32 ספרות

להחזיר את החזיר / יותם שווימר

רשימת ביקורת על ספרם של אתגר קרת ודוד פולונסקי, "לשבור את החזיר"

אוגוסט 30, 2015  

קריאה בוגרת יותר של הסיפור, שבאופן לא באמת מפתיע מתעצבת בזכות איוריו המצוינים של פולונסקי לטקסט, חושפת רבדים עמוקים ונוספים. קרת מנסח בסיפור ביקורת נגד מכונת הקפיטליזם תוך שהוא משרטט מערכת יחסים בין דורית שכיחה ומקובלת. האם מחוקה לגמרי במשולש המשפחתי הזה (בהתאמה, היא מופיעה רק פעם אחת באיור, יד מכסה את פניה ומעיניה נשקפת עצבות והזדהות עם בנה); האב דומיננטי, אסרטיבי ומנותק לחלוטין מהתמורות שחלו בבנו.

האם אתם מנויים שלנו?

התוכן בכתב-העת פתוח במלואו למנויים בלבד.

כתיבת תגובה

32 תגובות:

 1. עירית הגיב:

  כמו תמיד – ביקורת מעמיקה ומרתקת, שמתייחסת לאיורים כאל שווי ערך לטקסט.
  נקווה שיחליטו להוציא לאור עוד ספרים שמבוססים על סיפורים קצרים. זה רעיון נפלא.

 2. חלי טל שלם הגיב:

  ואולי האב בסוף הסיפור עקב ומחכה לבנו שישוב מן השדה עד שנרדם
  תודה על כתיבה נפלאה ומדוייקת יותם

 3. יותם שווימר הגיב:

  תודה עירית ותודה חלי 🙂

  הרעיון שלך חלי, נהדר. זה באמת מספק מעין נחמה מפתיעה למדי.

 4. עטרה אופק הגיב:

  בעיני מדובר בספר מז’אנר “שירה מאוירת למבוגרים” – ז’אנר שמתאים למתבגרים ומעלה, וממש לא לילדים. התווכחתי פה בעבר (https://ha-pinkas.co.il/%D7%90%D7%91%D7%90-%D7%97%D7%93-%D7%92%D7%95%D7%A8%D7%99/) אם ספר ילדים צריך להציע נחמה בסופו, ומרית בן ישראל טענה כנגדי (בתגובות) ש”אין דבר כזה ילדים”, כמו ש”אין דבר כזה מבוגרים” ואני אומרת – לא נכון. כמו שברור כשמש לכל הורה שיש סרטים מסוימים שלא נועדו לילדים ושיש להיזהר ולא לחשוף את ילדיהם לסרטים כאלה – כך לדעתי יש להיזהר מפני ספרים מסוימים (מדובר בספרים לגיל הרך כמובן, פיקצ’ר בוקס): ספרים שמעוררים חרדה בלי לנחם אותה, ספרים שרומזים שהורי הגיבור אינם יצורים מגוננים/ אחראים/ כשירים להורות/ יודעים לאהוב, ספרים שבהם הגיבור נקלע למצב לא צודק, מצב שגורם לו עוול, ואין בסופם תיקון – לדעתי ספרים כאלה עלולים לגרום נזק, ולא הייתי נותנת אותם לילד קטן בשום פנים ואופן. התנאי היחיד שבו מותר לילד להיחשף לספרים כאלה הוא תחת הגנה הורית (כפי שיוכל אולי לראות סרט אלים/מיני וכיו”ב – לא שאני בעד, אבל לצורך הדוגמה – כשהוא ישוב בחיק ההורה שמסביר לו ומתווך לו את הקושי. נא לא לשכוח שמדובר בילד בגיל הגן!!!!). ולצערנו, מעטים ההורים שיידעו לספק לילדיהם מטרייה מגוננת כזו כשיקראו להם את הספר. כך לדעתי גם ב”על עלה ועל אלונה” המפחיד והמחריד (הסבטקסט הוא על ילדה בודדה שנגרם לה עוול נוראי – לגיטימי לגמרי בתור שירה למבוגרים) של שירה גפן, ובעוד כמה ספרי ילדים שהגיעו אלי לאחרונה. לעתים מישהו כותב שירה נהדרת או פרוזה שהיא שירה ומישהו אחר מצייר אותה להפליא – אבל לא, הספר הזה הוא בשום אופן לא ספר לילדים. בשום פנים ואופן. תקראו לי שמרנית, תקראו לי דינוזאורית, תוקיעו אותי, אני מרגישה את זה עמוק בלב. כמו שאתם מרגישים עמוק בלב על פורנו או סרטי אימה ואלימות לילדים. So sue me

 5. טל הגיב:

  עטרה, מסכימה איתך
  מגיל הנעורים והלאה
  סיפור שובר לב

 6. טל הגיב:

  אבל רשימה נהדרת
  תודה!
  🙂

 7. דפנה חיימוביץ' הגיב:

  מסכימה לחלוטין עם דעותיה של עטרה אופק. (ולאו דווקא עקב כתיבתי לילדים, או היותי בעבר מורה ומנחה לגיל הרך ואף לא מהיותי סבתא לשישה) פשוט מרגישה זאת וחושבת על עצמי כילדה.

