4 כללי

מצעד היצירות האיכותיות לילדים – שנת 2014 – איור בספר מתורגם

ינואר 1, 2015  

והנה, עוד שנה אזרחית הגיעה לסיומה, וזה הזמן לעשות סדר בכל מה שקרה פה. כמיטב המסורת, מעניק "הפנקס" עיטורים ליצירות ספרותיות מצטיינות בטקסט, איור, עיצוב, תרגום, ועוד. את הזוכים בעיטורים בחרו כותבות ב"הפנקס" ונשות טקסט וצבע. על-ידי הענקת עיטורים אנו מבקשים להצביע על היצירות הספרותיות המעניינות, המיוחדות והמוצלחות שראו אור השנה, ולעודד את פרסומן של יצירות איכותיות לילדים.

איור-תרגום"לויתן הסערה" / כתב ואייר: בנג'י דיוויס, הוצאת שוקן.

תמר הוכשטטר

2014 לא הייתה שנת בשורות בתחום ספרות הילדים. ענף הספרים ספג כמה מכות שהכאיבו בעיקר לספרות הילדים המאוירת ולמרות שהיו כמה הברקות משמחות הן נצפו בעיקר בתחום ספרי המקור. מי שרואה קצת מה קורה בעולם בתחום האיור לילדים מתאכזב לגלות מדף הומוגני ושמרני בחנויות הספרים ותרגומים בעיקר מארצות הברית. "לויתן הסערה" הוא ספר יפה ומרשים אבל הוא אינו מהווה בשורה גדולה ולשמחתי אוכל לומר שיש בין מאיירי ארצנו כבר לא מעט שיכולים להתחרות בו.

whale

ובכל זאת הוא ראוי לציון ולקבלת העיטור בשל איוריו. בנג'י דייויס מצליח ללא כל קושי למלא כפולות בפורמט הגדול של הספר ולהציג את הים והחוף במלוא תפארתם. הקשר הנוצר בין הילד השתקן ללוויתן מתואר במעט מלים ובאיורים נדיבים אך לא צעקניים. האיורים מעבירים את היטב את הבדידות של ילד, בן של דייג עני אך לא סטראוטיפי, לבדו בחוף ים ריק. זו אינה בדידות מכבידה או עגומה אלא מרומזת והיא מופרת על ידי בעלי חיים שונים המפיחים חיים בסיטואציות המאוירות.

SAMSUNG CSC
עוד חשוב לציין את הבחירות של הוצאת שוקן בסוג הדף המדויק והכריכה המחוספסת המקפיצה את איכותו של הספר (ומצד שני – היכן הקרדיט למתרגם?), וכמובן את הפורזץ –דפי הפתיחה המודבקים לכריכה – המרשים באופל התת-מיימי שלו.

כתיבת תגובה

4 תגובות:

 1. מאת דפנה חיימוביץ':

  מאוד יפה. גם הגוונים של הכחול והצהוב. מזכיר לי איורים "של פעם".

 2. מאת ליהי:

  ספר מדהים עם איורים יפיפים, מאוד מומלץ

 3. מאת דפנה חיימוביץ':

  קראתי שוב את הריאיון המעשיר שערכתם עם בנז'י דיוויס ב-30 במאי. הוא סיפר על עבודתו, לרבות זו המתייחסת ל 'לויתן הסערה'. עבודותיו מרשימות מאוד.

 4. מאת אלזה:

  זה לא מפריע שהאב הדייג עוזר לבנו להחזיר את הלויתן בחזרה לים, אבל למחיתו הורג חיות ימיות אחרות? נראה לי כמו מסר מבלבל ומוזר.

כתיבת תגובה


ידע אותי כאשר מפורסמות תגובות חדשות ברשימה זו.