יצירה מקורית

(והוא לא) / גור אילני בעקבות קרן תגר

סיפור שנכתב בהשפעת ציור של קרן תגר

דצמבר 17, 2018  

במסגרת “איור תחילה”, אסופה חגיגית שהופקה על ידי כתב העת “הפנקס” כחלק מהכנס השנתי במדיטק חולון, נתבקשו סופרים וסופרות לכתוב טקסט בעקבות ציור, ובכך להפוך את שיטה המקובלת בספרות הילדים, בה הטקסט קודם לאיור. את אחד הטקסטים כתב הסופר גור אילני בעקבות עבודה של קרן תגר. אנו מפרסמים את היצירה המשותפת כאן בנסיבות מצערות – פטירתה של תגר, ושולחים את תנחומינו. אנו מקווים שיהיה בכך עדות נוספת לכשרונה של האמנית הנהדרת הזו.

(והוא לא)

אם תתנו ליוני מתנה, אתם עלולים להתאכזב. וזה לא שיוני לא אומר יפה תודה (הוא לא). ולא כי הוא שונא מתנות או ימי הולדת או עוגות שוקולד (ממש לא). אם אינכם רוצים להיעלב, פשוט אל תצפו שיוני יעשה במתנה שלכם את מה שאתם מצפים ממנו לעשות (כי הוא לא).

פעם הבאתי לו דובון קואלה קטן. מהסוג הזה שילדים מניחים ליד הכרית כדי להרדם ליד משהו רך ופרוותי. אבל יוני? הוא לקח זוג מספריים, גזר את הדובון בתפר של הראש, שפך על הרצפה את כל המילוי, קשר שני חבלים, והפך את הקואלה לתיק קטן ומתוק. “איזה יופי! בטח תיקח אותו לגן?” שאלתי (והוא לא).

כשסבא של יוני היה בבית החולים, אמא הביאה ליוני הליקופטר אמיתי שטס עם שלט. אבל המסוק של יוני לא זכה לטוס לשמים, אפילו לא עד לעננים. כי יוני חפר בור באדמה בסמוך לקן נמלים, קבר את ההליקופטר, והפעיל אותו בשיא העוצמה. כשאמא שאלה אותו מה הוא עושה ואיימה שזו פעם אחרונה שהיא קונה לו משהו יקר (והיא לא), הוא הסביר שלנמלים חם בקיץ וגם הן צריכות מאוורר.

אמא של יוני כבר למדה לא להיעלב, אבל לדודה רותי שום הסבר לא עזר. היא סחבה במיוחד מצרפת מכונת-כביסה-צעצוע שאפשר להפעיל על סוללות, עם מים ואבקה. כשיוני קרע את העטיפה, היא לא תיארה לעצמה שתוך רגע הוא ימלא את מכונת הכביסה בשוקו, יפעיל על תכנית “כבס ולבש”, יכניס למקפיא, ואחרי חצי שעה יחלק לכולם גלידת שוקולד. כמעט לכולם. כשהדודה רותי לא קיבלה מנה, היא שאלה את יוני אם הוא הכין גם בשבילה (והוא לא).

כך שחרר יוני בבריכה בכיכר דגי זהב, כי היה חייב להפוך את האקווריום לאמבט. מתחפושת של שודד-ים יצר קישוטים למסיבת ריקודים בחדרו, ואת מגפי הגשם שקיבל הפך לעציצים בהם שתל נענע ורוזמרין. כשהתחיל הגשם אבא שאל אם הוא לא מצטער שאין לו עם מה לקפוץ בשלוליות (והוא לא).

בקיצור, אם אתם מזדמנים ליום ההולדת של יוני, או סתם מתחשק לכם לקנות לו מתנה, בבקשה! אל תהססו בכלל. וכשיוני יעולל עם המתנה שלכם משהו מוזר או מצחיק, זכרו שזהו יוני והוא לא עושה את זה כדי לעצבן (והוא באמת לא).

כתיבת תגובה

כתיבת תגובה