1 כללי

מצעד היצירות האיכותיות לילדים – שנת 2014 – ספר שירה

ינואר 2, 2015  

והנה, עוד שנה אזרחית הגיעה לסיומה, וזה הזמן לעשות סדר בכל מה שקרה פה. כמיטב המסורת, מעניק "הפנקס" עיטורים ליצירות ספרותיות מצטיינות בטקסט, איור, עיצוב, תרגום, ועוד. את הזוכים בעיטורים בחרו כותבות ב"הפנקס" ונשות טקסט וצבע. על-ידי הענקת עיטורים אנו מבקשים להצביע על היצירות הספרותיות המעניינות, המיוחדות והמוצלחות שראו אור השנה, ולעודד את פרסומן של יצירות איכותיות לילדים.

ספר-שירה

 

 

"מר סביון וגברת רקפת" / מאת: רות אורן, איורים: שחר קובר, הוצאת כנרת

 

גלית מסה

 

 

 

בהרצאתה בכנס "הפנקס" האחרון, אודות ספרים לגיל הרך, הזכירה טלי כוכבי תופעה המוכרת לכולנו, ומשום מה אינה תמוהה בעינינוהטבע המוצג לנו מעל דפי ספרי הילדים, אין לו דבר וחצי דבר עם הטבע המוכר לנו מחיי היומיום. דפי הספרים מציעים לנו פילים, ג'ירפות, זברות, ועוד שלל תופעות טבע שספק אם נזכה לפגוש בחצר הבניין או בגינה הציבורית. תופעה זו – יש בה מן ההחמצהמשום שבעצם כולנו מוקפים בטבע כל הזמןחיי היומיום שלנו זרועים נמלים, שממיות ועורביםכמו גם ורדים בחצר, חמציצים בשדות הבור, ומעט מחוץ לעיר, ובעונה רקפות, חצבים, כלניות.
מר סביון וגברת רקפת
בספרה "מר סביון וגברת רקפת" עושה רות אורן את המתבקש (ועם זאת – המפתיע) וכותבת על טבע נגיש ונוכח. ורד, חרצית, סביון וצבעוני הם גיבוריהם של שירי ארבע שורות. שירים של חרוזים פשוטים אך רחוקים מבנאליות; מתנגנים, יושבים היטב באוזן וקלים לזכירה. כל שיר מאפשר ביקור קצר בעולמו של כל פרח. מבין השירים אהבתי במיוחד את השיר על הנזמית, הפחות מוכרת, ולכן – מסקרנת. האיורים של שחר קובר אינם מתיימרים להיות "איורי מגדיר" מדעיים ,אבל בדרכם החופשית הם נאמנים לצורתו האמתית של כל פרח, עד לפרטים קטנים ועדינים, ומאפשרים את זיהויו בעת מפגש אמתי. הספר עשוי דפי קרטוןהמתאימים לגיל רך, אך בתוכנו מתאים למגוון גדול של גילים.
מר סביון הסב
רבים מבני גילי זוכרים את משחק הרביעיות "פרחי ארצנו" שכלל צילומים של פרחי בר ישראלים. בזכות משחק זה, היציאה לטבע בשבתות כללה ריגוש נוסף :מפגש בלתי אמצעי עם המפורסמים מחבילת הקלפים: האירוס ההדור, החלמית והתלתןנדמה לי שהספר של רות אורן עשוי לזמן לקוראיו, הורים וילדים חוויה דומה.
הערה: בחרתי לכתוב על ספר זה בשל הייחוד המתואר לעיל, אבל אציין שהשנה יצאו עוד ספרי שירים נהדרים לילדים. אזכיר עוד את "פעם ניצחתי שלשה ענקים", שירי גוזמה מצחיקים של עדנה קרמר (איורים: אביאל בסיל) ואת "הצבע השמיני" העמוק והיפה של שלומית כהן אסיף וענבל לייטנר.
כתיבת תגובה

תגובה אחת:

  1. מאת חגית פורת:

    תודה על הסקירה המשובבת!
    חבל שהספר יצא בפורמט של קרטון. זה מיד מבחין אותו כספר לתינוקות ויש כאן מן הפספוס, כי גם ילדי גן חובה היו יכולים להיתרם מספר שכזה לו היה יוצא בפורמט רגיל.

כתיבת תגובה


ידע אותי כאשר מפורסמות תגובות חדשות ברשימה זו.