פרויקטים מיוחדים

מה קוראים השבוע בספרייה? רסמוס והנודד!

אפריל 18, 2015  

רסמוס והנודד הוא ספר לילדים ומבוגרים שלא מפחדים מעברית קצת ישנה. לצערינו התרגום הראשון והאחרון של הספר הנהדר הזה היה בשנת 1966! לכן ניתן להשיגו רק בספריות וגם זה לא פשוט. אבל מי שכן הצליח למצוא אותו כאילו מצא אבן חן יקרה.

הספר מספר את סיפורו של רסמוס, ילד יתום בן תשע שעושה מעשה נועז ובורח מבית היתומים כדי למצוא לו הורים שיאהבו אותו כמו שהוא, ילד עם שיער חלק ואוזניים לא נקיות. למזלו הוא פוגש את אוסקר גן-עדן, נווד טוב לב, שמלמד אותו כמה טוב לא להשתייך לשום מקום ולאף אחד. הם חווים הרפתקאות מסמרות שיער עם שודדים ושוטרים ולבסוף…
את הסוף לא נגלה!

444351
הסופרת אסטריד לינדגרן מוכרת יותר מספריה "בילבי", "מדיקן" ו"האחים לב ארי" ברסמוס והנודד היא משתמשת בכישרונותיה הספרותיים ורוקחת סיפור שיש בו מתח, צער, חמלה ואהבה. אחד הדברים המופלאים בסיפור הוא הדרך בה מתארת לינדגרן את הילד רסמוס ואת חברו הנווד אוסקר. אין כמעט ספרים שמצליחים לתאר דמות של מבוגר וילד בצורה שווה באמת, לא בגובה העיניים ולא בנומך העיניים אלא בישירות ופשטות, חום ותום.

את הספר מלווים איוריה של שושנה הימן ("שמוליקיפוד) שהקו הפשוט והבוטח שלה הולם את הספר ככפפה ליד.

"בוא, נמצא לנו איזו פינה שתוכל להתחמם שם ולישון קצת," אמר.
"אבל אי-אפשר לישון באמצע היום," אמר רסמוס בתימהון. "הרי רק עכשיו קמתי".
"נוודים יכולים לישון בכל עת ובכל שעה," אמר אוסקר.
ובבת אחת הבין רסמוס מה פירוש להיות הלך נע ונד. כהרף-עין נגלו לפניו כל הצדדים הנפלאים שבחיים החדשים האלה. יכול אתה לעשות ככל העולה על רוחך. אתה יכול לאכול ולישון ככל אוות-נפשך, וללכת לכל מקום שחשקה נפשך. חופשי אתה, חופשי כציפור דרור.
נרעש כולו מן התגלית השתרך רסמוס לצידו של אוסקר. כבר חש עצמו כנווד, והביט על סביבותיו בעיני נווד. הוא הביט בדרך המתפתלת בעיקולים קלים בגבעות שלפניהם וצופנת למענם הפתעות רבות ענין מעבר לכל תפנית.

רסמוס

כתיבת תגובה

כתיבת תגובה


ידע אותי כאשר מפורסמות תגובות חדשות ברשימה זו.