושות מעורבות בקרב ילדים).

יצאו מכלל שימוש – שרדות רוטשילד 104 "(מרכז אדמונד דה רוטשילד") – בימים א'-ה' 20:00-16:00; ו' 14:00-10:00  – התערוכה נמשכת עד ה-13.12

בוגרי מחלקות האיור במוסדות האקדמיים ברחבי הארץ מחדשים ספרים ישנים מספריית "בית אריאלה" שנועדו לגריסה באמצעות איור מחדש על הספר. בין טכניקות החידוש המעניינות תמצאו רקמה על גבי הדף או של דימויים מהספר, הדבקת דימויים, ציור מחדש, גזירת דפים, מציאות רבודה, קולאז'ים, ואפילו כתיבה מחודשת לטקסט ולאיור בספר, ועוד. לא כל הספרים והאיורים ידברו לילדים, אבל בני נוער ודאי יהנו מהתערוכה.

 

תערוכות באיזור העיר העתיקה ביפו

תשרפנא, נעים להכיר – סלמה 6 ("בית הבאר") – בימים א', ב', ד', 15:00-10:00, 22:00-18:30; ו' 14:00-10:00 – התערוכה נמשכת עד ה-17.12

אחת התערוכות הייחודיות ביותר בשבוע האיור מציגה איורים של מאיירים ערבים ישראליים חדשים, שאיירו סיפורים שכתבו סופרים ערבים ישראליים. שם התערוכה הולם אותה מאוד – הוא לא רק מזמין את הצופה אל התערוכה, אלא גם את עולם האיור הישראלי להיחשף למגזר חדש יחסית של מאיירים שבקושי קיבלו במה עד כה במיינטסרים האיורי הישראלי.

התחושה שעולה בתערוכה היא שאנחנו מקבלים חלון אל ספר ילדים ממדינה או תרבות אחרת (על כל הנכסים התרבותיים והרפרנסים מהחברה הערבית הכרוכים בכך), ויחד עם זאת – הם מאוד מקומיים, שכן הם מתייחסים למקומות, נופים ואווירה מקומיים. הבחירה דווקא באיורים לספרי ילדים עוזרת לתווך את כל התחושות והמורכבויות האלו דרך החוזקות של איור ילדים: מקסים, צבעוני, מעורר שמחה, ובעיקר – מעורר הזדהות.

ניתן ללמוד מכך רבות גם על איור ערבי ישראלי, אותו המאיירים מפצחים בתערוכה. למשל, כמעט כל היוצרים בחרו בפלטות צבעונית דומות – הרבה חומים וכתומים של אבני שפה בעיר עתיקה, יחד עם ירוק וכחול וכתום של חידוש ואנרגטיות.

עבודה של אינסאף ספורי מתוך התערוכה

בלטו במיוחד איוריה של פאתן גיריס, שיצרה קולאז'ים ממגזרות של מגזינים קיימים. הפלטה הצבעונית כל כך עשירה שנשקפת העבודה המוקפדת ומלאת הרגש שנכנסו לאיורים, ומעניקה להם חיות ותנועתיות. האיורים מציגים חידות על פירות וירקות, אך פאתן בחרה לייצג כל חידה באמצעות תרבות שונה בעולם. הלוקיישנים לאיורים גם הם לא מובנים מאליהם וכנראה רק מאיירת ערביה ישראלית תדע לבחור ולדייק דווקא אותם (אחרי הכול כמה פעמים יצא לכם לראות איור ססגוני ומתוחכם של רימונים ותפוחים מרחובותיה של טהרן? או של רחובות עכו העתיקה?). סדרת איורים מרתקת שמתחברת לתערוכה מרתקת ומומלצת מאוד.

