4 איור

שבע בום! – כנרת גילדר

שש טיוטות ואיור סופי אחד

מאי 24, 2016  

"שבע בום!" הוא מדור המציג את תהליך העבודה של איור ספר ילדים. דרך שש טיוטות ואיור סופי אחד יציגו המאיירים המתארחים במדור את תהליכי החשיבה שלהם, ההתלבטויות וההחלטות אותן הם לוקחים בעת איור הספר. והפעם – כנרת גילדר.

"צ׳ינה" הוא סיפור דינמי מאוד שכתבה נורית זרחי, על תילדה הו אחת, משונה קצת, הכובע שלה שהרוח סחפה, וראשים ומקומות מוזרים שהוא נוחת בהם.

השלב הראשון בדרך כלל באיור ספר הוא למצוא את הדמויות הראשיות. אבל אני מעדיפה קודם להבין איפה הסיפור מתרחש, באיזה סוג של עולם, ומהי האווירה. מה גם שבספר הזה יש אווירה מאוד סוראליסטית מוזרה וכייפית, אז סקרן אותי לגעת בזה מיד (עשיתי מספר ניסיונות לגיבורה ולכובע שלה, שהוא גם גיבור הסיפור, אבל עזבתי אותם בצד יחסית מהר).

1. ניסיון ראשון לכפולה הראשונה של הספר. הגיבורה, תילדה הו, היא ספק ילדה ספק אשה, מוזרה מעט. החלטתי שהבית שלה, שם מתחיל הסיפור, בהתאם לאישיות האקסצנטרית שלה, יהיה בית על עץ.  למה? כובע. אני תמיד מתחילה עם עיפרון או עט, רישום מהיר. בתוך גריד שסוכם פחות או יותר מראש.

1 (1)

2. סורקת ומעבירה למחשב. החלטתי לנסות לצאת קצת מהאזור המוכר והבטוח שלי שהוא עפרונות, ולעבוד הפעם על המחשב. סקיצה מהירה במחשב לפי האיור הראשוני.

2-1-e1464106589828

3. ניסיון ראשון (אי פעם) לצייר בפוטושופ וחיפוש שפה צבעונית. איכשהו נמשכתי לוורוד הזוהר, אבל כל השאר לא ממש הסתדר לי. אהבתי את התוצאה, אבל לא ראיתי את כל הספר ככה. זה שלב שבו נתקעתי קצת.

3-1-e1464106702855

4-5. נטשתי את הציור לכמה ימים, וכשחזרתי אליו החלטתי לנקות את הכול ולהישאר רק עם מה שאני באמת אוהבת. ועדיין לא ממש הצלחתי לגבש כיוון לאן לקחת את זה.

4 (1)

5 (1)

מיה, אחיינית שלי, שלחה לי תמונה שלה באותו זמן, ומשהו בצבעים ובקונטרסטים של הצילום תפס אותי.

תמונה של מיה, האחיינית המשגעת

תמונה של מיה, האחיינית המשגעת

6. בשלב הזה התחילו הרבה ניסיונות: כן רקע, לא רקע. אהבתי מאוד את העץ השחור והרגשתי שקורה שם משהו נכון. בדקתי כל מיני רעיונות: עם עננים, בלי עננים. עם טקסטורות, ובלי. עירוב טכניקות וכו'. והרבה-הרבה התייעצות עם מיכל מגן המעצבת ויותם שווימר העורך.

6 (1)

7. יחד עם זה המשכתי ליצור את שאר הסקיצות להמשך הספר, וכשהייתה לי תמונה יחסית ברורה לאן זה הולך ומה אני עושה, גם נהיה לי ברור שאני חוזרת לעפרונות הצבעוניים. בעזרתה של המעצבת המעולה מיכל, גם מצאתי את הדרך שהכי התאימה לשלב בזה עבודה במחשב שתיתן לאיורים את האווירה המסתורית והזוהרת שניסיתי ליצור.

בום!

boom-e1464107380516

כתיבת תגובה

4 תגובות:

 1. מאת ג'קי:

  בתחילת דרכך לא הבנתי הרבה במה שאת עושה.
  עם השני נכנסתי לזה יותר ויותר והגעתי למסכנה שת יוצרת מדהימה מוכשרת ואולי היגיעה זמן שגם תכתבי בעצמך.
  אבא

 2. מאת עירית:

  ג'קי – תגובת השנה, אם לא העשור.

  כנרת – יש לך אבא מקסים.

 3. מאת אורה ודני:

  מה שלא תעשי ואיך שלא תעשי – יוצאת לך יצירה שלמה, מרתקת ויחודית רק לך,
  ובכל אחת יש סיפור קצת אחר, שגורם לנו עונג מיוחד – אין כמוך, מאחלים לך להמשיך ליצור בקו ובצבע הפלאיים שלך. דני ואורה לבני

 4. מאת אור א:

  מקסים

כתיבת תגובה


ידע אותי כאשר מפורסמות תגובות חדשות ברשימה זו.