4 ספרות

המהדורה המקוצרת / יותם שווימר

על שלושה ספרים חדשים לילדים ונוער

אוגוסט 7, 2013  

ספרים רבים רואים אור במהלך השנה, ועל מנת לתת מענה והתייחסות ליצירות שיש מה לומר עליהן וחשוב שיהיו חלק מהשיח על אודות ספרות הילדים, החלטנו להשיק מדור חדש. “המהדורה המקוצרת” יתפרסם מעת לעת, בהתאם לצורך והעניין, ובו יתפרסמו לפחות שלוש רשימות קצרות מהנהוג ברשימות ביקורת על ספר בודד המתפרסמות ב”הפנקס”. אנו מקווים כי מהלך זה יאפשר בחינה רחבה יותר של ספרות המקור והתרגום המוצעת לילדים ובני נוער, תוך התייחסות לטקסט ואיור במידה שווה.

האם אתם מנויים שלנו?

התוכן בכתב-העת פתוח במלואו למנויים בלבד.

כתיבת תגובה

4 תגובות:

 1. מאירה פירון הגיב:

  אני מוכרחה, אבל מוכרחה להגיב לביקורת על “אוטוליין והחתולה הצהובה”. הסיפור מגובש מאוד ועוסק בילדה שהוריה כמעט לא נוכחים ולכן משאירים אותה עם צוות שיטפל בה. הילדה מרגישה מאוד בחסרונם של ההורים – לא מבחינה פיזית, כי היא מטופלת ומפונקת כראוי על ידי הצוות המיומן – אבל היא מתגעגעת אליהם ואל האהבה שלהם. כדי להרגיש קרובה אליהם, היא מטפחת תחביבים דומים לתחביבים שלהם (אספנות משונה ובמקרה שלה היא אוספת חצאי זוגות נעליים), מחכה בקוצר רוח לגלויות שהם שולחים לה ממסעותיהם ברחבי העולם, מדביקה את הגלויות באלבום מיוחדת וכך היא נוצרת אותן ונצמדת ל”חפץ מעבר” בובת פרווה שבאחת הנסיעות הביאו לה הוריה מנורווגיה. ההומור והמצב הקיומי המעולה של הילדה, מסווים בשכבה דקה בלבד את מצבה העגום, כשהיא מנסה להוכיח את עצמה ולמלא את כל הבקשות של הוריה. כל גלויה של ההורים מסתיימת בהוראה של משהו שעליה לעשות בבית והיא כמובן עושה זאת. היא בודדה ולכן היא מצותת לשכנים ושומעת תרחישים משפחתיים רגילים (שחסרים לה, שהיא כמהה להם) ומחליטה לעשות מעשה גבורה – הכול כדי לזכות באהבת הוריה. מעשה הגבורה שלה הוא לכידת כנופיה שוגנבת תכשיטים מבתי עשירים. במילים אחרות: היא שומרת על הבית שלה מפני הכנופיה בציפיה שהוריה יחזרו וימצאו אותו שלם וישארו שם איתה.
  בסיפור יש רבדים רבים, עמוקים, מרגשים – והכול כתוב ביד קלה, בהומור ובשעשוע. ברור לי לגמרי למה כריס רידל זכה בפרסים רבים כל כך על הספר המשובח הזה.
  מאירה

 2. גיא גרניט הגיב:

  מעניין הסגנון איור של יסמין דיוויס

 3. עטרה הגיב:

  היום גמרתי לקרוא את “אוטוליין” ואני מסכימה עם כל מלה שכתבה מאירה מעלי. מותק של ספר, כתוב מקסים, במתכונת שמכבדת את הילד הקורא ונותנת לו קרדיט שיבין ויקלוט הכל. משובח ביותר.

 4. יותם שווימר הגיב:

  אני שמח לכתוב שמספר נכבד מהתגובות שקיבלתי על כתיבת רשימה זו אכן היללו מאוד את הטקסט של “אוטוליין”, בשונה מדעתי. נחמד להתוודע להתרשמויות שונות, וכיוון שאני לגמרי בעד כריס רידל, טוב שכך.

כתיבת תגובה