7 איור

שבע בום! – שחר קובר

שש טיוטות ואיור סופי אחד

אפריל 5, 2016  

"שבע בום!" הוא מדור המציג את תהליך העבודה של איור ספר ילדים. דרך שש טיוטות ואיור סופי אחד יציגו המאיירים המתארחים במדור את תהליכי החשיבה שלהם, ההתלבטויות וההחלטות אותן הם לוקחים בעת איור הספר. והפעם – שחר קובר.

הכפולה מתוך ספר ילדים בעבודה, שיראה אור בהוצאת הרפרקולינס ב 2017. הוא השני בסדרה המספרת על תרנגולת יוצאת דופן, שיוצאת להפרתקאות בחווה עם חבריה החזיר, הפרה, העכבר והכלב. בספר הראשון, שיראה אור במאי 2016, הם טסו לחלל (אבל המריאו לגובה של 10 מ׳), ובספר הנוכחי, מתוכו הכפולה המדוברת, התרנגולת מקימה בית ספר לחבריה בתוך האסם.

 

באיור הזה ציירתי את התרנגולת (זואי שמה), מצלצלת בפעמון הקורא לחבריה אל הכיתה. זאת הכפולה בה נחשפת ההפתעה שהיא הכינה לחבריה באסם, אותו המירה לכיתה.

 1. סקיצה זאת היא למעשה רישום בסיסי מאוד, לעיני בלבד. הלקוח לא יראה אותה. בסקיצה זאת אני בונה את הקומפוזיצה הבסיסית, ומנסה להבין איך האיור בנוי. לפעמים הסקיצה הזאת כל-כך גסה כך שרק אני יכול להבין מה מצויר בה. במקרה הזה אפשר פחות או יותר, לראות מה אני מתכנן.  הקוים הירוקים החיצוניים הם קוי חיתוך הדף, והאמצעי הוא סימון המרכז, קיפול הדף.

1 (2)

2. אחרי שהגעתי להסכמה עם עצמי ואני משוכנע שזאת הקומפוזיציה שלי, אני מתחיל לצייר יותר פרטים.  גם זאת סקיצה לעצמי בלבד,  כי היא מקושקשת מאוד. הקוים האדומים הם קוי הפרספקטיבה של עומק האסם.

2 (2)

3. סקיצה מתקדמת – נקייה ומסודרת, שאותה מקבל הלקוח. את הסקיצה אני שולח הן לעורכת הספר והן לארט דיירקטור שלו,  תפקיד ש(עד כמה שאני יודע), לא קיים בכלל בארץ בכל הוצאות הספרים, וחבל שכך.

3 (2)

4. תיקון סקיצה לאחר הערות הלקוח – בהוצאת הספרים לא אהבו שהתרנגולת קוראת לכולם עם דפיקה של כף חפירה על דלי וביקשו שהיא תחזיק פעמון. כמו כן, ביקשו ליישר קצת את האסם. ״לוח״ הכיתה שיוצב על קילשון ומגריפה, לא עברו את תקן הבטיחות של ההוצאה, ובוטלו גם הם. השרשרת שתלויה מקורת הגג נעלמה גם היא כי הייתה מאיימת מדי.
עוד שינויים עשיתי על דעת עצמי – פתיחת דלתות האסם הפכה מדלתות הזזה לדלתות עם ציר, משתי סיבות – האחת – סיבה הגיונית: לא נשאר לי מספיק מקום מבחינת ההגיון שאליו יכולות הדלתות להפתח מאחורי קיר האסם. הסיבה השניה היא מתוך המחשבה להשתמש בדלתות הפתוחות כסוג של חצים בקומפוזיציה כדי לכוון את העין אל מרכז האסם.
עוד השתנתה התרנגולת עצמה – בספר הקודם היו על כובע הטייסים שלה גם משקפי מגן. החלטתי שהן מיותרות הפעם.  כמו כן גיליתי שעבדתי על הפנים שלה באופן מרושל מדי והם שופרו, כדי להתאים יותר למראה שלה מהספר הקודם.

4 (2)

5. צביעה ראשונית. מאחר ומדובר בספר השני בסדרה, לא הייתי צריך לחפש פאלטה צבעונית כי היא צריכה להיות זהה לספר הקודם. בסך הכל מדובר בפאלטה מאוד ״רגילה״ כי הלקוח שמרן מעט, ומתקשה לקבל דברים קצת יותר מתוחכמים. לכן השמיים כחולים, הדשא ירוק, בלי יותר מדי תחכום.

pallette
לא הייתי שלם עם הפעמון שמחזיקה התרנגולת וביקשתי להחזיר את הדלי והכף החפירה. הסתבר שגם הסופר תומך בדעה שלי, והארט דיירקטור הסכים.

5 (2)

6. אחרי שהכל צבוע בצבעי הבסיס אני מוסיף הצללות והבהרות במקומות הנכונים.
6 (2)

7. אני מוחק אל כל קוי המתאר, למעט כמה חשובים שאני לא יכול לוותר עליהם. את אילו אני צובע בצבעים ולא משאיר שחורים. בהסכמת הארט דיירקטור אני מוסיף שכבה של טקסטורה מעל לכל האיור, שמעט מחממת אותו, ונותנת לו גוונים קצת יותר מעניינים מבעבר, והצבעוניות הופכת שלמה יותר. זהו, האיור גמור. בום!

7 (1)

כתיבת תגובה

7 תגובות:

 1. מאת נעה סמלסון:

  מקסים, שחר. מרתק לראות את תהליך העבודה שלך.

 2. מאת שחר קובר:

  תודה נעה!

 3. מאת דדי:

  מעניין ויפה!
  בדיוק סיימתי להקריא לילדים לפני השינה בפעם המי-יודע-כמה את "עוד סיפור אחרון", שאנחנו מאוד אוהבים, בין השאר בזכות האיורים של שחר.
  אני מבין שהספר החדש הוא באנגלית בהוצאה בינ"ל. האם ידוע אם הספר יימכר גם בארץ?

 4. מאת שחר קובר:

  דדי, תודה!
  אני מניח שיהיה אפשר להזמין אותו מחו״ל גם לארץ. ואולי, עם קצת מזל, תהיה גם הוצאה ישראלית שתרצה לתרגם אותו לעברית, מי יודע.

 5. מאת אורית עריף:

  איזה יופי של תהליך. נחמד שחזרו בסוף לדלי ולכף :)
  תודה על השיתוף.

 6. מאת שחר קובר:

  תודה אורית!

 7. מאת רחל סטולרו חיים:

  מעניין ביותר, כיף של מדור

כתיבת תגובה


ידע אותי כאשר מפורסמות תגובות חדשות ברשימה זו.