14 איור

על מצבו של האיור – ראיון עם איציק רנרט

ראש המחלקה לתקשורת חזותית בשנקר משוחח על מגמות באיור הישראלי, תנאי עבודה ועל העתיד

יוני 29, 2011  

המאיירים יוצאים מהמחלקות לתקשורת חזותית מוכנים מבחינה מקצועית-אמנותית, ופחות מוכנים מהבחינה הפרקטית של התמודדות עם העולם.לרובם אין מושג איך פותחים תיק במס בכנסה, איך מנהלים מו”מ עם לקוח ועל מה יש לעמוד כשחותמים חוזה.

האם אתם מנויים שלנו?

התוכן בכתב-העת פתוח במלואו למנויים בלבד.

כתיבת תגובה

14 תגובות:

 1. גיא גרניט הגיב:

  כרגיל בתחום האיור, אפשר להתעודד מאד מהשיפור ברמת האיור בישראל 2011 לעומת 1981 ומהגידול במספר המאיירים “הטובים” (מה שאפשר לראות יום יום גם בפליקר) ועדיין להתבאס מאד ממעמד המאייר ומעתיד התחום/המקצוע – שני דברים שגם הם, לצערנו, כנראה מושפעים ויושפעו מנהירת הקהל אחר ה”תזזיתי” וה”מיידי”.

  אהבתי את מתן הסימנים במאיירים בסוף הראיון. לפעמים נחמד שמישהו עושה סדר. השאלה איפה משתלב בזה הדור הקודם, האקטוסי.

  לגבי הספרים הדיגיטליים, התקווה האישית שלי היא שהחלוקה בעוד 30 שנה תהיה בערך 50-50, במיוחד בספרי ילדים שעדיין נחמד יותר לתת ולקבל כמתנה מאשר ואוצ’ר לספר דיגיטלי. אולי אני אופטימי.

  ואגב, נדמה לי שקרן תגר מאייתת בלי ‘. כנראה לא קרובה של ציונה.

 2. נועה הגיב:

  אהבתי את שאלת ה”רותו מודן” – שאלה חכמה.
  הסגנון המעיק הזה הפך להיות מזוהה עם מאיירים שגרים בתל אביב, והכל פשוט נראה ..אמריקאי וסגור.

  סחטיין על השאלה! – מאוד מאוד במקום.

  “השפעה מתרבתת” ? נו באמת. סטודנטים לאיור צריכים להיות מתורבתים?

 3. לי הגיב:

  בתור סטודנטית לאיור בשנה האחרונה, אני חושבת שיש הרבה מאוד מקום להאריך את “השמיכה”
  כשזה נוגע להתנהלות עתידית מחוץ לאקדמיה.
  אפשר אפילו להפריז ולומר שיש מקום ל”יחידה להכוונת המאייר המשוחרר..”
  ניתן לכנס את הבוגרים (שזה ממש מעט כשזה מגיע למסלול איור) אחרי תערוכת הבוגרים/ ביום פירוק התערוכה
  לשיחה חופשית בנושאים של תמחור שעת עבודה, שליחת תיקי עבודות למו”לים בארץ ובחו”ל,
  עבודה מול סוכן – יתרונות וחסרונות, והיבטים נוספים שקשורים לחידה הגדולה הזאת (כרגע) – על איך זה להיות מאייר.

  מובן שבסופו של דבר – חובת ההוכחה מוטלת עלינו. אין שאלה בכלל.
  אבל אם כבר יש נגישות לבעלי מקצוע עם ניסיון, וקשרים נבנו לאורך שנות הלימודים, מדוע לא לחלוק בידע?
  גם אין בעיה כיום לתזמן שיחות וידאו וצ’אטים במסגרת מפגש שכזה.

 4. דנה הגיב:

  לי, צריך לזכור שהשוק קטן והרבה פעמים עם סיום הלימודים הסטודנט בעצם הופך להיות מתחרה ישיר (לא פחות) של המרצה שלו לשעבר, למשל על אותה משבצת של איור כפולות למוסף השבת. זה מצב שלא קיים בצורה הזו באף תחום באקדמיה ואף לא בשאר תחומי העיצוב, שם בכל זאת צריך לצבור ניסיון. לאור זאת השאלה מה האינטרס של מאייר לעזור להשתלבות מאייר אחר, כל עוד זה עשוי לבוא במידה מסוימת גם על חשבונו.
  בעיה נוספת של תחום האיור בארץ, שאיציק לא הזכיר, זה חוסר היכולת של מאיירים להתאחד ולהתאגד. אגודת המאיירים מקבלת כל אחד ולא נתפסת כאיכותית ורצינית והניסיון להקים את “תא המאיירים” בקהילת המעצבים נכשל… מבחינה קהילתית למאיירים בארץ אין הרבה מעבר לפורום אחד באינטרנט… אין בעצם ארגון שיכול לסייע לקליטת המאיירים הטריים

 5. לי הגיב:

  דנה – תודה רבה, היה מעניין לקרוא.
  האם תוכלי בבקשה להרחיב על “תא המאיירים” בקהילת המעצבים? שולחים לנו כל הזמן בקשות להיצטרף, ואינני יודעת מה בדיוק הולך שם. מדוע זה נכשל, והאם זה לא מוקדם מדיי להספיד ?

