12 ספרות

לב ליבו (על הברור מאליו) / תמר וטלי הוכשטטר

על איור וטקסט, חיים ואובדן, בספרו החדש של אוליבר ג'פרס

נובמבר 23, 2011  

הספר “הבקבוק והלב” הוא סיפור סימבולי על אובדן. הילדה, גיבורת הסיפור, אשר חייה מתנהלים מתוך שמחה ומלאות בחלקו הראשון של הספר, עוברת מהפך דרמטי אחרי שהיא מגלה את הכסא הריק – דהיינו מאבדת יום אחד את הדמות החשובה בחייה. ניתן לשער כי הדמות היא אביה של הילדה, אך למעשה, יהיה נכון לראות אותה ככל דמות מרכזית, המכוננת את קיומו של ילד קטן ומלווה את צרכיו ההתפתחותיים באופן מותאם וזורם.

האם אתם מנויים שלנו?

התוכן בכתב-העת פתוח במלואו למנויים בלבד.

כתיבת תגובה

12 תגובות:

 1. עדה הרצברג הגיב:

  נהניתי מאוד לקרוא את ניתוח הבהיר והמצודד של הספר “הלב והבקבוק”, ואני מקווה שהספר יזכה להצלחה וכך גם תהיה לו מהדורה שבה התרגום לעברית יתחיל בלב ויסתיים בבקבוק ,אם כי ה”היפוך” התרחש אולי מאותה מכוונות אלפביתית, שכמעט מבלי משים מביאה לפחות חלק מאיתנו לסדר דברים שמתחילים ב”בית”לפני דברים שמתחילים ב”למד”.

 2. דורון הגיב:

  זה נשמע ספר מרתק וחכם שגם מבוגרים יכולים מאד לאהוב ולהזדהות איתו.
  אני מחפשת ספרי ילדים שמציגים מציאות לא ורודה, בארץ מאד נדיר למצא אותם וזה תמיד נראה לי מוזר, במיוחד נוכח שהמציאות שלנו.

 3. תמר הגיב:

  אני חושבת שאנחנו יוצאים לאט לאט מהתקופה בה ספרי ילדים (או כל יצירה אחרת לילדים) מחויבת להיות נקייה מקושי. “הבקבוק והלב” הוא ספר שמתמודד עם אובדן בצורה שאינה פונה לקהל גיל מסוים וזאת רק אחת מגדולותיו.

 4. דורון הגיב:

  לפי מה שקראתי כאן, טרם ראיתי את הספר. מעבר לכך שהספר מתמודד עם אובדן, הוא מדבר על הדחקה, על זה שכשאנחנו רוצים לא לזכור דברים קשים אנחנו בדרך שוכחים דברים יפים, או פשוט לא יודעים איך לצאת מזה. אלו דברים שאני מתקשה אפילו להסביר לעצמי. כל הנושא הוא מאד מופשט ולא היתה עולה בדעתי דרך להסביר אותו. זה מה ששבה את ליבי בראש ובראשונה.

  נשאלת השאלה, האם הורים יקריאו ספר שמתמודד עם קושי, מבלי שהילד חווה קושי דומה במציאות?

 5. תמר הגיב:

  אוי דורון, את כל כך צודקת. זו בדיוק השאלה, מוזר שכשאנחנו מבוגרים אנחנו קוראים ספרים על כל מיני (מלחמות, אהבות, פנטזיה) שלא חווינו, דווקא כי לא חווינו, ואילו ילדים יכולים, כביכול, להכיל דברים קשים רק אם החיים התאכזרו אליהם קודם. הספר הזה מדבר על אובדן והדחקה שכולנו חווינו בזמן זה או אחר, לאו דווקא מוות, אלא פרידה בלתי נסבלת כלשהי, בשביל ילדים קטנים ממש יכול להיות שמדובר אפילו בהפניית גב של אחד ההורים…

 6. לילה הגיב:

  יש המון דרכים לאבד, אני שמחה האופן בו אבד האב מעומעם בספר. הפער בין הנוכחות שלו להיעדרו קורע לב בעיקר באופן שבו הוא מרומז. יפה, ועצוב עצוב. אני מאחלת לילדים רבים להיתקל בספר הזה. מצד שני, עוד לא קראתי אותו לאף ילד, מעניין איך יגיבו.

 7. תמר הגיב:

  לילה, בבקשה דווחי איך הגיבו ואולי נזים כמה ציקצוקי דאגה…

 8. דורון הגיב:

  תמר, אני לא דואגת. אני פשוט מתפלספת.

 9. […] "הבקבוק והלב" מספר על ילדה מלאת סקרנות ואהבת החיים. ביום שבו נעלם אביה/סבה  מחייה ליבה נשבר והיא מחליטה לשמור אותו בבקבוק לכל צרה שלא תבוא. אך עם אחסונו של ליבה נעלמים העניין ותשוקתה לחיים. היא מתבגרת ויום אחד פוגשת ילדה שמזכירה לה את עצמה כפי שהייתה, בו ברגע היא מחליטה להוציא את הלב מהבקבוק אך נתקלת בבעיה, היא אינה זוכרת איך הכניסה אותו לשם מלכתחילה וכעת הוא לכוד בפנים. למרבה המזל הילדה הקטנה דווקא יודעת, ובדרך פלא מוציאה אותו משם ומשיבה לילדה שבגרה את שאבד לה. […]

 10. […] פואטית לצד עיסוק בתמות בעלות הקשר טיפולי. אלונה פרנקל, אוליבר ג'פרס, ג'יל מרפי ולורן צ'יילד הצליחו לעשות זאת בכישרון רב. […]

 11. […] ‫הממ… ‫אני בהחלט מקנאה/מעריצה ב/את אוליבר ג'פרס, ‫אפילו שלחתי לו איזה איור שלי של פינגיווין וילדה. הוא […]

 12. […] קנה לו מקום של כבוד בזכות הספרים שאייר וכתב, בהם "הבקבוק והלב", "הילד שאהב לאכול ספרים", "תקוע" ו"לאבד […]

כתיבת תגובה