9 ספרות

הספר כיצירת אומנות – ראיון עם אוליאנה פיכמן

שיחה עם מו"ל הוצאת "פלא" על ספרות ילדים, שוק הספרים וחלומות

מרץ 2, 2011  

בשנים האחרונות ניכרת עליה משמעותית בייסוד הוצאות לאור המתמחות בספרי ילדים. מעין הוצאות “בוטיק”, השמות דגש על עיצוב וטקסט משובחים, וחושפות את הקהל ליצירות מקוריות ומגוונות.

האם אתם מנויים שלנו?

התוכן בכתב-העת פתוח במלואו למנויים בלבד.

כתיבת תגובה

9 תגובות:

 1. מאירה פירון הגיב:

  אוליאנה, בהצלחה בעבודתך המבורכת.
  מאירה
  טל-מאי ספרי ילדים

 2. ערן שחר הגיב:

  ראשית ברכות חמות מאד. אני מתרגש מחדש עם כל הוצאת ספרים שקמה, קל וחומר כשמדובר בהוצאה לאור של ספרות ילדים.

  כתבת: “מה שמיחד את רוב המדינות באירופה זו ההערכה הגבוהה לספרות ככלל ולספרות ילדים בפרט, ומכאן נובע שגשוג כלכלי בתחום הספרות. אצלנו נחשב התחום לאחד השווקים הבעיתים”.
  האם כוונתך הייתה לומר ששוק ספרי הילדים מבחינה כלכלית חלש? אני דווקא חושב שמבחינה כלכלית שוק ספרי הילדים והנוער נמצא בפריחה ושגשוג ומגלגל המון כסף.

  כתבת גם: “בתקציב מצומצם הם קונים כמות גדולה של ספרים זולים, אך שוכחים שלמלא מדפים זו לא המטרה של התקציב, ואולי עדיף ספר אחד איכותי מאשר חמישה ספרי ג’אנק”. ההנחה המובלעת כאן היא שספרים זולים/ ספרים שבמבצע אינם איכותיים וזו הנחה שאינה משקפת כלל ועיקר את המצב בשוק הספרים היום.

  בהצלחה לכם

 3. התחברתי מאוד לאמירותיה של אוליאנה על חשיבות האיור המשובח בספרי ילדים, ועל כוחו של הדמיון ותרומתו להתפתחות הרגשית של הילד. אני גם מסכימה עם המשפט המסכם, על הספר כיצירת אמנות “שהוא מכלול של דידקטיות, חינוך וספרות.” השאלה, כמובן, איך מרכיבים את התמהיל הזה ושומרים על ההיבט האמנותי-ייחודי של היצירה. לדעתי יש והיו בארץ לא מעט כותבים ומאיירים מעולים לילדים שמצליחים ליצור את הפלא הזה. (חלקם נסקרו ב’הפנקס’)
  איחולי הצלחה ל’פלא’ ולאנשים העומדים מאחוריו.

 4. אוליאנה פיכמן הגיב:

