7 ספרות

היכון, הכן, צא! / יותם שווימר

רשימה שנייה על ספרי ראשית-קריאה; ייחודם וחשיבותם

אפריל 18, 2012  

ברשימה הקודמת על ספרי ראשית-קריאה ביקשתי להתייחס לפן הוויזואלי של הספר, כחלק משמעותי בחוויית הקריאה העצמית הראשונה של הילדים. ברשימה זו אתמקד בטקסטים עצמם, ויש להבהיר מראש שישנם סגנונות רבים ודרכים אין-ספור להציג סיפור טוב לקוראים מתחילים.

האם אתם מנויים שלנו?

התוכן בכתב-העת פתוח במלואו למנויים בלבד.

כתיבת תגובה

7 תגובות:

 1. ליבי הגיב:

  יופי של רשימה! תודה! שומרת לקוראת שלי את כל ההמלצות. “קאי הילד מהארגז” מהרשימה הקודמת שלך הצליח מאוד. מצטרפת להמלצה על “מר שועל המהולל” שאהוב במיוחד על ילדת כיתה א’ שלי, וגם “אבא שלי איש ציפור” (רציתי למצוא מילה נרדפת ל”מרגש” כל כך המאיסו אותה, יש הצעות?).

 2. עטרה הגיב:

  עוד ספר חדש ומצוין לראשית קריאה: “הדרך הארוכה לסנטה קרוז” מאת מיכאל אנדה, יצא בימים אלה בכנרת. הנכד שלי, בכתה א’, ישב וקרא בו בעצמו דפים שלמים ונהנה בטירוף (בקרוב אמליץ עליו ב”מרמלדה”).

 3. יותם שווימר הגיב:

  תודה על תגובתך, ליבי. “אבא שלי איש ציפור” הוא באמת ספר מאוד מרגש, אבל גם חכם, מקורי ומתוחכם מאוד. עטרה, “הדרך הארוכה לסנטה קרוז” הוא באמת דוגמא מצוינת נוספת! חשבתי לכתוב עליו, אך העדפתי להתמקד כאמור בספרים שיצאו בסדרה שמיועדת לראשית-קריאה. הספר הנידון מעניין מאוד משום שיש בו איורים צבעוניים גדולים, בפורמט שאינו מובחן כ”ראשית קריאה”, טקסט מנוקד לאורך עשרות עמודים, וללא חלוקה לפרקים! במידה רבה, הוא מותח את הגבולות – גם מבחינה טכנית וגם מבחינת התחכום של סיפור המעשה והדמיון המתפרץ – ואנדה הוא סופר שכדאי להכיר, בכל גיל שהוא.

 4. ליבי, לגבי אבא שלי איש ציפור – צ’כובי.
  יותם, עוררת את סקרנותי לגבי דוד אריה שנשמע כמו גלגול של מיכנהאוזן.

 5. מיכל פז-קלפ הגיב:

  שלום יותם,
  תודה על הרשימה המצוינת! אין ספק שהוצאות “מסדה” ו”כתר” ריפדו את ילדותנו בספרים מופלאים. דרך אגב, גם אני אוהבת מאוד את מוקי ברוגז עם אמא 🙂
  הרשה לי להעיר ולהאיר בנוגע לעניין אחד: בהוצאת כנרת-זב”מ בחרנו לא להוציא את ספרי ראשית הקריאה תחת סדרה אחת, אבל בהחלט יש להם פורמט אחיד. אם תניח אחד ליד השני את “מעשה בקדרה ומצקת”, “אותיות הולכות לים”, “אבא שלי איש ציפור”, סדרת “הרפתקאות דוד אריה”, סדרת “הסיפור המושלם”, “אסור לדבר על זה”, “אורי ואבן הים”, “אלרגיה” ועוד רבים אחרים, תגלה שכולם באותו גודל, וגם האותיות בגודל דומה. הסיבה שבחרנו לא לשים את כל הספרים תחת כותרת “ראשית קריאה” היא שיש ילדים רבים שעברו מזמן את שלב הקריאה הראשוני, אך עדיין מתקשים להתמודד עם ספרים ארוכים יותר עם פונטים קטנים ולא מנוקדים. כדי שהילדים הגדולים יותר יוכלו לקרוא ללא בושה בספרים אלה, בחרנו להימנע מציון של קבוצת גיל.

 6. דינה הגיב:

  יש לי עכשיו רשימה חדשה ומסקרנת. תודה על כך. גם אני מצטרפת למתפעלים מ”אבא שלי איש ציפור”. הוא ספר מיוחד במינו גם בנושא הבעייתי וגם בטיפול העדין בו. גם האיורים נפלאים.
  אני מזכירה את שלושת ספרי הסדרה של ג’ודי בלום “הקוץ והמושלמת”. מהנה מאוד.

 7. אלה הגיב:

  הספרים בהוצאת מסדה- הגוזל , מוקי ברוגז עם אמא, חוםפס …עליהם גדלתי כילדה בתחילת שנות ה80 ספרים פשוטים ואהובים שאצלי השאירו טעם טוב כילדה קטנה. מרגש לראות שעדיין זוכרים קלאסיקות כאלה.
  אני ממליצה כגננת לכל מי שיש לו ילדים קטנים אלו סיפורים שמאוד קל לילד להזדהות איתם ולפתח אמפטיה הם עוסקים ברגש וזה חשוב לתת לילדים להתחבר.

כתיבת תגובה