4 איור

מכתבים מאוירים / אורנה גרנות וזוכי פרס מוזיאון ישראל לאיור ספר ילדים על-שם בן-יצחק לשנת 2014

מכתבים מאוירים מתערוכת האיור "איור זה כל הסיפור" המוצגת בימים אלה בספריית האיור באגף הנוער במוזיאון ישראל

נובמבר 28, 2014  

המכתבים המצוירים המוצגים כאן הם חלק מהתערוכה "איור זה כל הסיפור" שבה מוצגים האיורים של הספרים שזכו בפרס מוזיאון ישראל לאיור ספר ילדים על-שם בן-יצחק לשנת 2014.

המטרה של ספריית האיור היא לעורר את המודעות לאיור איכותי, וגם באופן כזה לגרום לקוראים הקטנים והגדולים להכיר את המאיירים שהם בעצם סוג של קוסמים של מלים ותמונות. מאיירים אוהבים לקרוא טקסטים טובים, וכשמבקשים מהם (יפה) הם גם כותבים נהדר…

כאשר מאייר זוכה בפרס או בציון לשבח אני מבקשת ממנו לשלוח לנו מכתב (אמתי) עם מעטפה ובול (אמתיים) כדי שנציג אותם יחד עם תמונה (אמתית) שמצלם עבורנו כבר שנים רבות צור קוצר.

"מה לכתוב במכתב?" שואלים המאיירים. או: "למי לכתוב את המכתב?"

ואז אני עונה: "מה שאת/ה רוצה" ו-"למי שאת/ה רוצה".

אם קשה אני אומרת שאפשר לכתוב לספרייה, ואם קשה מאוד אז אני מסבירה שרצוי לצייר..

ואז בדרך כלל המאייר/ת בצד השני חוזרים לנשום בקצב סדיר.

ואז אני מחכה בסבלנות למכתבים שיגיעו לספרייה ואני אף פעם לא מתאכזבת ממה שמגיע.

המכתבים תמיד שונים זה מזה ותמיד מצליחים לשמח ולהפתיע אותי ואת המבקרים בתערוכה ובספרייה.

אני מזמינה אתכם לתערוכה בספרייה כי האיורים נהדרים, ויחד עם מתווי ההכנה שמשולבים בתצוגה מוסיפים פרטים על תהליך היצירה ומספרים סיפורים נוספים שלא מופיעים בספר המקורי כפי שיצא במהדורה המודפסת.

התערוכה תוצג עד ה-12 במרץ בספריית האיור במוזיאון ישראל – שימו לב לשעות הפתיחה (א, ד 10-14, ב, ה 13-17 ג 16-19).

עוד על הפרס ועל הנימוקים לזכיית הספרים אפשר לקרוא בקישור הבא. (ניתן להגדיל את התמונות בלחיצה עליהן. צילום התערוכה: בני מאור).

 

ירמי פינקוס:

yirmi

yirmi wall

צילום: בני מאור

 

 

שמרית אלקנתי:

shimrit

 

שחף מנאפוב:

shahaf

 

אורית ברגמן:

 

 

orit

צילום: בני מאור

 

נטלי וקסמן שנקר:

 

 

natalie

 

the letters

ywl il ex

 

כתיבת תגובה

4 תגובות:

 1. מאת חגית פורת:

  לקרוא את המכתבים הכל כך יצירתיים ומיוחדים, אחרי הביקור בתערוכה המקסימה עושה חשק לבוא שוב לספריה של אורנה. תודה!

 2. מאת נעה סמלסון:

  איזה יופי! רעיון נהדר. אגב, המאייר שחר קובר נוהג לשלוח חשבוניות בדואר במעטפות שהוא מאייר עליהן, והן תלויות אצלי במשרד על לוח המודעות

 3. מאת אורנה:

  תודה חגית ונעה- ובעיקר תודה למאיירים
  מה שיפה לגלות כאן (אולי להזכר כי שכחנו מרוב אימיילים) זה שמכתב הוא שילוב של מילה ותמונה.
  וכמו חתימה שהיא גם יכולה להיות מסולסת או מאופקת… מכתב מצויר הופך כאן לדרך ביטוי מיוחדת עבור כל אחד מהאמנים.
  אני תמיד אוהבת לגלות דרך המכתבים את הקשרים וההקשרים בין הספרים שזכו או היו קודם וגם מנסה לדמיין את הספרים שעוד יהיו… למשל :
  המכתב של אורית צויר ונכתב כשהיא זכתה בציון לשבח על "הקטר" אבל רק כשתלינו אותו וקראתי אותו שוב גיליתי ששבתאי הגיבור של אחד הספרים שלה שאני הכי אוהבת מככב בו.ושהוא גיבור אמיתי ולא מדומיין…. במכתב של ירמי ושחף אני קוראת הבטחה מפורשת (לא חוזה כתוב או משהו אבל אני די בונה על זה…) או שאולי זאת סוג של התחלה לעלילה של ספר שעוד לא נכתב או סיפור שעוד לא פורסם … המכתבים של שמרית ונטלי כל כך מפתיעים מבחינה חזותית – של שמרית בפונט ושל נטלי בבחירה בקולאז – – המראה של שני המכתבים הללו כל כך אחר מהספרים שלהן שאני מכירה שזה כבר ממש מרגיש כמו סקיצה ראשונה למשהו חדש מסקרן ומבטיח במיוחד…אז אני גם מחכה לזה וגם מצפה לזה (לספר הבא :))

 4. […] פרס מוזיאון ישראל לאיור ספר ילדים על שם בן יצחק מוענק משנת 1978 על ידי מוזיאון ישראל, אחת לשנתיים. בפרס, שניתן מטעם אגף הנוער והחינוך לאמנות במוזיאון, זוכים מאייר או מאיירת על עבודת איור בספר שפורסם בשנתיים שקדמו למועד חלוקת הפרס, ולו מתווספים יוצרים שלהם מוענקים ציונים לשבח. המאיירת הראשונה שזכתה בפרס היא אורה איתן, על הספר "חגיגה של שירים" (מאז זכתה פעמיים נוספות), וציונים לשבח ניתנו באותה שנה לאלונה פרנקל, יוסי אבולעפיה, אורה איל ודני קרמן (על "והילד הזה הוא אני"). ברבות השנים זכו בפרס הראשון מאיירים בולטים כמו אבנר כץ, רותו מודן, דוד פולונסקי – כל אחד מהם זכה פעמיים, עפרה עמית, רות צרפתי, ואחרים. […]

כתיבת תגובה


ידע אותי כאשר מפורסמות תגובות חדשות ברשימה זו.