עבודה של פאתן גיריס מתוך התערוכה

 

אגם הבירבורים – שארית ישראל 4 יפו  ( "Samila Kitchen") – בימים א'-ה' 00:00-18:00; ו' 00:00-12:00; שבת 00:00-18:00

תערוכה לכל הגילים בה המאיירים המשתתפים יצרו כרזת מחווה מאויר לכרזות של דודו גבע, שהציגו עומס של דמויות שמברברות אחת עם השניה (או ללא שום קשר אחת לשניה). כדי לשמור על אחידות סגנונית לתערוכה – כל הכרזות בשחור לבן, השפה האיורית מתכתבת עם עולם איורי הילדים והקריקטורה, והשוני היחיד הוא סגנון האיור האישי של כל מאייר.

מכיוון שאין הגבלות לתוכן, מדובר באחת התערוכות היחידות שמציגה מאיירים שהם גם כותבי הטקסט, מה שנותן הצצה מסקרנת לעיניים שדרכן המאייר תופס את העולם, ולאיזון המסרים המאויר והכתוב שהוא בוחר לתווך לצופה. התוצאה היא שככל שתעמיק בכל כרזה, כך תגלה יותר פניני חכמה והומור בתוך אוסף הברבורים הגדול. וחידות ורמזים חזותיים הם אחד מהתבלינים האהובים עליי באיור, שכן המאייר מעניק תגמול לקורא המעמיק והמבחין.

 

עבודה של מרינה מייקלר מתוך "אגם הבירבורים"

תערוכות נוספות באיזור שאינן ממוקדות באיורים לילדים ונוער, אך שחלקן עשויות לעניין אתכם

 

זכרון לטווח קצר – הצורפים 14, "בית קנדינוף" –  בימים ב'-ה' 23:00-17:00; ו'-שבת 23:00-11:00

תערוכה של בוגרי המסלול לאיור ב"ויצו" חיפה בה מוצג נושא הזכרון, ותעתועים שהזכרון עושה בנו, דרך איור זכרונות משפחתיים, חברתיים והיסטוריים. האיורים שואבים השראה מעולמות איור הילדים, אך עוסקות בתכנים בוגרים ושאלות פילוסופיות. כדאי לבקר ולראות!

The Making Of the Making of – מזל מאזניים 2 פינת כיכר קדומים 8 ( "גלריית עומר תירוש")  

בימים א'-ה' 18:00-10:00 – התערוכה נמשכת עד ה-18.12

תערוכה שמתמקדת בחשיפת התהליך של מאחורי הקלעים של יצירה, באמצעות מציאות רבודה (Augmented Reality). אין קו תוכני מובהק ליצירות וקרוב לוודאי שילדים ונוער "יידלקו" על טכנולוגיית המציאות הרבודה ויתלהבו מלראות את השילוב בין הפיזי והאנימטיבי. מומלץ להגיע עם טלפונים ניידים טעונים ולהתקין את אפליקציית Artivive מראש.

 

תערוכות באיזור חולון

תערוכות שבוע האיור בחולון הן התערוכות שיעוררו עניין בעיקר לנוער, והן נמצאות בשני מוקדים – המוזיאון הישראלי לקומיקס וקריקטורה, והמכון הטכנולוגי בחולון (HIT).

 

תערוכות במוזיאון הישראלי לקומיקס וקריקטורה, ויצמן 61 בימים ב'-ד' 13:00-10:00; ג'-ה' 20:00-17:00; שבת 15:00-10:00 (הכניסה בתשלום)

 

"ציפורן שלופה"

התערוכה מרכזת מגוון קריקטורות שיצרו מאיירים מפורסמים בארץ, המגיבות לאירועי השנה החולפת. תמצאו כאן את המאיירים המוכרים והמפורסמים ביותר בישראל – גיא מורד, אסף חנוכה, אורי פינק, ועוד – המגיבים בקריקטורה לשלל סוגיות, דוגמת תנועת ה-#meToo, המתיחות בדרום, מחאת הפונקדאות ושחיתויות בצמרת השלטון. מעבר לאוסף המרשים, התערוכה חושפת בפני הקהל הצעיר מה שניתן לכנות "אקטיביזם איורי": כיצד מאיירים יכולים להיות רלוונטיים לסוגיות בוערות, לשלהב ולהכניס לתודעה הציבורית רעיונות חדים כתער, בעזרת שפה איורית חביבה, מעוררת ההזדהות, ומלאת הומור.