  ראשית אני רוצה להודות על הברכות החמות. גם אני מתרגשת כל פעם כאשר אנשים חדשים פונים אלי ומתעניינים בהוצאה. הינכם מוזמנים לבקר בעמוד הפייסבוק שלנו: http://www.facebook.com/PeleChildrenBooks
  אנסה לענות לשאלות של ערן.
  1. שוק הספרים בישראל הוא לא חלש, הוא שונה משווקי ספרים באירופה. אצלנו אין חוקים, ליתר הדיוק יש לנו “חוקי ג’ונגל” – הגדול והחזק תמיד ינצח. באירופה ההוצאת הקטנות מקבלות תמיכה בכל מובן המילה, בארץ מתחילים לנגן רקוואים לכל הוצאה שרק מתכוונת להיולד.
  2. לגבי ספרי איכות והספרים שבמבצע.
  ראשית יש לי דעה משלי על כל הקלסיקה הישראלית, במיוחד כל מה שקשור לאיורים. וכאשר “ידיעות אחרונות” מציעים “קלאסיקה” ב-XXש”ח אני לא מבקרת את איכות הספרים, אני פשוט מבינה כמה הם מרויחים במבצע זה לאומת ההשקעה המנימלית שהם עושים.אך זה נושא לדיון חדש.
  חשוב להבהיר דבר אחר.
  לא אזכיר בספרים של ההוצאה שלי, אבל אני מציעה לכל אנשי חינוך לגיל הרך לבדוק כמה ספרים של הוצאות “שוקן ספרים” או “אנונימה” נמצאים על מדפים של גני ילדים וספריות בתי ספר יסודיים. הסדרה “מכתבים מפליקס” שהוציאו בארץ “שוקן ספרים” נחשבת לאחת הסדרות הטובות בעולם, מבחינה פדוגוגית – זה ספרי חובה שמעשירים את עולם הילד ותורמים לפתוח אינטלקטואלי.
  אותו דבר לגבי הסדרה “מדברים פילוסופיה” שיצאה בהוצאת “אנונימה”- חובה! כלי נהדר לפתוח אינטליגנציה רגשית!!!
  אני רוצה להכיר גננת שתגיד לי: “אני קניתי את הספרים האלו לגן ועובדת אתם”, אסיר לפניה כובע ואהיה מאושרת. לזה אני מתכוונת, כאשר אומרת: “בתקציב מצומצם הם קונים כמות גדולה של ספרים זולים, אך שוכחים שלמלא מדפים זו לא המטרה של התקציב, ואולי עדיף ספר אחד איכותי מאשר חמישה ספרי ג’אנק”.
  בכבוד רב
  שבוע נפלא לכולנו
  א

 5. מאירה פירון הגיב:

  אוליאנה,
  הספרים שהזכרת הם רבי מכר ובטח ובטח סדרת פליקס שנמצאת כמעט בכל בית שישי בו ילדים ואני דווקא פחות מתלהבת ממנה. בגן כדאי למצוא ספרים אחרים, שהם לא ברורים מאליהם, שלא כל ילד מגיע אליהם בלאו הכי. הייתי שמחה לראות שהגננת והמרים חושפים את הילדים לספרות איכותית – ולזה אין מחיר. דפים מתקפלים ופעלולים שונים אמנם מייקרים את הספר מאוד מאוד, אבל לא מבטיחים איכות ספרותית. אולי איכות של מוצר – וגם לא תמיד.
  על כל פנים, אני שוב מאחלת לך בהצלחה ושמחה שישנם אנשים כמוך שרוצים להביא לתודעת הילדים ספרות טובה.

 6. ערן שחר הגיב:

  הרהור שעולה בי עם קריאת התגובות: האם יש וראוי שיהיה בעינכן הבדל בין “ספרים של גן” לבין “ספרים של בית”?

 7. מאירה פירון הגיב:

  לא צריך להיות הבדל, אבל למוסד החינוכי צריך לטעמי להיות תפקיד של הצעת אפשרויות ספרותיות ותרבותיות שלא תמיד מגיעים אליהן בדרך אחרת. הרבה פעמים להורים יש נטיה לקנות מה שהוגדר כקלאסיקה ורבי מכר. ספרים טובים שלא הגיעו לרשימות רבי המכר ואינם קלאסיקה (לאה גולדברג, מרים רות וכן הלאה סופרים נפלאים באמת) לא מגיעים אל הקורא הצעיר. כאן המורה או הספרן יכולים לשמש סוכני תרבות. ברמה העקרונית של סוג הספר, כמובן שאין הבדל.

 8. אוליאנה פיכמן הגיב:

  שלום לכולם. למאירה תזכורת קטנה: לאה גולדברג, נורית זרחי, דתיה בן-דור ואחרים מגיעים לגנים במסגרת פרויקט של משרד החינוך יחד עם רשויות מקומיות במחיר של 10 ש”ח לספר (אם לא פחות) והורים משתתפים בתשלום.
  אני לא מסכימה אתך ש”פליקס” או “פילוסופיה לילדים” נמצאים בכל בית בדימונה או שדרות, אז לפחות שיהיו בגנים. אני ממליצה לך להכנס לגנים ולראות ספריות. ברוב המקומות המראה עלוב…. חג פורים שמח!

 9. אומנות הגיב:

  אין ספק שחלק גדול מהאיורים בספרי הילדים הם יצירות אומנות לכל דבר ועניין

כתיבת תגובה