1 כללי

מצעד היצירות האיכותיות לילדים – שנת 2014 – ספר פרוזה

ינואר 6, 2015  

והנה, עוד שנה אזרחית הגיעה לסיומה, וזה הזמן לעשות סדר בכל מה שקרה פה. כמיטב המסורת, מעניק "הפנקס" עיטורים ליצירות ספרותיות מצטיינות בטקסט, איור, עיצוב, תרגום, ועוד. את הזוכים בעיטורים בחרו כותבות ב"הפנקס" ונשות טקסט וצבע. על-ידי הענקת עיטורים אנו מבקשים להצביע על היצירות הספרותיות המעניינות, המיוחדות והמוצלחות שראו אור השנה, ולעודד את פרסומן של יצירות איכותיות לילדים.

ספר-פרוזה-מקור

"מה שקרה לברנבי ברוקט" / מאת: ג'ון בוין, איורים: אוליבר ג'פרס, תרגום: אינגה מיכאלי, ידיעות ספרים

 

רוני גלבפיש

 

 

 

ספרות הילדים אוהבת חריגים. הם כובשי לב, נועזים, מצחיקים. בסופו של מסע ייסורים הם מקבלים בדרך כלל את החריגות שלהם באהבה, וכמוהם גם הסובבים. סוף טוב הכול טוב. זה לא בדיוק המקרה של ברנבי ברוקט. ברנבי נולד באוסטרליה להורים ממוצעים עד כאב שמקדישים את חייהם להיות כמו כולם. ואילו ברנבי מסרב לכללים מהרגע הראשון. ליתר דיוק, הוא מסרב לכח המשיכה, ומרחף באוויר ללא שליטה. ברנבי אינו גיבור-על שטס להציל נערה במצוקה. הוא רק ילד קטן ומרחף שהוריו מתנכרים לו.

מה-שקרה-לברנבי-ברוקט

מנקודת הפתיחה הזו מלווה הספר את ברנבי עד לגיל שמונה, או אז הוא יוצא למסע-ריחוף מסביב לעולם. כנדרש בז'אנר, הוא מגיע למקומות נהדרים ופוגש אנשים מרתקים לאורך כל הדרך, כולל רשע אחד הכרחי. אבל ברנבי אינו מציית לכללי הז'אנר בכל הנוגע לגיבורים. הוא לא אמיץ במיוחד ולא תמיד כובש לב. הוא תמוה, מבולבל, מלא כוונות טובות. הוא נכשל לעתים תכופות.

j

הספר אינו מנוקד, ואולי מוטב שכך. הפיכחון שבו הוא מתייחס למוסד המשפחה וליכולתו של האדם לשלוט בגורלו מורכב ולא מתאים לילדים קטנים מאוד. מצד שני, הוא מעניק גאולה מסוימת גם לפגומים שבאנשים, והוא קריא ובהיר ונוגע ללב מאוד. איוריו המעודנים של אוליבר ג'פרס תורמים לעיצוב דמותו הנעבכית של ברנבי ולאווירה החלומית והמטרידה מעט ששורה על הספר כולו. ספריו של רואלד דאל אהובים על ברנבי, ולא במקרה. ג'ון בוין הושפע מדאל לא מעט. אבל "מה שקרה לברנבי ברוקט" שונה מאוד גם מספריו האהובים של דאל. הוא מביא קול זר, יפה וקצת עצוב, על החיים בעולם ועל קבלת האחר ועל מה זה בכלל קסם. ובדרכו שלו, החד פעמית לגמרי, הוא פשוט מקסים.

 

כתיבת תגובה

תגובה אחת:

  1. מאת לי עברון-ועקנין:

    כתיבה נוגעת ללב, רוני.

כתיבת תגובה


ידע אותי כאשר מפורסמות תגובות חדשות ברשימה זו.