10 ספרות

הכי קרוב לתודעת חלום – ראיון עם שירה גפן

ראיון עם שירה גפן על שעות הלילה, פחדים וילדות

ינואר 7, 2013  

שירה גפן פרסמה את ספרה הראשון לילדים בשנת 1993. “פעם הים היה מרק” (איורים: רינת הופר, הוצאת כנרת זב”מ) הוא אסופת שירים שכתבה עבור ערוץ הילדים. בהמשך השנים ראו אור ספרי ילדים נוספים שכתבה: “על עלה ועל אלונה” (איורים: דוד פולונסקי, הוצאת עם עובד, זוכה פרס בן יצחק לאיור), “לילה בלי ירח” (איורים: דוד פולונסקי, הוצאת עם עובד), “בלונה” (איורים: ליאורה גרוסמן, הוצאת עם עובד), ולאחרונה ראה אור ספרה החדש “לילה טוב מפלצת” (איורים: נטלי וקסמן-שנקר, הוצאת עם עובד, זוכה עיטור “הפנקס” לספר ילדים מצטיין לשנת 2012). בנוסף, גפן שימשה ככותבת, תסריטאית, שחקנית ובימאית. בימים אלו מועלה על הבימות מופע המחול “עננוצה” של נעה דר, שגפן כתבה את הטקסט עבורו.

האם אתם מנויים שלנו?

התוכן בכתב-העת פתוח במלואו למנויים בלבד.

כתיבת תגובה

10 תגובות:

 1. רוני הגיב:

  תודה רבה על ראיון מלא כנות, חכמה ויופי
  (בדיוק כמו הספרים של שירה)

 2. אוסי הגיב:

  סיפוריה של שירה גפן אפלים ומותירים תחושת מועקה. גיבוריהם הם ילדים בודדים, הדמויות המבוגרות תמיד מנוכרות. המסקנה היא שכל כתב יד עליו חתומה שירה גפן – יצא לאור, ואף יצוות אליו אחד מטובי המאיירים.

 3. אוסי, לא בדיוק הבנתי את המסקנה מול הטענה שהעלת.
  תחושות של בדידות וכד’ הן חלק מתחושות שחווים ילדים ולכן יש מקום להתייחס אליהן ולא לצייר עולם שיקרי ורוד ומתקתק. הבנות שלי מאוד אוהבות את הספרים ובהחלט מוצאות מקום להזדהות ואף לנחמה כשצריך.
  המאיירים באמת מטובי המאיירים ובכל אחד מהספרים משהו טוב קורה במפגש עם הטקסטים של שירה, האיורים מוסיפים הרבה עושר ועומק לסיפור.
  איזכור הספר “איך נולדים ילדים” העלה בי חיוך- אני עדיין שומרת את הספר אצלי. הייתה לי פעם מטפלת זקנה שצעקה על אמא שלי על כך שהיא מחזיקה תועבות כאלו בבית…

 4. ערן שחר הגיב:

  הנה הזדמנות להודות ולהמליץ על הספר בלונה, שהוא לא פחות בעיני מאשר פלא ספרותי. אני כל כך גאה בילדים כשהם עומדים מול מאות ספרי הילדים המצויינים שלנו ובוחרים שאקרא להם אותו.
  וגם חשוב מאד להמליץ על סדרת הטלויזיה ששירה יצרה “איך שיר נולד” (ניתן להשיג בדיוידי). אחת ההפקות המעולות שתמצאו לילדים בגילאי 5-10.
  ורק הערה קטנה אחת – עוד מוקדם להספיד את יוסי הפיל. אנחנו מקפידים לבקר אותו לפחות פעם בחודש, ונכון לזמן תגובה זו הוא עדיין מניף את חדקו העצום בספארי בר”ג.

 5. עטרה הגיב:

  “עד שנהרס קליל”??? אצלכם (בשאלות העורכים)??? אנא תקנו…
  (בלי קשר לראיון עם שירה גפן, שתמיד מעניין)

 6. עטרה הגיב:

  סליחה, הטעות בתשובה של שירה… ובכל זאת ראוי לתקן

 7. […] "הפנקס" פתח את שנת 2013 עם ריאיון מעניין עם שירה גפן, שפרסמה זה עתה את "לילה טוב מפלצת" שעליו כתבתי […]

 8. […] מאחריות לילדיו. ב"לילה בלי ירח", שכתב יחד עם שירה גפן, הילדה זוהר יוצאת למסע לילי רווי סכנות בחיפוש אחר הירח, […]

 9. […] החדש של שירה גפן ועינת צרפתי הוא ספר על נחיצותו של הרגש. לא הרגש המעובד […]

 10. […] של דוד פולונסקי לספר "על עלה ועל אלונה" מאת שירה גפן ועליהם לקפל דף לשניים ולצייר עיר בהפכים. בארון זכוכית […]

כתיבת תגובה