2 ספרות

להמציא ילדות ישראלית / יפה ברלוביץ

על "דבר לילדים" ועל "הבוקר לילדים"

פברואר 4, 2016  

“הבוקר לילדים” ראה נגד עיניו מודל של “ילד טוב ארץ ישראל”: מחונך, חרוץ, ונאמן לעמו ולמולדתו. גם “דבר לילדים”, כמובן, צידד במודל דומה, אלא שהוא עטף אותו בכמיהה אין קץ לאדם-עברי-חדש, שכולו חופש ופתיחות ועליצות כובשת (כמו הילדים והילדות בציוריו של נחום גוטמן, שהיה צייר הבית).

האם אתם מנויים שלנו?

התוכן בכתב-העת פתוח במלואו למנויים בלבד.

כתיבת תגובה

2 תגובות:

 1. שהם סמיט הגיב:

  תודה לך יפה ברלוביץ’

  רשימך מהווה תזכורת חיונית – ומדכדכת – לתהום הפעורה בין תפריטם הספרותי-מוסרי (ואלו תמיד שלובים יחדיו) של בני הדורות הראשונים בארץ, לבין זה של ילדי ההווה. ההבדלים המהותיים בין אז להיום נעוצים בנגישותם של עתוני הילדים שהיוו חלק מעתוני הבוגרים (שאף הם זכו לתפוצה רחבה), במעמדם המרכזי בתרבות ובכך שכותביהם נמנו עם מיטב הכותבים והמאיירים והתייחסו אל הכתיבה לילדים לא כאל חלטורה אלא בחרדת קודש, וכאל זכות גדולה שבצדה אחריות גדולה.
  מצרפת קישור לרשימה פארודית שכתבתי ב”העין השביעית” ב2008 ומתייחסת לתכני העיתונים “מעריב לנוער” ו”ראש צעיר”.
  מהמרת בצער שעדיין אקטואלית.
  http://www.the7eye.org.il/34260

 2. דפנה חיימוביץ' הגיב:

  כמה טוב להיזכר…וגם קצת עצוב…שומרת בחרדת קודש את הגיליונות מהשנים 1980-1990 בהם פורסמו שיריי. במשך עשור פורסמו עשרות השירים במגוון רב של עיתוני ילדים: ב’דבר לילדים’ בעריכת דוד פאיאנס, ב’משמר לילדים’ בעריכת שלמה ניצן וסגניתו עטרה אופק, ב’פשוש’ בעריכת עמוס בר, ב’ידיעות אחרונות לילדים’ בעריכת בינה אופק, ב’שיני חלב’ בעריכת ענת ברנע (איורים של אורה איל) וב’פילון’ בעריכת נורית יובל. כמה הם חסרים לי היום…חלק מהשירים של ‘אז’ יצאו לאור בספרי ‘חלומות בעננים’-הוצ’ מעריב -1994, וב’תלתלים’-הוצאת מטר 2014.

כתיבת תגובה