ספרות

"רשעות היא תכונה חשובה מאוד בחיים" – שיחה עם המכשפה זלעפינה

ראיון בלעדי עם אחת מגיבורות הספר "ערפילאה: שובו של פי-עשר"

ינואר 10, 2016  

המכשפה זלעפינה פרצה לחיינו בזכות הסופרת גלית דהן קרליבך, כדמות בספר עטור הפרסים והשבחים, "ערפילאה". עתה, עם צאת הספר השני בסדרה, "שובו של פי-עשר" (הוצאת כנרת זמורה ביתן), לקחנו נשימה עמוקה ושוחחנו עם זלעפינה על כישוף, שלטון ורשעות. זלעפינה היא המרואיינת הראשונה במדור חדש שבו נכיר טוב יותר דמויות ספרותיות אהובות. (אבל אל תגידו לזלעפינה שאוהבים אותה, זה יכול "לעלות לה לראש"…)

עטיפת הספר (יח"צ). איור: יניב שמעוני

עטיפת הספר (יח"צ). איור: יניב שמעוני

שלום זלעפינה, מה שלומך? טוב לחזור?

מכשפה מהסוג שלי מעולם ולעולם לא יכולה להיעלם. ההיעלמויות שלי הן רק לצורך חזרה מלכותית וטובה יותר כשאגיע לשלטון.

ספרי לנו מה קרה אתך מאז הפעם האחרונה שהופעת בחיינו?

אוהו, קרו הרבה דברים! החלטתי מיוזמתי בלבד, כמובן, שבלע הוא מלך שלא כדאי לשים את הקרח בצד שלו, אם אתה מבין למה אני מתכוונת. הוא איש לא חכם במיוחד שניסה לנצל את קשריי, קסמיי וחוכמתי בכדי שאתן לו את המשאבים של פכפכת. בתחרות הכשפים זכתה האחיינית שלי, עננה, אבל שלא תחשוב שזה בגלל שהיא שווה משהו, זה רק בגלל שהילדה הלכה ועשתה חנדאלך לאליחורף ובכתה לשלג ומוצי פה ומוצי שם.

אני כרגע אמנם גרה בבקתת עננים די מצחינה, אבל אני משקיפה על האזור ותכף תחזור ההזדמנות לשלוט.

הספר "ערפילאה" זכה להצלחה רבה. את מתרגשת עם צאת הספר החדש?

מאז שאמי הייתה מקריאה לי ולאחותי גשמינה מסיפוריו של נמ"מ נחמן מוכיח מנומסי, אני לא מסוגלת לקרוא שום דבר והאמת שלמכשפות מוצלחות אין זמן לקרוא. שמעתי שהספר על ארץ ערפילאה מאוד מצליח ובקרוב, לאחר שאחזיר את השליטה לידי, אני מבטיחה לארגן ימי כיף וטיולים לערפילאה במחיר לא שווה לכל נפש, ואז תראו מה זו הצלחה אמתית.
17664

עושה רושם שאת מכשפה עיקשת, שלא מתייאשת. אז מה התכנית שלך הפעם?

איך אוכל לא להתייאש כשבשלטון נמצאת חבורת רופסים עלובי מוח שנותנת את הנבואות בידי ערפל הסהרורי שלא התקלח לפחות שנתיים? אני לא יכולה לפרט הרבה, אבל רק אומר שמכיוון שהבנתי שאנשים נעלמים בישראל, יש לי תכנית מצוינת. שמעתי שראש הממשלה בישראל לא מחבב בחירות ואוהב את הכיסא שלו מאוד, יש לי תכנית שתעזור לו ולי, או כמו שנהגה לומר סבתי: קרח וקרח יכולים לעזור אחד לשני להיות קרטיב לימון.

תגידי, עם יד על הלב, לא מפריע לך שתופסים אותך כמרשעת?

אני לא יכולה לשים יד על מקום שאין לי, רשעות היא תכונה חשובה מאוד בחיים, תראה את אחותי העלובה גשמינה שמסתובבת בשיער לא מסודר ומשוררת לה על כל מיני צמחים דבילים. רק בעזרת רוע והרבה רוע אפשר לשלוט.

מה דעתך בכלל על חס"מניקים, ועל ילדים חס"מניקים בפרט?

חס"מניקים, חסרי קסם מטופשים, אלו אנשים נחותים מאוד. אני מתנגדת למהלך שעשה אליחורף כשהחליט לכונן יחסים טובים אתם ועם עוד עממים נחותים כמו הבוצקים. החס"מניקים נוהגים לקחת את ההמצאות שלנו ולהציג אותן כאילו הן שלהם וללמד את ילדיהם האומללים שזה שלהם. הם בינוניים, לא מעניינים, ואין ספק שכשאשלוט בעולם אני כבר אראה להם מה זה.

יכול להיות שהטיפוסים הנבלים בסיפורים פשוט לא מובנים על ידי החס"מניקים?

החס"מניקים לא ניחנים בראייה מיוחדת וטובה של המציאות. יש אצלם לא מעט נבלים, אבל בלי סגנון וקלאסה. אצלנו, אדם מרושע הוא אדם מרושע ואין צורך להתחבא מאחורי ססמאות משעממות.

איך את מסתדרת עם הסופרת גלית דהן קרליבך? יש משהו שהיית רוצה להגיד לה ולא העזת עד כה?

מכשפה אמיצה כמוני לא נוטה לשמור דברים בבטן וודאי לא כלפי אנשים הזויים כמו גלית דהן קרליבך, אבל אציין שפעמים רבות אני מנסה לשכנע אותה לצאת למקומות שאפשר לעשות שם כסף. בבאקו, למשל, יש מאגרי נפט ואפשר להשתלט עליהם בלי בעיה. גלית לא הסכימה. הצעתי לה תמלוגים, אבל היא לא יודעת מה זה בכלל. מצדי, שתלך ותקים עם ערפל ממלכה הזויה משלהם ותניח לי לנפשי.

מהו הדבר האהוב עלייך ביותר בכל העולם והחלל?

אני הכי אוהבת לשבת על לווינים של החס"מניקים. אני חושבת שזה משבש להם את קליטת השידורים המשעממים שלהם.

לסיום: קסם וכישוף – ברכה או קללה?

קסם וכישוף נועדו כדי לתת לנו כוח. אני חושבת שחובה עלינו להשתמש כדי לשלוט וכמה שיותר. החזקים ינצחו, אין ספק, וכמו שאתם רואים, אני כבר מתכוננת ליומי הגדול.

 

"ערפילאה: שובו של פי-עשר" מאת גלית דהן קרליבך. הוצאת כנרת זמורה ביתן, 2015

כתיבת תגובה

כתיבת תגובה


ידע אותי כאשר מפורסמות תגובות חדשות ברשימה זו.