3 יצירה מקורית

חגיגת שירה לילדים

לכבוד שבוע הספר - שירים לילדים מחמישה פרויקטים מוצלחים

יוני 11, 2015  

אחד העקרונות המרכזיים בכתב העת “הפנקס” הוא פרסום שירים מקוריים לילדים. השירה לילדים, שבשנים האחרונות מתקשה למצוא את מקומה במו”לות הישראלית, חשובה לנו מאוד, ואנו מעודדים את כתיבתה ופרסומה בין השאר באמצעות האסופות הייחודיות שאנו מפיקים במסגרת כנסי “הפנקס” השנתיים.

לכבוד חגיגות שבוע הספר, החלטנו להציג בפניכם חמישה פרויקטים מוצלחים של שירה לילדים: “בועה על חוט” שכתבה יעל קלו-מור ואיירה רעיה קרס הוא קובץ שירים שראה אור בהוצאת “עם עובד”, בסדרה השירה האיכותית. מדובר במשוררת חדשה, ובטקסטים ששואבים השראה ממקורות קלאסיים של השירה העברית לילדים ולצדם איורים מיניאטוריים עדינים מאוד; “הילדים של הצהריים” הוא ספר הביכורים של אביחי נזרי (טקסט) ולירון כהן (איור) – שני יוצרים צעירים שמביעים ביצירתם עירוב מעניין של דמיון ומציאות, עצב ושמחה, ומעניקים ביטוי טקסטואלי וויזואלי מרשים להוויה ילדית; הספר “רק ספר שירים” שכתב ערן שפי ואיירה שירלי ויסמן ראה אור בהוצאה עצמית ובו טקסטים המתמקדים בחוויות ילדות אוניברסאליות ובמתן ביטוי לשעשועים וההנאות של ילדים, לצד טקסטים רגשיים מאוד; השירים של שני גרשי בקובץ “הים הוא בחינם” טרם ראו אור ומחפשים בית חם. השירים מתארים ילדות של ילד עני, כזה שנמצא בשולי החברה ולכן ממעטים לכתוב מנקודת מבטו. אך כעת הוא נמצא בחזית, ודרכו מתאר גרשי מציאות חברתית שכיחה בישראל שכמעט אינה מוצגת בספרות ובשירה לילדים; ולסיום – “שני אינדיאנים“, קליפ האנימציה לסינגל הבכורה של עלמה זהר מתוך אלבום ילדים חדש שלה שיראה אור בקרוב.

“בועה על חוט” / מאת יעל קלו-מור, איורים: רעיה קרס. הוצאת “עם עובד”

Booha-16

Booha-30 tif

“הילדים של הצהריים” / מאת אביחי נזרי, איורים: לירון כהן. הוצאת “טנג’יר”

הילדים של הצהריים_אומץהילדים של הצהריים_בין גדול לקטן

“רק ספר שירים” / מאת ערן שפי, איורים: שירלי ויסמן, הוצאה עצמית

unnamedunnamed (1)unnamed (1)unnamed

“הים הוא בחינם” / מאת שני גרשי

shani

shani2

“שני אינדיאנים” / מאת עלמה זהר. מתוך האלבום המוזיקלי “פלא”

 

 

כתיבת תגובה

3 תגובות:

 1. שהם סמיט הגיב:

  מסר מעוכרת שמחות
  חשוב לעודד את תחום השירה לילדים, אך חשוב שבעתיים לבקר את התחום באופן מקצועי. בעת הזו נוצר מצב שבו, בשל החסר והצמא לשירה חדשה, ובשל היעדר עורכים מקצועיים, רואות אור, ומתקבלות בתשואות ובסופרלטיבים, יצירות בוסר רבות, כמו גם טקסטים רבים שנכתבו לא בידי משוררי אמת, אלא בידי שוברי-שורות, חרזנים לעת מצוא, או אנשים טובים, ברם, לא אחת משוללי כישרון, המבקשים לרתום את השירה לעגלת הצדק החברתי .
  התחום משווע לעורכים מקצועיים (ולמבקרים מקצועיים…) שהשירה זורמת בדמם, והחשים – בכל נקבובית עור – אלו מילים מקומן בטקסט ואלו יש להסיר, מתי שוברים שורה, מוסיפים נקודה או פסיק או גורעים אותן, מהי מחשבה ילדית ולשון ילדית ומהן פסבדו-מחשבה ולשון ילדית. עורכים שכאלה היו משפרים לבלי היכר את השירים המוצגים כאן (שחלקם אינם נטולי חן) .

  השיר המושר של עלמה זהר נחמד וממזרי, וכזהו גם הקליפ.
  אך אין דין שיר-מושר כדין שירה.

 2. ירון ספקטור הגיב:

  משום מה…נתפסת כתיבת שירים (וסיפורים) לילדים, במיוחד בגיל הרך, מעשה שניתן לעשותו כלאחר יד.
  נהפוך הוא! והרי דווקא כאן, בטקסטים קצרים אלו, יש לכל מילה ומילה חשיבות מיוחדת. כל מילה נשקלת שוב ושוב ושוב.
  כמה מילים יכול משורר או סופר לילדים להקדיש לתיאור, לחיפוש, להבעת רגשות? מעטות.
  ומה לגבי אוצר המילים בהן יכול הוא לעשות שימוש, ועד כמה ארוכים יכולים הסיפור, השיר או הספר להיות בכלל?
  ומה לגבי כישוריו של האוחז בעט? והרי אין דין כותב כדין סופר.
  ועוד ועוד.. כל כך הרבה דברים המייחדים דווקא קבוצה זאת של יוצרים..

כתיבת תגובה