1 איור

שבע בום! לנה גוברמן

שש טיוטות ואיור סופי אחד

אוקטובר 9, 2016  

"שבע בום!" הוא מדור המציג את תהליך העבודה של איור ספר ילדים. דרך שש טיוטות ואיור סופי אחד יציגו המאיירים המתארחים במדור את תהליכי החשיבה שלהם, ההתלבטויות וההחלטות אותן הם לוקחים בעת איור הספר. והפעם – לנה גוברמן. 

"ספר החלומות שלי" הוא ספר/יומן מקורי אותו הגתה וכתבה שרית אליהו. בספר שזורים פרקים המספרים על עולם החלומות כפי שהוא משתקף בתרבויות העתיקות, באמנות, בספרות ובמדע. הספר ראה אור לאחרונה בהוצאת עם עובד, בעריכת דלית לב ובעיצוב של קובי פרנקו.
איור הספר הזה היה מקביל לכתיבתו. עבדתי בשיתוף מלא עם שרית אליהו שיזמה וכתבה. לעתים הטקסט נכתב לפני האיור, ולעתים לאחר שהאיור כבר הושלם. היתה לנו רשימת נושאים אשר שיקפו התייחסויות שונות לעולם החלום, והאתגר הגדול היה ויזואליזציה של רעיון כה חמקמק, חופשי וחסר גבולות.
רצינו ליצור הצצה לעולם החלומות ולאפשר לקוראים להוסיף לעולם הזה את החוויות האישיות שלהם על-ידי כתיבה, ציור ושחזור החלומות שלהם. דיברנו הרבה על החלום כתאטרון הנפש, זה היה הרפרנס הראשון שלי ליצירת עולם ויזואלי הבנוי משכבות הצפות אחת מעל השנייה בחלל גדוש פרטים, בדומה לתפאורות תאטרון ישנות.
1. החלטתי לאפיין דמויות שילוו את הפרקים, למרות שהן לא מופיעות בטקסט – פרט לדמות אחת מתוך המיתולוגיה היפנית. הדמות הראשית בהצגת החלום שיצרתי הוא ילד (ילדה בגרסה הראשונה); שאר הדמויות: חלום טוב, חלום רע (מפלצת), באקו (שואב החלומות הרעים היפני) ודג מעופף המשמש לגיבור הראשי מעבר לעולם החלום. כולן נראות כעוטות תחפושות, ואולי זה הילד עצמו מתחפש לדמויות השונות בהצגה שלו.
%d7%9c%d7%a0%d7%94-3
2. החלטתי להתחיל מאיור הפרק המספר על חלומות בממלכת מצרים העתיקה. מסופר בו על האל המצרי הורוס, חציו אדם חציו נץ. רציתי שהילד שלי יגלם את הורוס ויחבוש מסכת נץ. אהבתי את האפשרות להכניס את אלמנט המים לאיור וגם לאייר אלים מצריים אחרים אשר גם הם כאילו חובשים מסכות של בעלי חיים על פניהם.
%d7%9c%d7%a0%d7%94-7
3. גם את הפונט לכותרות החלטתי לעצב כסוג של כתב סתרים, בדומה לכתב המצרי. הוא עבר גלגולים רבים.
%d7%9c%d7%a0%d7%94-8
%d7%9c%d7%a0%d7%94-5
4. מאחר וזה האיור הראשון שאיירתי לספר, היו לו כמה וכמה גרסאות. התחלתי בעיפרון.
%d7%9c%d7%a0%d7%94-9
5. המשכתי לאיור דיגיטלי.
%d7%9c%d7%a0%d7%94-2
%d7%9c%d7%a0%d7%94-6
6. עברתי לפורמט רוחבי שממלא את כל הכפולה ומזכיר במת תאטרון. החלטתי לשלב רישום בעיפרון וצביעה דיגיטלית. זה הרישום הסופי לפני הצביעה.
%d7%9c%d7%a0%d7%94-1
7. האיור הסופי אותו צבעתי במחשב עבר כמה שינויים קלים אבל רובו עמד במבחן הזמן של שלוש שנים במהלכן המשכתי לעבוד על הספר, והיווה בסיס קונספטואלי למראה הסופי של הספר. בום!
%d7%9c%d7%a0%d7%94-4
כתיבת תגובה

תגובה אחת:

  1. […] דמויות/שחקנים משלהם. עבודתה המצוינת של לנה גוברמן, שסיפרה ל"הפנקס" כי השראתה היתה "החלום כתאטרון הנפש", הולמת את נושא […]

כתיבת תגובה


ידע אותי כאשר מפורסמות תגובות חדשות ברשימה זו.