ספרות

קמע פשוט ואלגנטי / יבגני טרבנוב

רשימת ביקורת על הכרך החמישי בסדרת "הקמע" מאת קאזו קיבואישי

מאי 8, 2015  

אחד הרגעים המרשימים ב"נסיך האלפים" הוא קרב בין טיטאן אדיר ממדים וספינת אוויר מאוישת בתותחים. מדובר בסצנת אקשן מאוירת היטב ומאיימת, כיאה למפגש גורלי שמאיים על חיי דמויות חשובות רבות. למרות ההיקף המרשים של הסצנה, היא לא מהווה את השיא בסיפור שנפרש לאורך הקומיקס הזה, שמצליח להעניק נפח לדמות שעל שמה הוא קרוי.

"נסיך האלפים" הוא הכרך החמישי בסדרת הקומיקס המצליחה "הקמע" של התסריטאי והמאייר האמריקני קאזו קיבואישי, שתחילתה בשנת 2008. לאחרונה הכרך ראה אור בעברית בהוצאת כתר, דבר נדיר כשלעצמו בהתחשב בכמות הנמוכה של סדרות קומיקס שמתורגמות לעברית ביחס להיצע העולמי. ההצלחה של "הקמע" בישראל משמחת דווקא משום שמדובר בסדרת קומיקס נהדרת אשר משולבים בה יסודות של פנטזיה, מדע-בדיוני והרפתקאות, והיא פונה לכל הגילים.

עטיפת הספר (יח"צ)

עטיפת הספר (יח"צ)

הסדרה מספרת את מעלליהם של הנערה אמילי ואחיה הצעיר נאבין שעוברים להתגורר עם אמם בבית חדש לאחר מותו של אביהם בתאונת דרכים. אמילי מוצאת קמע ישן בתוך ביתם החדש שמשליך אותה ואת משפחתה לתוך עולם מקביל וקסום שנקרא אלדיה. העולם אליו הגיעו מתברר במהרה כעולם שנמצא במלחמה: מלך האלפים מנהיג את צבאו וכובש עיר אחר עיר. אמילי מגלה שהיא היחידה שיכולה לעצור את צבא האלפים בזכות הקמע שמעניק לה כוחות קסם. ארבעת הכרכים הראשונים בסדרה היו מלאי אקספוזיציה והסברים. עובדה זאת מתקבלת על הדעת בהתחשב בעובדה שהסדרה עתידה להסתיים רק בכרך התשיעי. העולם שבו מתרחשת עלילת "הקמע" עשיר במינים שונים של יצורים וערים קסומות שיש להציג לקוראים לפני שצוללים למאבק המרכזי נגד כוחות האלפים. "נסיך האלפים" הוא הכרך שבו העלילה מתחילה להתקדם בקצב מהיר והאקשן מגיע בכמויות גדולות מתמיד לאחר שרוב ההסברים נמסרו.

לחבורתם של אמילי ונאבין מצטרף נסיך האלפים, טרליס, שערק מהצבא של אביו. בכרך החמישי אנו מתוודעים לעברו של טרליס ומערכת היחסים הטעונה רגשית שלו עם אביו. טרליס מגלה את היכולת לנוע אחורה בציר הזמן והוא משתמש ביכולת זו כדי לנסות לשנות את עברו ואת הנסיבות שהובילו לעריקתו. המסע בזמן מרכך את אופיו של הנסיך ומעניק נפח נוסף לדמותו. עניין זהמשמש כמעין קרש קפיצה לתוך ממלכת האלפים, אליה אנו נחשפים לראשונה בכרך החמישי. העיצוב של הממלכה מרשים ומלא דמיון, קסם ותחושה של איום בבת אחת. המבנים, הנופים והרקעים מפורטים מתמיד: קיבואישי מדגיש כל לבנה בשטחים העירוניים וכל חלוק נחל בשטחי הטבע. בניית העולם של קיבואישי עשירה ומנצלת את פורמט הקומיקס עד תום. לא היה ניתן לשחזר את הביקור הזה בשום מדיום אחר עם אותה רמה של קסם ורגש.  "נסיך האלפים" מתמקד גם בדמותו של מקס, אותו אמילי פגשה בכרך הקודם. מקס הוא בן אנוש שעובד עבור מלך האלפים וגם הוא בעלים של קמע קסום. מקס מעיר את הטיטאן כרונוס כדי להלחם באמילי ובצבא שהיא מגייסת. לאורך הסיפור קיבואישי, היוצר של "הקמע", חושף את מניעיו של מקס ומעניק אמינות לדמותו המסתורית.