 6. דנה הגיב:

  לא, לא מוקדם מדי. התא הוקם בסוף 2008 ונסגר למיטב ידיעתי לאחר שנה וחצי או שנתיים. כך שאין תא. הוא לא התאים למסגרת של קהילת המעצבים ולמטרות/יעדים של ראשי הקהילה. “קהילת המעצבים” היא נושא לדיון בפני עצמו, אבל אפשר פשוט לחפש בגוגל את הטוקבקים שעוסקים בהם. נדמה לי שהם היו בכתבה שהתפרסמה ב”הארץ”. בקיצור, כרגע אין למאיירים מה לחפש שם.

 7. לי הגיב:

  וואו – הוא נסגר ?
  מן הראוי היה לחזק אותו יותר. אני נזהרת מהצהרות, אבל אם הקהילה התנערה ממנו.. זה כנראה אומר משהו על היחס הכללי למקצוע..
  ואולי אני טועה.

 8. דנה הגיב:

  כן, נסגר. זו היתה יוזמה של כמה מאיירים שהאמינו שהקהילה יכולה לתת להם מענה, גב וגיבוי. בשלב מסוים הם הבינו שזה לא הולך לקרות. זה לא שקהילת המעצבים התנערה מהתא, הוא פשוט לא התאים לגישה השלטת בקהילה, ממה שהבנתי הם רצו להרוויח מהמאיירים יותר משרצו לתת להם. הסיפור כולו נמצא בטוקבקים ובפורום איור ואולי גם בכתבה ההיא של יובל סער ב”הארץ”.

 9. מצד אחד זה נכון שמאייר חדש תמיד יתחרה על אותה משבצת של מאייר ותיק אבל ישנם תחומים שידע וניסיון של מאייר ותיק יעזרו לו בעצמו אם ישתף ידע זה אם מאיירים חדשים. למשל ענייני זכויות יוצרים, תמחור ויחסי עבודה. מאיירים אשר מכירים את השוק יכולים לעזור למאיירים חדשים לא “לשרוף עצמם” בשוק עם מחירים נמוכים מידי ויחסי עבודה דרקוניים, תוך כדי הקניית ראיה רחבה של יחסי העבודה כך שמחר נמצא עצמינו בשוק שמצליח לפרנס אותנו ולא מנצל אותנו.

  זה נכון שאגודת המאיירים ותא המאיירים בסופו של דבר לא הפכו לגורמים רלוונטים בשוק למרות המאמצים שהשקענו בהם, גם בגלל אופייניו ה”אנרכיסטי/ אינדיבידואליסטי” כמאיירים אבל משהו היום ,עם הפלטפורמות השונות באינטרנט , משהו כן קורה. גם פורום איור, גם אתר “illustrators” גם הפנקס והאינדקס, הם מקומות בהם חולקים מידע מועיל ומשפיעים. לא מזמן היה דיון סוער בפורום איור בנוגע ליחסי עבודה.

  לפני כמה שבועות פנו אלינו (Illustrators.co.il) מאוסם ( באמצעות שחר קובר) שנפרסם תחרות “ביסלי קומיקס” בפייסבוק . כתנאי לכך ביקשנו ביקשנו שישנו את התקנון של התחרות כך שמי שלא זוכה לא יופקעו זכויותיו והם בסוף שינו אותו. לא יצאנו עם כל תאוותינו בידינו אבל הזזנו משהו בכיוון והעלינו את המודעות.

  באתר קיים קובץ PDF שנותן כמה טיפים מנקודת מבטינו .

  אני מאמין , לאור הניסיון, שה”מלחמה” הזו לא תנוצח על ידי התאגדויות פורמליות אלה על ידי העלאת המודעות בינינו וכתוצאה מכך בין הלקוחות .

  עד היום אני נעזר בעמיתים כדי לקבל החלטות בענייני יחסי עבודה וזה תמיד עובד. זה אינטרס משותף של חדשים וותיקים.

 10. דנה הגיב:

  לגבי ביסלי – לא הבנתי את עניין הפקעת הזכויות. מה נותן למאייר שלא זכה שיש לו זכויות על איור שהשתתף בתחרות? זה הרי איור שכולל את הדמויות של ביסלי, איזה שימוש הוא כבר יכול לעשות איתו מלבד למכור אותו בעתיד לאסם? להציג בתיק עבודות?

 11. דנה את צודקת מצד שני בתקנון התחרות היה כתוב לפני התיקון שמי שמשתתף , גם אם אינו זוכה , לאוסם תהייה הזכות לעשות עם איוריו ככל העולה על רוחה. דבר זה תוקן. עכשיו אם אוסם תמצא לנכון שאיוריו מספיק טובים כדי שהיא תרצה להשתמש בהם גם אם לא זכה, היא תצתרך להגיע להסדר עם המאייר וכנראה גם לשלם לו.

 12. גיא גרניט הגיב:

  מקבץ בוגרי איור ואנימציה 2011:

  http://cafe.mouse.co.il/topic/2260432/

 13. ל הגיב:

  תגובה למקבץ – מצער לראות כמה חזרות והעתקות של סגנונות של מאיירים ישראלים ידועים יש ברשימה הזו של הבוגרים

 14. קרן הגיב:

  תמיד מעניין לקרוא את מה שיש לאיציק להגיד.
  תשובה לגיא מהתגובה הראשונה: דווקא כן קרובה של ציונה תג’ר (היתה אחות של סבא).
  גאווה משפחתית 🙂

כתיבת תגובה