7 ספרות

70 שנים – 70 ספרי ילדים / עורכי "הפנקס"

ספרים מרכזיים בספרות הילדים העברית המאוירת

אפריל 16, 2018  

מטבע הדברים נכללים ברשימה ספרים קלאסיים, אך לצדם ביקשנו להציע גם ספרים פחות מוכרים (או נשכחים במידת מה) שלטעמנו הם לא רק איכותיים אלא עונים על הקריטריונים לספר שמהווה אבן דרך בספרות הילדים העברית, גם בשנים המאוחרות יותר

האם אתם מנויים שלנו?

התוכן בכתב-העת פתוח במלואו למנויים בלבד.

כתיבת תגובה

7 תגובות:

 1. רמי לבר הגיב:

  היי! שכחתם את מרים ילן שטקליס?! משהו אחד לפחות? המסע אל האי אולי? פרח נתתי לנורית? אצו רצו גמדים???

 2. רמי לבר הגיב:

  (שואלת ורד לבר ולא רמי, שרק משלם עבור המנוי)

 3. admin הגיב:

  את צודקת ורד, למרות שלא ראה אור לראשונה בשנות המדינה, הכללנו את "המסע אל האי אולי" בגירסתו האחרונה עד כה. באמת אי אפשר בלעדיו.

 4. מרית בן-ישראל הגיב:

  רשימה מרשימה (וגם מאד נעים בפה להגיד את זה). ורק שכחתם להזכיר ששמעון צבר כתב גם את "בוא הביתה, טיטוס!" ספר פורץ דרך משלל בחינות נוספות, שהשפיע עלי עמוקות ולא רק עלי. https://maritbenisrael.wordpress.com/2016/01/31/titus/

 5. איריס ארגמן הגיב:

  תודה! הופתעתי לגלות את הספר שלי ושל איה "בכיסים של גילי" ברשימה כה מכובדת ומשמחת.
  ואכן, בספר זה התחלתי את המסע הארוך והלא נגמר להציג את נפלאות הרחוב, כאביו, יופיו ותוגתו, לנסות להציף בכתיבה שלי שאדם אינו כותב בד' אמותיו אלא תמיד בהקשר למקום שהוא חי בו.

 6. שהם סמיט הגיב:

  ניכר שהרשימה לא גובשה כלאחר יד, והתואר "מרשימה" אכן יאה לה. לעתים, ככל הנראה, בחירה בספרו הטוב ביותר של כותב זה או אחר מביאה לבחירה בספר שלא בהכרח מצטיין באיור, ולהיפך.
  בשנת 1997 חסרו לי שני ספרים:
  אבא סבבה, שכתב קובי ניב ואיירה אורה אייל – חלוץ בסוגת הקומיקס לילדים ואחד הממזריים והנוגעים ללב שבהם (שילוב לא מאוד נפוץ).
  שנינו נתנהג יפה – ספר הילדים היחידי והמיוחד במינו של אורלי קסטל בלום, ובו שיחות מלאות דמיון עם בנה, חנוך. האיורים אינם מצטיינים, ברם, אין בהם כדי להעיב על חוויית הקריאה.

 7. מרית בן-ישראל הגיב:

  בלי לגרוע מכבודה של הרשימה ומקומה בתרבות העברית, מתחשק לי לקרוא פעם רשימה אלנטרנטיבית (מין סלון המסורבים כזה, שהוקם על ידי אלה לא התקבלו בשעתו לתערוכה של האקדמיה הצרפתית). רשימת אוצרות גנוזים למחצה או לגמרי, כאלה ששווה לגלות אותם מחדש. (ונדמה לי שגם בוא הביתה טיטוס וגם שנינו נתנהג יפה שייכים אליה, ולא לרשימה הראשית).

כתיבת תגובה