8 ספרות

הכרח מיידי בהכרה – ראיון עם תמר ורטה-זהבי

ראיון עם הסופרת תמר ורטה-זהבי לרגל צאת שני ספריה - "זה אני הדוד תום" ו"האישה ששינתה את אמריקה"

יולי 6, 2017  

משיחותיי עם אלפי ילדות וילדים אני יודעת בברור שרובם כמהים לשוחח באופן בקורתי על האקטואליה, אבל המערכת מהסה אותם וברור מדוע – חשיפה למציאות רבת עוולות למוחלשים, רבת טייקונים וכרישי נדל”ן, עשויה לגרום לדור הצעיר לא להיות שותף לשכפול המציאות הזאת

האם אתם מנויים שלנו?

התוכן בכתב-העת פתוח במלואו למנויים בלבד.

כתיבת תגובה

8 תגובות:

 1. מרית בן ישראל הגיב:

  תמר, את פלא, אוקסימרון מהלך. אהבת האדם שלך ממוססת כל נוקשות ופנטיות, מסננת ססמאות, ומצליחה לחבב עלי מילים כמו אג’נדה ואקטואליה שתמיד תעבתי מאז ילדותי הפוליטית ושטופת המוח. חשבתי שהן ההפך מחיים ואהבה ובידיים שלך הן מתהפכות בחזרה.

 2. ינשופופר הגיב:

  נפלא, נפלא.

 3. ינשופופר הגיב:

  …קראתי הבוקר ידיעה בעיתון על כך שילדים מבקשים לדבר בכיתה על נושאים אקטואליים, אבל המורים מפחדים (מסיבות שונות, חלקן מובנות.) ואני מסכים מאוד עם תמר – ילדים מבקשים וגם זקוקים להישטף בזרמי החיים העמוקים ביותר, לא רק כדי ליצור בני אדם מעורבים ומודעים (מטרה טובה בפני עצמה), אלא גם משום שזו כמיהה ומשאלה אנושית לגעת בדברים כמות שהם (ובתמורה לחוש שאנחנו נוכחים וקיימים).

 4. מרית בן ישראל הגיב:

  לא היה דבר שתיעבתי בילדותי יותר מדיבור על אקטואליה. עצם המחשבה על זה היתה מכניסה אותי לקומהּ. בעיקר בגלל שאבא שלי כל הזמן דיבר על אקטואליה, ובעצם ניצל את הדיבור הזה כדי להלעיס אותי את האג’נדה שלו הרחוקה ת”ק פרסאות מכל מה שחשבתי והרגשתי. אבל אצל תמר מילים כמו אג’נדה ואפילו דידקטיות רחמנא ליצלן, אינן הפוכות מלהקשיב. זה סוג של תיקון.

 5. ינשופופר הגיב:

  ואצלי זה היה הפוך – לא היו כמעט שיחות על נושאים פוליטיים (לא היו כמעט שיחות בכלל, למען האמת 🙂 ) אולי בגלל זה עולם המבוגרים נדמה לי קסום ואגדי. לא הייתי מאביס אווזים, וכמובן שלא ילדים. אבל הדוגמא שתמר הביאה, של הבנות החרדיות, מראה עד כמה אי אפשר ממילא להסתיר מילדים דבר, ושהם צמאים לשמוע ולחוות את דעתם.

 6. מרית בן ישראל הגיב:

  ולי עולמם של המבוגרים נראה מאוס בתכלית. קנאתי רק בחופש שלהם להחליט על עצמם, אבל מה שהם עשו בו לא חדל להתמיה אותי… אני מקווה שהילדים הצמאים ייפגשו בך ובתמר ובשכמותכם.

 7. ינשופופר הגיב:

  במבט מקרוב עולמם של המבוגרים אכן מאוס בתכלית לעתים קרובות מאוד… אבל אפשר לעמוד לפעמים עם הגב למבוגרים ועם הפנים לילדוּת ולגמוע את האשד הזה (שרוב הזמן מתנפץ לשווא על גבם של המבוגרים, והם עוד פותחים מטריות בפניו)

 8. מרית בן ישראל הגיב:

  יש לי הרגשה שכבר נפגשנו שם, בין האשד של הילדות למטריות של המבוגרים.

כתיבת תגובה