3 איור

שבע בום! – נעמה בנזימן

שש טיוטות ואיור סופי אחד

מאי 8, 2016  

"שבע בום!" הוא מדור המציג את תהליך העבודה של איור ספר ילדים. דרך שש טיוטות ואיור סופי אחד יציגו המאיירים המתארחים במדור את תהליכי החשיבה שלהם, ההתלבטויות וההחלטות אותן הם לוקחים בעת איור הספר. והפעם – נעמה בנזימן
1. הייתי סקרנית כשנרי אלומה מ"ספרית פועלים" הציעה לי לאייר טקסט של לאה גולדברג שכמעט ואינו מוכר. "הצרצר התיר" הוא שיר סיפורי, המתאר מסע שעובר צרצר שאיבד את דרכו לאורך יום אחד, מהבוקר עד הערב. הצרצר המבולבל פוגש חיות שונות ומבקש את עזרתן כדי לחזור לביתו. כשקראתי את השיר, הדבר הראשון שתפס את תשומת לבי הוא המקצב הפנימי שלו. כל "פרק" בנוי משלוש יחידות: 1. הצרצר פוגש בחיה. 2. הוא פונה לחיה ומבקש את עזרתה, החיה מתעלמת ממנו. 3. הצרצר מאוכזב. ואז שוב – פוגש בחיה חדשה… החיה האחרונה, הגחלילית, מצילה את המצב.

בתחילת העבודה חילקתי את הטקסט על פי המקצב והכנתי עימוד שמדגיש אותו: כפולה מאויירת ואחריה שתי כפולות שבהן יש עמוד טקסט לצד עמוד מאוייר. הנה:

benziman_cricket_1
2. המעצבת מיכל מגן ואני עשינו נסיונות שונים של טיפול בכפולות המחולקות, שבהן יש טקסט בעמוד הימני ואיור בעמוד השמאלי. בדקנו תחילה איור קווי המתווסף לטקסט בעמוד הימני. זה יצא עמוס מדי ולטעמי גם פגע במקצב של הספר.

benziman_cricket_2

3. לאחר מכן ניסינו טקסט שכתבתי ידנית, בכמה סוגי עפרונות

benziman_cricket_3
4. עד שהגענו לטיפוגרפיה שבוצעה בצבעי עיפרון והמשיכה את השפה של האיור.
benziman_cricket_4
5. במקביל, חיפשתי איך נראות הדמויות – הצרצר וכל החיות האנטיפטיות שהוא פוגש. חלק היו אנושיות יותר וחלק פחות. היה חשוב להבדיל בבירור בין הלטאה והזיקית, שתי חיות שנוטים להתבלבל ביניהן. להפתעתי נרי ומיכל היו תמימות דעים לגבי הדמויות, כך שהליהוק הסתיים במהירות.
benziman_cricket_5
6. התחלתי מאיורי עיפרון, אבל העניין האמתי הגיע בצבע. אני מאוד אוהבת את איוריה של אורה איתן לספר "לילה בא" מאת לאורה לאוק (שבא, 1995), שבהם מרגישים את ירידת הלילה על הבית. כאן יש יום שלם ומסע שמתרחש בחוץ, אבל האיורים של אורה איתן היו עבורי מקור השראה. רציתי לתת תחושה של אור ישראלי, של שינויים וגיוון באור לאורך היום ושל נוף מקומי אופייני אבל לא ספציפי מדי. מצאתי אטלס ישן של ארץ ישראל ושילבתי באיורים קטעי מפות מתוכו. היה לי מאוד כיף לרשום פרחים וצמחים ונופים.
benziman_cricket_6

7. בום!

benziman_cricket_7

כתיבת תגובה

3 תגובות:

 1. מאת נעמי דה-מלאך:

  שדרוג של ממש לחרק שאני לא במיוחד מחבבת.
  לאה גולדברג התחילה, ונעמה בנזימן ממשיכה להעלות את המוניטין שלו.
  איזה איורים מקסימים, מוארים, מחויכים.
  ולא רק הוא, כל החבורה!

 2. מאת איריס בירן:

  תהליך העבודה מעניין והצרצר המקסים שלך כבר נמצא בסטמצקי וגם אצלי בבית.
  הצבעוניות שובת-לב וכן עיצוב הספר והפונט המיוחד.

 3. מאת נעמה בנזימן:

  תודה!

כתיבת תגובה


ידע אותי כאשר מפורסמות תגובות חדשות ברשימה זו.