 8. חגית פורת הגיב:

  עטרה אופק,כל כך צודקת ולדעתי אין קשר לדינוזאור או שמרנות. יש עניין של הסתכלות על הילד, והבנה מהו ילד ומה מקומו ברצף ההתפתחות. כמו שילד בגן לא נחשף לחומר לימודי של כתה י כך אין הצדקה לספר שאינו מתאים לגילו. הספר הזה, הינו יפהפה (אישית אני אוהבת את הספור עצמו) האיורים נהדרים אך ממש לא לילדים. והפורמט אינו הופך אותו לספר ילדים.

 9. שלמה הגיב:

  להוציא ספר עם חזיר בסיפור ועוד על הכריכה בארץ זו התאבדות.

 10. רונית רוקאס הגיב:

  עצוב לי לקרוא את התגובות האחרונות. בעיני הספר הזה הוא פלא של ממש – של טקסט, תמונה והשילוב ביניהם. ברור לי שאם זה לא היה סיפור של אתגר קרת, אף הוצאה לא היתה מעזה להוציא אותו לאור כספר ילדים. זה היתרון העיקרי בעיני לספריהם של קרת וגרוסמן לילדים. ההורים אוהבים את הסופרים האלה, ולכן הם מעלימים עין מהתעוזה, ומרשים לעצמם להיות קצת פחות שמרנים מהרגיל ביחסם אל ספרות ילדים (במקרה של גרוסמן, אני מתייחסת רק לשני ספריו עם הציירת מיכל רובנר, שם התעוזה באה לידי ביטוי בבחירה ביצירתה של רובנר, פחות בטקסט). מי יודע, אולי צריך לגדול בבית מגונן כדי להאמין שצריך לחשוש גם מהספרות.

 11. עטרה אופק הגיב:

  אבל הסיפור הזה הרי מראש לא נכתב לילדים, והוא ממש לא סיפור לילדים, כי הוא מעורר אימה ופחד ועצב תהומי. האם תניחי לילד שלך לראות סרט אימה או סרט מלא אלימות וסקס, אבל איכותי?
  למה לא לחשוש מהספרות? רק כי היא זמינה בחנות, בניגוד לסרט שמצריך חיבור לטכנולוגיה או קניית כרטיס? ברור שיש לחשוש מהספרות, לא פחות מאשר מהקולנוע והטלוויזיה, כי יש לה השפעה עמוקה מני ים, וכמו שספר יכול להציל חיים – הוא יכול גם להזיק לילד רך, לטעת בו פחדים וחרדות מיותרים לגמרי. יהיו לו מאלה די והותר כשיתבגר קצת, למה למהר? מה כל כך דחוף להגיש לילד מזון שהוא עוד לא בנוי לעכל בשיני החלב שלו???
  ואגב, בעיניי גם “חיבוק” של גרוסמן ורובנר הוא לא לילדים. כנ”ל “נסיכת השמש” החדש – אם כי אלה לא ספרים “מזיקים” בעיניי, הם פשוט בעלי משמעות הרבה יותר עמוקה ומעניינת למבוגרים מאשר לילדים. ילדים שהראיתי להם את שני הספרים לא גילו בהם שום עניין. יש בהם “יותר מדי טקסט” ופחות מדי ויזואליה. אבל שניהם ספרים נהדרים למתבגרים. כמו גם הספר של קרת ופולונסקי.

 12. רונית רוקאס הגיב:

  גם “על עלה ועל אלונה”, אגב, נכתב במקור כסיפור קצר למבוגרים, ועדיין אני חושבת שזה אחד הספרים היפים שהקראתי לילדי כשהיו קטנים. עד היום אני זוכרת את ההשתאות, שלי ושלהם, מול היופי הזה, והעצבות שעולה ממנו והכאב – תחושות שקיימות גם בילדים הכי קטנים. אני לא מאמינה בנזק שנעשה על ידי ספרים טובים כאלה, בניגוד לסרטי אימה חסרי ערך. אגב, בסרטי דיסני, שילדי צפו גם בהם, אני מוצאת הרבה יותר נזק. עם זאת, גם היום, אם היו קטנים, לא הייתי מונעת מהם לצפות בהם.

