6 ספרות

נעים להכיר: Isol / פנינה פלמן

היכרות עם היוצרת הארגנטינאית Isol, שזכתה השנה בפרס אסטריד לינדגרן

אפריל 17, 2013  

ביום שלישי ה-26 במרץ, ב-7:00 בבוקר, צלצל הטלפון בביתה של Isol שבבואנוס איירס. “זה משוודיה”, אמרו לה מעבר לקו. “אנחנו מ’פרס אסטריד לינדגרן'”. השנה הוענק הפרס ל-Isol. היוצרת הארגנטינאית נבחרה בין 207 מועמדים משישים ושבע ארצות. היא היתה מועמדת בעבר פעמים רבות. הפרס הזה כונן על-ידי הממשלה השוודית כדי להביע הוקרה לסופרים, מאיירים וגופים שמקדמים את ספרות הילדים והנוער, ומעודדים קריאה.

האם אתם מנויים שלנו?

התוכן בכתב-העת פתוח במלואו למנויים בלבד.

כתיבת תגובה

6 תגובות:

 1. חגית הגיב:

  האם הספרים שלה תורגמו לעברית?

 2. פנינה פלמן הגיב:

  ספריה עוד לא תורגמו לעברית

 3. דינה הגיב:

  תודה על ההצצה לעולם יצירתי לא מוכר בארץ. אני מקווה שספריה יתורגמו לעברית.

 4. ברכותי לאיזול, שהיא אמנם מאיירת משובחת ורבת השראה בהחלט, אבל חשוב להעיר שהמטרה המוצהרת של פרס זה, כפי שהם מפרסמים, הוא במגמת עידוד הקריאה ועל המועמדים היה להראות את הישיגהם בארבעה תחומים: באיור, בכתיבה, בפעילות לעידוד הקריאה ועוד משהו. לפי נתוני המועמדים שפורסמו לציבור טרם הבחירה, היו רק מעטים שענו על כל הקריטריונים במלואם, ויצירתם בכל התחומים מנתה הרבה יותר הישיגים מאלה של איזול. היה סביר להניח שהזוכה יהיה אחד מביניהם, ולא כך היה. .אילו לפחות היו מחלקים את הסכום האדיר הזה בין יוצרים אחדים, אפשר היה לחשוב שהתייחסו לנתוני המועמדים. על פי תוצאת הבחירה היתה הרגשה שפשוט “הגרילו” את הפרס, או שהיו השפעות זרות על השיפוט. צר לי להגיד שמנסיוני במשך השנים, מעמדותי מאחורי הקלעים של תחרויות מקצועיות , יש לי ספקות רציניים לגבי טוהר השיפוטים ברבות מאלה. וביצירה ננוחם!

 5. פנינה פלמן הגיב:

  שלום נורית
  לפי מיטב הבנתי הפרס מוענק ליוצרים בתחומים של כתיבה, איור, סיפור סיפורים ומעודדי קריאה.
  לא בהכרח הם נדרשים להצטיין בכל ארבעת התחומים.

 6. בוודאי שלא, אבל אילו את היית וועדת פרס, והיו לפניך מועמדים המצטיינים בכל התחומים, עם מפעל חיים רחב יותר וכולל יותר, לא היית בוחרת בהם? המגמה המוצהרת היתה עידוד הקריאה, ומי שיצירותיו גם משובחות, גם רבות יותר וגם פעילותו רבה יותר עדיף, הרי לזה הפרס מחוייב!
  (איזול נהדרת בעיני, שלא יתפרש כאילו אני מערערת על טיב/יפי עבודתה).

כתיבת תגובה