1 כללי

מצעד היצירות האיכותיות לילדים – שנת 2014 – פרסום קלאסיקה עולמית

דצמבר 30, 2014  

קלאסיקה

והנה, עוד שנה אזרחית הגיעה לסיומה, וזה הזמן לעשות סדר בכל מה שקרה פה. כמיטב המסורת, מעניק "הפנקס" עיטורים ליצירות ספרותיות מצטיינות בטקסט, איור, עיצוב, תרגום, ועוד. את הזוכים בעיטורים בחרו כותבות ב"הפנקס" ונשות טקסט וצבע. על-ידי הענקת עיטורים אנו מבקשים להצביע על היצירות הספרותיות המעניינות, המיוחדות והמוצלחות שראו אור השנה, ולעודד את פרסומן של יצירות איכותיות לילדים.

"ארנב הקטיפה" / מאת: מרג'רי ויליאמס, איור: דון דיילי, תרגום: מאירה פירון, הוצאת טל-מאי.

שלומית כהן-אסיף

לא הייתי צריכה להתלבט, "ארנב הקטיפה" ספרה של מרגרי ויליאמס הוא הבחירה שלי.

מוזר ותמוה, כמעט מאה שנה המתין מדף ספרות הילדים המקומי לספר הקסום הזה. השנה –הללויה! הגאולה באה דווקא מהוצאת ספרים קטנה, טל-מאי, שבחרה ללוות את הספר באיורים צבעוניים ומרהיבים, עם דוק עדין של עצבות, של דון דיילי ולא באיורים המקוריים של ויליאם ניקולסון. הספר, בתרגומה הקולח והנהיר של מאירה פירון, מבחינתי הוא  אחד האירועים המרגשים שהתרחשו השנה על מדף ספרות הילדים.

ארנב-הקטיפה-כריכה

כותרת המשנה לשם הספר "איך צעצועים נעשים אמתיים" מלמדת על תהליך. העלילה היא תהליך עדין, תמים ומכמיר המספרת את סיפורו של ארנב צעצוע מקטיפה, שהופך אט-אט לארנב אמתי. ההתרחשות –חדר הצעצועים של ילד-  מקום אידאלי להתרחשות דמיונית, לפלא ולנס. בעקבות שיחה אינטימית-פילוסופית עם סוס העור הוותיק לומד הארנב שהוא יכול להפוך לאמתי.

"מה זה אמתי? זה אומר שמזמזם בך מנגנון ויש לך מתפתח קפיץ?"

"אמתי זה לא ממה אתה עשוי," אמר סוס העור, "אלא משהו שקורה לך, כשילד אוהב אותך הרבה מאד זמן. לא רק אוהב לשחק אתך, אלא באמת אוהב אותך, אתה נעשה אמתי."

ובהמשך: "זה כואב?" שאל הארנב, "לפעמים," ענה סוס העור, כי הוא תמיד אמר אמת, "כשאתה אמתי לא אכפת לך לכאוב קצת."

זהו סיפור אהבה אמתי ועל כוחה, שאוצר בתוכו השתקפויות מרובדות ומנוגדות: דמיון מול מציאות, ישן מול חדש, איבוד-חיפוש-מציאה ועוד. לא תמיד אני מקנאה בספרים טובים, אבל הקסם הזה, "ארנב הקטיפה" שיש בו משהו קטיפתי שמלטף את הלב, מביא אותי לקנאה.

ארנב הקטיפה 2

כתיבת תגובה

תגובה אחת:

  1. מאת מאירה פירון:

    כמה משמח! תודה.

כתיבת תגובה


ידע אותי כאשר מפורסמות תגובות חדשות ברשימה זו.