 13. רונית רוקאס הגיב:

  ועוד משהו, אני לא אוהבת את “חיבוק של גרוסמן כלל, הוא לא מעניין בעיני, לא למבוגרים ולא לילדים. אבל אני אוהבת את העובדה שאפשר לבחור באיור ובעיצוב כאלה בספר שפונה גם לילדים.
  כתבתי עליו פעם:
  http://www.mouse.co.il/CM.articles_item,608,209,58989,.aspx

 14. מרית בן-ישראל הגיב:

  אני מתאפקת לא להגיב עד שהספר יפול לידי (אבל עטרה, הו כמה שאנחנו עדיין לא מסכימות…)

 15. עטרה הגיב:

  מי אמר שחייבות להסכים?

 16. חלי טל שלם הגיב:

  לשלמה – בענין החזיר על הכריכה. שמעתי את אתגר מספר פעם שפנו אליו ממשרד החינוך בניסיון לשכנע אותו לשנות את שם הסיפור ל”לשבור את הפרה” על מנת שיכנס לבגרות גם לבתי”ס דתיים…

 17. שירה הגיב:

  המבחן הוא: האם היה עולה על דעתו של מישהו להקריא את הסיפור של אתגר קרת לילדים בגיל הרך אלמלא הוצאתו בפורמט של ספר ילדים מאויר? לי התשובה ברורה לגמרי…

 18. עטרה אופק הגיב:

  יפה אמרת.

 19. עטרה, ברור שלא חייבות להסכים. זה היה אפילו קצת חשוד אם היינו מתחילות פתאום.
  שירה, אנשים הולכים בתלמים סלולים. הרבה דברים לא עולים על דעתם, וחבל.
  וכולם, כנראה שלא תהיה לי ברירה אלא לכתוב… (אי הסכמה זה דבר מעורר וחיובי)

 20. שירה הגיב:

  יש הרבה ספרי ילדים שיכולים לגרום הנאה רבה גם למבוגרים. הפוך זה לא עובד…

 21. […] וכצפוי, התנגדות מסוג "זה לא לילדים" (למשל בהמשך לבקורת האוהבת של יותם שווימר בפנקס). ואני בתגובה פבלובית – […]

 22. גם אני תהיתי בפוסט קצר לפני שבועיים אם הסיפור המצוין הזה מתאים לילדים.
  אני עדיין מתלבטת. הלב אומר שלא אבל אני חושבת שכן הייתי
  קוראת אותו ביחד עם בני הבכור אם היה יוצא בגרסה הזו כשהיה בן שש-שבע.

  והאיורים עוצרי נשימה!

 23. נירה בר הגיב:

  מאמר מרתק – יותם, מאוד התחברתי לניתוח שלך, על הדיון כאן – עוד לא נתתי את דעתי –
  צריכה לראות את הספר אם כי איור אחד עשה לי כבר בום בבטן – כגדולה –
  שמחוברת לילדה –
  כילדים אנחנו חווים כל כך הרבה חוסר אונים מול המבוגרים בחיינו –
  אולי זו הזדמנות מופלאה להגיע למקומות האלה
  דווקא בסיפור הזה של קרת – כספר ילדים.
  אחד הדברים שמעסיקים אותי כמאיירת זה בדיוק לתאר מצבים מן הזיכרון של הילדות
  חלקם טובים ונפלאים וחלקם קשים.
  עוקבת אחר הדיון.

 24. רחל הגיב:

  רשימה מעניינת מאד ודיון מרתק. אין לי דעה מלומדת, אבל אני כן חושבת שכילדה הייתי אוהבת את הספר הזה, בגלל המסתורין והעצב, ובגלל שהילד הופך בסוף לגיבור ומצליח להערים על המבוגרים – דבר שאני לא הצלחתי לעשות כילדה, ונדמה לי שמאד הייתי שמחה לקרוא על ילד שכן מצליח בזה. (לא כילדת גן, אולי כילדה בכיתה ב או ג, כשכבר הייתי יותר מפוכחת.)

 25. עטרה אופק הגיב:

  אבל הספר הזה מעוצב לילדי גן. על זה בדיוק מדובר.

 26. חלי טל שלם הגיב:

  טוב, הרהרתי בכך רבות ואף ערכתי ניסוי מעבדה ביתי, קרי סיפרתי לילדיי (שכבר לא בגן, אלא בתחילת יסודי) בעל-פה את הסיפור סביב דיון על דמי כיס. הם צחקו מאוד ואהבו. אני חושבת שטקסט נחווה איך שמספרים אותו ואיך ששומעים אותו. כלומר הוא יכול להיות פשוט ותמים ועדיין לאיים על נשמות רכות ולהפך. אין ספק שהאיורים תורמים לאוירה. וגם שהשם אתגר קרת הקל על השיקול בפרסום הספר. אני מתחברת מאוד לתגובתה של רחל.

