7 ספרות

המהדורה המקוצרת / יותם שווימר

על שלושה ספרי ילדים חדשים

אוקטובר 14, 2013  

ספרים רבים רואים אור במהלך השנה, ועל מנת לתת מענה והתייחסות ליצירות שיש מה לומר עליהן וחשוב שיהיו חלק מהשיח על אודות ספרות הילדים, החלטנו להשיק מדור חדש. “המהדורה המקוצרת” יתפרסם מעת לעת, בהתאם לצורך והעניין, ובו יתפרסמו לפחות שלוש רשימות קצרות מהנהוג ברשימות ביקורת על ספר בודד המתפרסמות ב”הפנקס”. אנו מקווים כי מהלך זה יאפשר בחינה רחבה יותר של ספרות המקור והתרגום המוצעת לילדים ובני נוער, תוך התייחסות לטקסט ואיור במידה שווה.

האם אתם מנויים שלנו?

התוכן בכתב-העת פתוח במלואו למנויים בלבד.

כתיבת תגובה

7 תגובות:

 1. גיא גרניט הגיב:

  אהבתי את האיורים של כנרת.
  מעניין מה ילדים והורים יחשבו עליהם, כי עוד זכורה לי הטענה של כמה מהם לגבי האיורים של רוני פחימה בספר על בן יהודה, שאיורים קודרים לא מתאימים לילדים.

 2. לימור הגיב:

  איורים קודרים נמצאו מתאימים לילדים במקומות שונים בעולם. מעניין מתי יגיעו למסקנה הזו גם בארץ חמדת אבות.

 3. לי עברון-ועקנין הגיב:

  לילי למפיון נשמע נפלא, והספר של טל ניצן מאוד מסקרן – האיורים נהדרים… תודה

 4. טלי הגיב:

  אני מצטרפת למילים החמות כלפי הספר העדין והרגיש של טל ניצן, אבל תוך כדי קריאה בו הרגשתי שהוא מעין פרולוג או רמז לספר ארוך יותר. מרשים לראות עד כמה היא זוכרת (ו/או בוראת מחדש) את זכרונות הילדות מהמעבר לארץ אחרת, וקבלתי תחושה שמסתתר שם סיפור הרבה יותר עשיר וארוך, שמתאים, אולי, לפורמט אחר- לספר ראשית קריאה, אולי, או ספר אחר עם פרקים ורוחב יריעה גדול יותר. ואולי לא מאוחר עבורה לספר את הסיפור הזה גם באופן בו הוא מסופר בספר הנוכחי וגם בפורמט נוסף בעתיד…

  ויש משהו ממש מרגש ב”מאחורי הקלעים”- טל ניצן הרי מוכרת בין השאר כמתרגמת מוכשרת מספרדית, מסתבר שבילדות בארץ אחרת נעוץ החיבור שלה לשפה האחרת, וכשיודעים את “הסוף הטוב”- האופן בו היא הפכה למתרגמת בבגרותה, הקושי וגם תחילת סיפור האהבה עם השפה החדשה מקבלים מימדים חדשים ונוספים.

 5. חגית הגיב:

  בארץ אחרת – מקסים! מהרגע שפתחתי את הספר כל כך נהנתי מכל דף. מהאיורים הנפלאים המאפשרים להתבונן בהם יותר ממבט אחד או שניים, כי יש עוד מה לראות… וכמובן מהטקסט המספר בפשטות על המעבר לארץ אחרת. יופי של ספר. ולא כל ספר ילדים חייב שיהיו בו צבעים עליזים וקופצנים, יש משהו בצבעים הכאילו קודרים שמושך את העין להסתכלות ממושכת.

 6. […] המחלקה לעיצוב גרפי המרכז האקדמי ויצו חיפה. מאיירת ("בארץ אחרת"/ טל ניצן  ו"באדולינה- שובה של המלכה"/ גבי […]

 7. טלי הגיב:

  אני לא קראתי את הספר אבל לפני התקציר ראיתי שהוא מעניין נורא.

כתיבת תגובה