17 איור

בשמי ערב מאוירים / לוטם פינצ'ובר

השוואה בין איורי ספרי הילדים "ויהי ערב" של חיים האוזמן ו"לילה בלי ירח" של דוד פולונסקי

מרץ 9, 2011  

אחת החוויות המשמעותיות הזכורות לי מילדותי היא זו של האזנה לסיפורים. ייתכן שאף יותר מהמילים, חדרו לליבי התמונות מספרי הילדים, שנחקקו בזכרוני, לפעמים בלי שאוכל לנקוב בשם הספר ממנו הן לקוחות.

האם אתם מנויים שלנו?

התוכן בכתב-העת פתוח במלואו למנויים בלבד.

כתיבת תגובה

17 תגובות:

 1. הבאת יופי של דברים (ותודה מיוחדת על האמנים האוקראינים שלא הכרתי!), אבל אי אפשר לטעמי לדבר על האיורים של לילה בלי ירח בלי להזכיר את אמני ההדפס היפניים ובייחוד הוקוסאי:
  http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%A7%D7%90%D7%98%D7%A1%D7%95%D7%A9%D7%99%D7%A7%D7%94_%D7%94%D7%95%D7%A7%D7%95%D7%A1%D7%90%D7%99
  ועוד הבדל גדול בין שני הספרים, שאפשר לכתוב עליו מאמר שלם – הוא שפולונסקי הוא קולנועי ב”זוויות הצילום-איור” שלו, והאוזמן הוא לגמרי תיאטרון. האיור הראשון של “ויהי ערב” הוא ממש תמונה של אולם תיאטרון אירופי קלאסי רגע לפני תחילת ההצגה: חיות באולם, ינשופים ביציע הענף וכוכבים ביציעי שביל החלב והעננים. (בספרד היציע הגבוה והזול ביותר נקרא “השורה שלפני גן העדן”). והירח? הוא הפנס, הפולואו ספוט שמלווה את ההתרחשות.

 2. דינה הגיב:

  תודה רבה על מאמר מאיר עינייים. הייתי מודעת כמובן להתכתבות האיורים של פולונסקי עם אלה של האוזמן, אך הקשר לציירים ומאיירים אחרים מעניין ביותר.

 3. עינת הגיב:

  כוכבים דומים לאלו של האוזמן בויהי ערב ושל פולונסקי בלילה בלי ירח, אפשר למצוא גם באיוריה של חוה נתן בספר “כוכבים בדלי” של אנדה עמיר. אני לא זוכרת באיזו שנה יצא הספר אבל נדמה לי שדי בסמוך לויהי ערב. לא בטוחה מי ציטט את מי, אבל גם שם יש כוכבים ילדים דומים מאד והם מלווים את כל הספר.

 4. תודה לוטם!

  הרשימה מעניינת מאוד. תודה גם על כל העזרה בחיפושים. היה שווה!

  ולמרית – האוזמן אהב אנימציה ודוד פולונסקי יודע את זה וגם חיפש את הסרטונים המתאימים. סרטון מדהים אחד שדוד מצא נמצא כאן:
  http://tarbut-yeladim.blogspot.com/2010/08/blog-post_11.html

  אני חושבת שהחיבור ביניהם הוא דרך האור והתנועה. אני לא אמנית, אבל יש משהו ביצירה שלהם שממשיך לזהור – וכשרואים את הסרטון מבינים משהו על ההילה והתנועה שנתפס בהתבוננות. לפחות אצלי.

  ולעינת (שהיא לא אני) – יש הרבה “ציטוטים” להאוזמן בספרות העברית לילדים. אני חושבת שחלק מהם במודע – כמו אצל פולונסקי – וחלק שלא במודע.

  שוב תודה לוטם על המידע המפורט ועל הרשימה מאירת העיניים….

 5. לוטם הגיב:

  תודה רבה למגיבים.
  מרית יקרה, בעבודה המלאה אכן עשיתי השוואות להוקוסאי, וגם דנתי ארוכות בזוויות המבט הייחודיות של פולונסקי, אבל ברשימה זו נאלצתי לקצר. כדי מאד להציץ בקישור לסרטון שתרבותניקית שמה- החיבור הוא פשוט יוצא מן הכלל!
  סופש נעים…

 6. נטלי הגיב:

  מאמר מרתק. אין ספק שהאיורים של שני הספרים, על נקודות הדמיון וההבדלים ביניהם, הם מהיפים בתולדות האיור בארץ. נפלא ומענג לראות אותם אלה מול אלה. תודה רבה ללוטם.

 7. אורית זוהר הגיב:

  תודה לוטם,
  רשימה מעניינת מאד.
  במיוחד מעניין לראות את האיורים האוקראיניים, שהיוו מקור השראה לאיורים של פולונסקי.

 8. […] של מארק בוטוואן! ו'לילה בלי ירח' באיור דוד פולונסקי כמובן. זה גאוני, זה כל כך יפה, והכי […]

 9. […] משתנות בהתאם לסיטואציה, אפשר להתקרב ולהתרחק מאד. ”לילה בלי ירח" הוא ספר כזה: מתוך "לילה בלי […]

 10. […] 100 שנות תרבות לילדים בקיבוצים של עינת אמיתי, או לאתר הפנקס, כתב עת מקוון לספרות ותרבות […]

 11. […] בספרה "לילה בלי ירח", עסקה שירה גפן, יחד עם אתגר קרת איתו כתבה את הספר, […]

 12. […] התייחסות רבה ואף השתאות (המקרה המפורסם ביותר הוא "לילה בלי ירח"). גם בספרך החדש לאיורים יש תפקיד מרכזי. ניתן אף לומר […]

 13. […] עם הקרקס" (איורים: רותו מודן, הוצאת זמורה ביתן) ו"לילה בלי ירח" (יחד עם שירה גפן, איורים: דוד פולונסקי, הוצאת עם […]

 14. […] על אב שזנח את חובותיו ומתנער מכל אחריות לילדיו. ב"לילה בלי ירח", שכתב יחד עם שירה גפן, הילדה זוהר יוצאת למסע לילי […]

 15. […] "לילה בלי ירח" / שירה גפן ואתגר קרת, איורים: דוד פולונסקי. הוצאת עם עובד – הילדה זהר יוצאת לחפש אחר הירח שבלעדיו קשה לה להירדם. זהו מסע נועז שבו מזדהרים האין-ירחים בחושך המבריק. לבסוף מוצאת זהר את הירח ואת האיש הבודד והקירח שמארח אותו. זהו ספר קסום של אור וחושך והדפסת כסף זוהרת שחוגגת את יופיו של הגרם השמיימי (על הקשר בין הספרים "ויהי ערב" ו"לילה בלי ירח" תוכלו לקרוא  ברשימה הזאת). […]

 16. […] שמש בהיר" (איגואנה וכנרת), המהווה מחווה מוצהרת ל"ויהי ערב" של פניה ברגשטיין המלווה אותנו זה יותר משישה […]

 17. […] 100 שנות תרבות לילדים בקיבוצים של עינת אמיתי, או לאתר הפנקס, כתב עת מקוון לספרות ותרבות […]

כתיבת תגובה