6 איור

שבע בום! עפרה עמית

שש טיוטות ואיור סופי אחד

דצמבר 7, 2016  

"שבע בום!" הוא מדור המציג את תהליך העבודה של איור ספר ילדים. דרך שש טיוטות ואיור סופי אחד יציגו המאיירים המתארחים במדור את תהליכי החשיבה שלהם, ההתלבטויות וההחלטות אותן הם לוקחים בעת איור הספר. והפעם – עפרה עמית על הספר "ככה-ככה, זוזי שמש" מאת דפנה בן-צבי (הקיבוץ המאוחד).

עטיפת הספר (יח"צ)

עטיפת הספר (יח"צ)

לכאורה, הייתי אמורה לקחת את זוזי ושמש, הדמויות מהספר "זוזי שמש" שכתבה דפנה בן צבי בשנת 2009, ולשתול אותן בספר ההמשך החדש: "ככה-ככה, זוזי שמש". אבל מסתבר ששמונה השנים שחלפו מאז עשו את שלהן, והדמויות, שבזמנו דווקא די חיבבתי, נראו לי פתאום לא מתאימות, מוגזמות שלא לצורך.

במחשבה משותפת עם דפנה, החלטנו שאנסה לעצב אותן באופן יותר ראליסטי ופחות קריקטוריסטי, ועדיין לשמור על כך שיהיו מזוהות עם הספר הקודם.

זוזי ושמש, מודל 2009

זוזי ושמש, מודל 2009

1. וכך יצא שזוזי ושמש הולכות על ארבע במקום על שתיים. לשמש היה הרבה יותר קל לעבור את השינוי הזה, אבל זוזי היתה צריכה לעבור מהפך של ממש ולהפוך מיצור די משונה בסך הכול, לחתולה יותר "אמתית", שלא לדבר על כך שנאלצה להשיל כמה קילוגרמים ממשקלה:

1

2. היות והצבעוניות שלהן היתה נתונה מראש כבר מהספר הקודם, לא יכולתי לעשות שינויים מהותיים (הייתי בכיף משנה את הצבעים של זוזי). בהתחלה ניסיתי במכחולים ואקריליק, אבל התוצאה נראתה לי מקובעת מדי, סגורה מדי. לכן עברתי לעפרונות צבעוניים, שם יותר קל לתת ללבן של הנייר לחלחל לתוך הציור ולתת לו קצת אוויר:

2

3. הדמות שנוספה לסיפור היא חברה חדשה שזוזי ושמש פוגשות, כלבה קטנה, חרדתית וביישנית בשם "ככה". איך שלא ניסיתי, הצטייר לו דיוקן של מישהי מאוד מסוימת שאני מכירה באופן אישי. ככה פשוט כל כך הזכירה לי אותה שאי אפשר היה אחרת:

3

4. בדיעבד הסתבר שההחלטה לעשות ריאליזציה לדמויות ולהפוך אותן להולכות על ארבע, די סיבכה אותי. איך זוזי ושמש יאפו עוגה קטנטנה לנמלה? ואיך יכינו ברכה מצוירת לשושנה בגינה? ואיך בדיוק מאיירים את: "הרחש בא משם, לחשה שמש והצביעה על סל מקש…"? ואיך מציירים דמויות כמעט ראליסטיות של כלבה וחתולה רוקדות מבלי שזה יצא קריפי?

מה עושים? לא עושים. פשוט לא מציירים את זה. ואם ממש חייבים, אז מבקשים מהדמויות לתת משחק בריטי מאופק ומרוסן. תוך כדי, גם עשיתי ניסיונות אינסופיים של צבעוניות:

4

5. ואחרי שמצאתי סוף-סוף את הכיוון שאני שלמה אתו, נרגעתי ואפילו הרשיתי להן בכל זאת להשתולל קצת:

5

6. ולבסוף:

6

 

7. וגם זה: (בום!)

7

כתיבת תגובה

6 תגובות:

 1. מאת איה:

  כל כך נפלא. אני מתה על הדיוק בג׳סטות. בייחוד של שמש. נפלא כבר אמרתי?

 2. מאת הדס:

  מלבב!

 3. מאת לי מרגלית:

  מת על כל הטכניקות האלה!
  (עפרונות צבעוניים, אקריליק, עיפרון רגיל…)

 4. מאת סיגל:

  עושה חם בלב

 5. מאת דפנה חיימוביץ':

  איורים מלאי יופי. מרחיבים את הלב. מעשה אמנות ממש.

 6. מאת טל:

  עפרה עמית, מאיירת בחסד! כל עבודה מרגשת מחדש.

כתיבת תגובה


ידע אותי כאשר מפורסמות תגובות חדשות ברשימה זו.