עבודה של אסף חנוכה מתוך התערוכה

"דני קרמן פנים רבות לו" 

תערוכה קטנה המרכזת מגוון איורי מגירה, בעיקר של פנים, שיצר המאייר המפורסם דני קרמן. קרמן זכה לאחרונה בפרס "עפרון הזהב" שמחלק מוזיאון הקומיקס בשיתוף עם עיריית חולון, ומכיוון שאיוריו כל כך פופולריים בעולם ספרי הילדים בישראל, הוא החליט להציג בתערוכה דווקא איורים שלא ראו אור. זהו פתח נדיר אל תוך עולם הסקיצות, הנסיונות, והאיורים הפרטיים שעשה קרמן למכריו וקרוביו. כל מי שחובב את קרמן ואת סגנון האיור המצחיק והמיוחד שלו – יאהב לראות את האיורים בתערוכה (כמו למשל אוסף של צילומי פרצופים שעליהם אייר קרמן אפים חדשים, בכדי להראות את חשיבותו של האף בזיהוי של הפנים).

עבודה של דני קרמן מתוך התערוכה

"מסע אישי בקומיקס –  ארז צדוק"

תצוגה של מבחר עבודות קומיקס של ארז צדוק כציר זמן של חייו המקצועיים – החל מדוגמיות מתוך ספר הקומיקס הראשון שפירסם כפרויקט גמר בלימודיו האקדמיים, דרך קומיקס ואיורים שעשה כשהתפרסם בארצות הברית, ועד לעבודות מימינו כמו סדרת הקומיקס שהוא מפרסם במדיות חברתיות שמציגה את חיי המשפחה שלו עם  אשתו, הכלבה והילדה החדשה שלו. איורי הקומיקס שלו מאוד מרשימים וסגנון האיור מזכיר את עולם הקומיקס האמריקאי, אבל התכנים ברובם מאוד מקומיים.

 

תערוכות במכון הטכנולוגי בחולון, HIT

שמונה כפולות לפחות, הופיין 63, בניין מספר 6 בימים א'-ה' 17:00-10:00; ו' 14:00-10:00 – התערוכה נמשכת עד ה-6.12

התערוכה מציגה את הספרים המאויירים שיצרו הסטודנטים בסיום הקורס לאיור ספרים. התערוכה כוללת מבחר הספרים גדול, והם עוסקים במגוון ז'אנרים וסגנונות – החל מספרי ילדים של ממש, דרך ספרי חינוך והדרכה מאויירים, ועד לספרים שמאיירים ומתמללים שירים מוכרים. תמצאו כאן מגוון גדול של ספרים, וחשוב לציין – על אף שכולם מאויירים – בהחלט לא כולם מיועדים לילדים.

בלטו במיוחד הספרים "סתומיקה", שעושה שימוש נהדר בפער שבין טקסט לאיור, ובו האיור תמיד יראה את ההפך מהטקסט, מה שיוצר קצב הומוריסטי ומתוחכם. "כל האנשים הבודדים" מתמלל את השיר "אלנור ריגבי" של הביטלס והדימויים בו הם למעשה צילומים של סצינות שנוצרו בבימוי של בובות מאוירות מחומר דמוי פלסטלינה שעוצבו במיוחד לפרוייקט. "הנסיכה והפומה" מציג אגדת עם באיורים מאוד רגישים וצבעוניות נהדרת ולא שגרתית.

עבודה של מרינה קוליקוב מתוך התערוכה

עומר מזרחי – מאייר, בוגר המחלקה לתקשורת חזותית ב"שנקר".

כתיבת תגובה

תגובה אחת:

  1. […] נרגענו משבוע מהאיור (פספסתם? הנה מה שעדיין מציג והנה רשימתו של עומר מזרחי בנושא) והנה מגיע חג החנוכה, כולל ההרפתקה […]

כתיבת תגובה