פרויקטים מיוחדים

מה קוראים השבוע בספרייה? המסע המופלא של אדוארד טולין!

נובמבר 20, 2016  

המלצה מאת גלית ראב"ד

המסע המופלא של אדוארד טוליין
מאת קייט די-קמילו / איורים: בגרם איבטולין / מאנגלית: יעל אכמון / זמורה ביתן 2012 / 191 עמ', מנוקד

רבות הומלץ על הספר הזה, אבל שום המלצה אינה מיותרת. נדמה לי שזה מן הספרים שנולדים בנס, מין אירוע חד-פעמי של התגלות. ספר שלא נענה לשום תבנית, אינו מציית לשום כלל או חוק שנוגע לספרי ילדים, וכל דבר שאנסה לומר עליו יחטא למהותו. קשה לי להסביר מה שובר לב ומייסר ומנחם כל כך בטלטלותיו של ארנב חרסינה אגוצנטרי באמריקה של שנות השפל הכלכלי. למרות מראהו – האיורים הריאליסטיים הנפלאים, הניקוד, הכריכה הקשה – בכלל לא בטוח שזהו ספר ילדים. אם אתם רוצים להחליט אם להקריא אותו לילדיכם אם לאו, פתחו בעמוד 31, פרק רביעי, וקראו לעצמכם את המעשייה האכזרית שמספרת הסבתא פלגרינה לאדוארד ולאבילין, הילדה שאוהבת אותו. נו? מה אתם אומרים? מוזר, לא? לא הבנתם מה היא רוצה לומר? טוב, הכי כדאי שתתחילו לקרוא מההתחלה וזהו.

%d7%90%d7%93%d7%95%d7%90%d7%a8%d7%93-%d7%9b%d7%a8%d7%99%d7%9b%d7%94

ציטוט (כאן אדוארד מכונה מאלון ומיטלטל בדרכים עם נווד בשם בול וכלבתו לוסי):

"תראו את מאלון," אמר אדם ושמו ג'ק ערב אחד. "הוא מקשיב לכל מילה."

"בהחלט," אמר בּוּל. "בטח שהוא מקשיב."

מאוחר יותר באותו לילה ניגש ג'ק והתיישב ליד בול ושאל אם יוכל לשאול לרגע את הארנב. בול הושיט לו את אדוארד, וג'ק ישב עם אדוארד על ברכו. הוא לחש באוזנו של אדוארד.

"הלן," אמר ג'ק, "וג'ק הקטן וטפי – היא התינוקת. אלה השמות של הילדים שלי. כולם נמצאים בקרוליינה הצפונית. היית פעם בקרוליינה הצפונית? מדינה יפה. שם הם נמצאים. הלן. ג'ק הקטן. טפי. תזכור את השמות שלהם, בסדר, מאלון?"

מאותו יום, בכל מקום שאליו הגיעו בול ולוסי ואדוארד, היה נווד כלשהו לוקח את אדוארד הצידה ולוחש באוזנו את שמות ילדיו. בטי. טד. ננסי. ויליאם. ג'ימי. איילין. סקיפר. פיית'.

אדוארד הכיר מעצמו את ההרגל לחזור שוב ושוב על השמות של אלה שהותרת מאחור. הוא ידע מה זה להתגעגע למישהו. ולכן הקשיב. ובהקשבתו הלך לבו והתרחב, הלך והתרחב.

 

כתיבת תגובה

כתיבת תגובה


ידע אותי כאשר מפורסמות תגובות חדשות ברשימה זו.