סדרת ספרי "הקמע"

סדרת ספרי "הקמע"

פיתוח הדמויות של טרליס ומקס נעשה בצורה מוצלחת, אבל בניגוד אליהם אמילי, נאבין ואמם נשארות אותן הדמויות שהיו בכרך הראשון. עצם העובדה ששלושת הדמויות הראשיות לא התפתחו מתחילת הסדרה – מדאיגה. הדבר תקף בעיקר כלפי דמותה של אמילי. בתור גיבורה ראשית לעתים קשה להזדהות אתה בגלל היעדר האופי שלה. לאחר חמישה כרכים אני עדיין לא יודע מה השאיפות והפחדים של אמילי או איך היא מתמודדת עם המוות של אביה, ואני מקווה שקיבואישי יתקן זאת עד סוף הסדרה. למרות זאת, העלילה מצליחה להיות מותחת. הרוח ששוכנת בתוך הקמע מספקת לאמילי רמזים לאסון הממשמש ובא, והעימותים בין כוחות הטוב וכוחות הרוע הופכים לממשיים יותר.

הדבר שייחד את "הקמע" כבר מהכרך הראשון שלו הוא מיזוג בין מאפייני קומיקס אמריקאי ומנגה יפנית. בניגוד לחוברות קומיקס שיוצאות לאור אחת לחודש ולאחר מכן נאספות לכרכים, "הקמע" פורסם מלכתחילה בכרכים אחת לשנה או שנתיים, כמו המנגה. אך בניגוד למנגה, שאיוריה לא חוצים את גבולות השחור-לבן, קיבואישי לא מהסס לצבוע את איוריו. העובדה שלקיבואישי ולצוות שלו אין דדליין חודשי כמו לרוב אמני הקומיקס האמריקאים תורמת לאיכותם של הכרכים. אמנים שעובדים על קומיקס מחודש לחודש לעתים מתעייפים והדבר פוגם בתוצר הסופי. יתרה מכך, "נסיך האלפים" הוא הכרך המרשים ביותר ויזואלית עד כה בסדרה: האיורים סטריליים ונקיים מתמיד, ולמרות פשטותם הם מביעים טווח גדול של רגשות והבעות. צוות הצבעים שעבד על הקומיקס עשה עבודה נהדרת: הצבעים ב"נסיך האלפים" מגוונים ותופסים מייד את העין.

החלוקה לפאנלים שגרתית במרבית העמודים, אבל "הקמע" מרוויח דווקא משום שהוא פשוט ואלגנטי ולעולם לא עמוס מדי. הפאנלים תוחמים במסגרת את האיורים המופיעים בעמוד בצורה מסודרת שמקלה על הבנת ההתרחשות גם בסצנות עמוסות פעולה ודמויות. גם טווח ההשפעות הויזואלי של קיבואישי בא לידי ביטוי באופן מלא בכרך זה. הפשטות של האיורים יחד עם הצביעה העשירה מעניקים לכרך את התחושה החמימה והמהפנטת שבסרטיו של היאו מיאזקי. עיצוב הסטימפאנק לא פוסח גם על הכרך הזה ומתבטא בהצגתן של ספינות אוויר ולא מעט קטעי לוחמה אווירית בהם משתתפים גם רובוטים מאוישים בידי בני אדם (כך שגם חובי תת-ז'אנר ה-Mecha ימצאו ממה להתלהב בכרך הזה).

ההוצאה לאור העברית מוצלחת גם היא. הפונט מעוצב היטב ומתאים לסגנון האיורים עצמם והתרגום של דנה זייברט קולח וטבעי. הכרכים הקודמים לא היו חפים מבעיות שנבעו מהמעבר לעברית. חלק מהאיורים היו ברזולוציה נמוכה יותר מהאחרים וסידור המשפטים בתוך בועות הדיאלוג לא תאם את המסגרות ופגע לעתים ברצף הקריאה. לעומת זאת, הכרך החמישי חף מהבעיות האלה. מדובר בהוצאת הקומיקס הישראלית הכי מושקעת שנתקלתי בה, וכולי ציפייה לתרגום של הכרך הבא בסדרה.
"הקמע – נסיך האלפים" מאת קאזו קיבואישי, תרגום: דנה זייברט. הוצאת כתר, 2015

יבגני טרבנוב  סטודנט לתרבות, בימים אלה שוקד על השלמתו של רומן המשלב אלמנטים של אימה ופנטזיה, ברוח המסורת של סטיבן קינג וניל גיימן.

 

כתיבת תגובה

כתיבת תגובה


ידע אותי כאשר מפורסמות תגובות חדשות ברשימה זו.