אני יכול לקבוע בוודאות עד היום אין בספרות העברית משהו דומה לסדרת ספרי הילדים והנוער של “אמנות”. אם תרצו, הרי אגיע להוכחה בדרך הפוכה – מה היה קורה כיום לספרות העברית, אם לא היו לילדים ספרי דיקנס, ויקטור הוגו, ז’ול ורן ועשרות אחרים, שהדפיסה “אמנות”?

ההוצאה מתחילה בעבודה. היא פותחת בספר שראוי לפתוח בו הוצאה לילדים – “הלב”, הכובש ודאי עד היום את לבם של הקוראים הקטנים.

 

אבל היא רואה סביבה את הספר העברי ובעיקר את הספר לידלים ומאוכזבת. השוק חוטף את “קופיקו” ואחיו ובני דודיו. ספרים טובים לילדים מעטים מאוד.

“הסופרים היו בני בית אצלנו ואני ראיתי אותם בסבלותיהם ובבדידותם. הם כתבו ולא ידעו בשביל מי, ואז אמרתי: אני אוציא ספרים בשביל ילדים, אני אחנך לסופרים אלה קוראים.”

שושנה פרסיץ, השולטת ברוסית, צרפתית, אנגלית, גרמנית, איטלקית וספרדית ומכירה את ספרויותיהן, היא הקובעת אילו ספרים ייצאו לאור

1 ספרות

“אסור לתת לילדים ספר שה’דגש’ בו איננו במקום ושה’שווא’ אבד” / שלמה שבא

על הוצאת "אמנות" ועל המייסדת שושנה פרסיץ. מתוך מאמר שפורסם בעיתון "דבר" ב-15 בנובמבר 1963

מאי 24, 2018  

אני יכול לקבוע בוודאות עד היום אין בספרות העברית משהו דומה לסדרת ספרי הילדים והנוער של “אמנות”. “אמנות” ו-“שטיבל” עשו לעברית מה שהיום איש אינו עושה. אם תרצו, הרי אגיע להוכחה בדרך הפוכה – מה היה קורה כיום לספרות העברית, אם לא היו לילדים ספרי דיקנס, ויקטור הוגו, ז’ול ורן, סקוט סנקויץ’ ועשרות אחרים, שהדפיסה “אמנות”?

האם אתם מנויים שלנו?

התוכן בכתב-העת פתוח במלואו למנויים בלבד.

כתיבת תגובה

תגובה אחת:

  1. אוקי שפרן הגיב:

    חיוך של עצב מרוח על פני בסיימי לקרוא. חיוך על אישה שכזו. גיבורה שמטמעיה כל צער ונחושה בדרכה. עצב על הדרך של ספרות הילדים יחד עם זאת הוצאות מוציאות גם היום ספרים נפלאים בצד אחרים שיוצאים משיקולים זרים וחבל. לקרוא את הכתבה היה כמו לפסוע בשבילי ההסטוריה בנבכי ארכיון. תודה ליותם ולתמר ולכל העוסקים במלאכת הקודש , ספרות ילדים.

כתיבת תגובה