על האתר ועל מייסדיו

ברוכות הבאות וברוכים הבאים לכתב-העת המקוון, "הפנקס", באמצעותו אנו מבקשים לענות על שני צרכים חשובים בתחום התרבות לילדים בארץ: ראשית, להעניק במה לדיון מעמיק ואיכותי בספרות, שירה, איור, קולנוע, תיאטרון ועוד אמנויות שונות לילדים. שנית, לעורר את השיח בתרבות לילדים על-ידי יצירת מרחב ציבורי הנגיש לכל המתעניינים.

תרבות לילדים היא בעלת ספקטרום נרחב, אך העיסוק בה נותר לרוב באספקטים החינוכיים והטיפוליים. אנו מאמינים כי שיח מקורי בספרות ותרבות לילדים, המציג שלל התייחסויות וסגנונות, הוא בעל ערך אמנותי, כמו גם מחקרי.

"הפנקס" מופיע דווקא בפורמט אינטרנטי על-מנת לאפשר לכל שוחרי התרבות לילדים לקחת חלק פעיל הן על ידי שליחת תגובות ויצירת דיון והן על ידי שליחת טקסטים ביקורתיים ויצירות מקוריות בתחום הספרות, השירה והאיור לילדים.

הפרויקט נוצר מאהבה גדולה לתרבות לילדים ומתוך התחושה כי העיסוק בה הוא חשוב ואף הכרחי. כיום, האוניברסיטאות והמכללות עושות עבודה חשובה בשימת-דגש על תחום תרבות הילד, אך אנו מאמינים כי יש להוציא את הדיון החוצה אל הרחוב (גם אם הוא וירטואלי), ובכך להעשיר את השיח במגוון דעות, הקשרים וסגנונות כתיבה, על-ידי המוצאים בתחומים אלו מושא אינטלקטואלי, חברתי ואמנותי.

מתוך אמונה כי חלק מרכזי באהבה לתרבות לילדים הוא האלמנט הוויזואלי, "הפנקס" לא רק מדבר תרבות לילדים אלא שומר על עיצוב הנובע מהלך הרוח של עולם הילד, במטרה ליצור חגיגה של טקסט וצבע.

אנו קוראים לכם להצטרף אלינו ולהנכיח את התרבות לילדים כראויה לביקורת איכותית ומעמיקה, ולמלא את "הפנקס" ברשימות ואיורים פרי עטכם ומכחולכם.

מי אנחנו –

תמר הוכשטטר

ילידת 1985, מאיירת, מעצבת וסופרת. עוסקת גם בפיתוח תוכן. בוגרת המחלקה לתקשורת חזותית ב"בצלאל" ובעלת תואר שני (בהצטיינות) בחוג ל"מחקר תרבות הילד והנוער" באוניברסיטת תל אביב. ערכה והגישה את תוכנית הרדיו לילדים "תיבה מזמרת", ששודרה בגלי צה"ל. ספרה הראשון לילדים זכה בפרס רמת-גן לספרות 2013. ספרה השני יראה אור ב-2017 בהוצאת כנרת זמורה ביתן.

יותם שווימר

יליד 1985, בוגר החוג לספרות כללית והשוואתית והמגמה לתרבות צרפת באוניברסיטה העברית בירושלים. כותב על ספרות יפה באתר YNET והיה בעל טור לספרות ילדים ונוער בNRG. עורך ראשי של הוצאת "טל מאי", עוסק בכתיבה ועריכה.

הפנקס מודה לבן סרי על עזרתו העצומה בהקמת האתר ועל חיוכו.
עיצוב האתר – תמר הוכשטטר
תכנות – עופר ליבני