כללי

מה קורה ומעניין – דצמבר 2019

תערוכות, קולות קוראים וחדשות מתעשיית תרבות הילדים המקומית והעולמית

דצמבר 1, 2019  

1. כראוי לחדשות של החודש האחרון של 2019, החל מבול רשימות סוף השנה של ספרי הילדים והפיקצ'רבוקס הטובים לשנה זו. הניו יורק טיימס חבר כמדי שנה לספרייה הציבורית של ניו יורק כדי לבחור את זוכיהם, כולל את ספריהן המתורגמים האחרונים של ביאטריצ'ה אלמניה ("ילד מזכוכית", דימויים כאן), איזבל ארסנו ("כי ככה", ראיון ודימויים כאן). אל תפספסו את הנספח שמציג את המאיירים הנבחרים בחדרי העבודה שלהם.


מתוך ספרו של המאייר הספרדי שימו אבאדיה, "החוואי"

2. אפרופו ביאטריצ'ה אלמניה, הנה ראיון יוטיוב בו היא מספרת כיצד חקרה דימויי חיות במשך שנתיים(!) כחלק מתהליך איור ספרה הקודם, "האסון הכי טוב של הרולד סניפרפוט" (ביקורת בגארדיאן כאן ודימויים מהספר כאן).


מתוך ספרה האחרון של ביאטריצ'ה אלמניה, "האסון הכי טוב של הרולד סניפרפוט"

3. אחד הספרים שבלטו גם ברשימות סוף השנה של הניו יורק טיימס וגם של הוושינגטון פוסט הוא הספר הפשוט והלירי של סידני סמית', "קטן בעיר" – שכשמו, חוקר את החוויה של להיות ילד קטן בעיר גדולה. אפשר לטעום ממנו כאן.


מתוך ספרו של סידני סמית', "קטן בעיר"

4. לא נרגענו משבוע מהאיור (פספסתם? הנה מה שעדיין מציג והנה רשימתו של עומר מזרחי בנושא) והנה מגיע חג החנוכה, כולל ההרפתקה הלילית הקרובה בספריה הלאומית בירושלים (23-26.12).

5. הכינוס השנתי לספרות ילדים ונוער יתקיים במכללת דוד ילין ב-30.12, כולל הרצאות על קומיקס, מרים ילין שטיקליס וספריו המאוירים של אריך קסטנר. פרטים והרשמה כאן.

6. ספריית הילדים והנוער של בית מיכל הוציאה מכרז לניהול הספרייה. פרטים נוספים כאן.

7. בחנוכה יתארחו  במוזיאון ארץ ישראל במשך שלושה ימים הצגות מבית תיאטרון הקרון הירושלמי. בין ההצגות תמצאו גם את "נקודת אור" של פטריסיה אודונובן, הצגתה זוכת השבחים העשויה חיתוכי נייר על אודות חייו של לואי ברייל. ניתן להציץ בה כאן.


מתוך ההצגה "נקודת אור" מאת פטריסיה אודונובן

8. התכנית לתואר שני למחקר תרבות הילד והנוער הכריזה על סדרת ההרצאות "מאחורי סיפורי הילדים", כולל הרצאות על כתיבתה של רונית מטלון לילדים, על בעלי החיים של נחום גוטמן, ועוד.

9. בית אבי-חי הירושלמי הכריז על יוזמה קטנה ומבורכת של בית חולים לספרים, בו קוראות וקוראים מוזמנים להביא ספרים לשיפוץ ושימור בספרייה בין-דורית.

10. יוזמה ייחודית נוספת מהזמן האחרון היא זו של מרכז ימימה לחקר ספרות ילדים ונוער בבית ברל, בה מבוגרים מוזמנים לתרום זכרונות של ספרי ילדות למאגר מקוון פתוח לציבור.

"דבר לילדים", זכרון הילדות הספרותי של רותי דונר בפרויקט הזכרונות של מרכז ימימה

עדי סברן – אספנית מידע כפייתית. אגרנית דימויים, מסכות והסטוריית שוליים, תופרת לעת מצוא בבית "שועל כיס" (ולשעבר כותבת בלוג הקעקועים "טאבולה ראסה".)

כתיבת תגובה

כתיבת תגובה