 27. צר המקום מלהגיד כמה ולמה זה מתאים לילדים. כתבתי פוסט “להשתיק את יואבי”, רק על זה. http://wp.me/pSKif-kHA

 28. מעניין מה דעתו של אתגר קרת (וגם של שירה גפן) לגבי מידת התאמתו של הספר לגיל הרך (מגיל 6- כפי שמומלץ ברשימה). למרות שהבשלות וההתפתחות הרגשית שונה מילד לילד.

 29. מירב אילון הגיב:

  כשהספר החדש הגיע לידי והתחלתי לקרוא אותו, הרגשתי איך אני נעה על מקומי באי נוחות.
  האם זו רק אני או שיש עוד מישהו שהספר הזה נתפס בעיניו כספר על אלימות במשפחה ?
  האבא הזה נתפס בעיני כאבא אלים, לא פחות, אחד כזה שלקח את הפסוק “חוסך שבטו” רחוק מדי, והוא מסתתר מאחורי משנה חינוכית תמוהה.

  גם האיורים המרהיבים משלימים את החוויה , וגם האמא שהאבא “גורר אותה ביד אחת” , והילד מסתכל “על עיניים השבורות שלה”…
  וגם ההבטחה של הילד שהוא יאהב את החזיר תמיד, גם אם יפרוץ לקיוסקים “אבל שלא תחשוב אפילו לקפוץ מהשולחן”… (ייאוש וחוסר אונים משווע)

  אז אחרי קריאה ראשונה החלטתי שהספר לא מתאים לילדים צעירים, או לפחות לא לילדים שמכירים מציאות כזו מהיום-יום שלהם.. אבל הסיפור לא עזב אותי, וחשבתי עוד ועוד על הילד, על החזיר, על החברות והאהבה שנרקמה ביניהם.

  החלטתי להקריא את הסיפור לשלושת ילדי ולראות מה הם מבינים…

  בן ה12 הרגיש כמעט בכה. והיה מזועזע מהאבא המוזר (הגדרה שלו)
  בת ה10 האמיצה אהבה את התושייה של הגיבור שהציל את חברו, אבל גם דאגה שמישהו אחר ימצא את האוצר ויוציא את המטבעות … ולמחרת היא שאלה אם גם היא יכולה לקבל שקל על כל כוס שוקו…..
  ובן ה -5 – הוא בכלל לא הבין על מה המהומה. הוא ביקש גם לקבל חזיר עם חור למטבעות , אבל כזה שאפשר לפתוח מבלי לשבור…

 30. ליאת הגיב:

  קודם כל- תודה על המאמר המצוין, גם מהתגובות המעמיקות למדתי ונהניתי. אני מאוד אהבתי את הסיפור וגם הילדים 4+7. כל אחד עיבד ולקח אותו בדרכו. עד כה הקראנו אותו יום יום מאז הרכישה ואנחנו מדברים עליו לא מעט, על התחושות, על מה שבסדר ומה שלא. אני מסכימה עם חלק ממה שנאמר – דמות האב מעוררת יותר מאי נוחות, האיורים יפים אך מוסיפים נופך נוסף- אבל זה כנראה תלוי גם בהעברת ועיבוד הסיפור, ובילדים עצמם. גם את “על עלה ועל אלונה”, הילדים מאוד אוהבים, אותי הוא מטריד ודיברנו על זה- על הבדידות של הילדה- איפה האם ולמה היא חוזרת לבד ואוכלת לבד צהריים? יש בדידות ועצב עמוק ומטריד. “לילה בלי ירח” היה אחד האהובים על הגדולה בגיל שנתיים ולמרות הקווים הדומים- הוא מעודד ואופטימי יותר.

 31. […] ברשימה שפרסמתי על הספר ועוררה דיון מעניין בכל הנוגע למידת התאמתו של הסיפור לילדים (אני סבור שהוא בהחלט ספר ילדים מוצלח), טענתי ש"פולונסקי משתמש בכישרונו לעצב סצנות באמצעות קומפוזיציות דרמטיות, ומעביר את הרגש בזכות הבעות הפנים של הדמויות שירגשו גם את אלו שהיפר-ראליזם אינו הסגנון החביב עליהם. בעבודת עיפרון ושימוש בצבע נוסף אחד בלבד – ורוד, הוא מצליח להעביר את החרדה, המצוקה וגם את העדינות שקרת כתב טוב כל כך". […]

 32. […] הזאת אל העטיפה הזאת, מהסיפור הפותח בספר למבוגרים לסיפור מאויר לילדים? הרעיון היה של אתגר קרת עצמו. הסיפור "לשבור את […]

כתיבת תגובה