8 ספרות

קופצת לגובה / יותם שווימר

ביקורת על הספר "נוני ונוני-יותר" מאת נעמה בנזימן

אפריל 29, 2019  

אפילו שבספרה החדש של נעמה בנזימן יש כל מיני משחקים ופעלולים, היא עצמה לא משחקת. עם צאת הספר השלישי שכתבה ואיירה אפשר לקבוע בוודאות שמדובר באחת היוצרות הרציניות ביותר לילדים כיום.

האם אתם מנויים שלנו?

התוכן בכתב-העת פתוח במלואו למנויים בלבד.

כתיבת תגובה

8 תגובות:

 1. דפנה חיימוביץ' הגיב:

  נראה ספר מרתק ומאוד יפה. נעמה בורכה בכשרון ציור ובכשרון כתיבה. (זוכרת בגעגועים את הספרים שכתבה אימה חגית, אותם הייתי קוראת לילדיי). אני בטוחה שנהנה מעוד יצירות ספרותיות-מאוירות פרי עטה ומכחולה. ולגבי הדמויות המככבות בספר-הן האהובות עליי. (יש לי קובץ שירי ארנבים, שחלקם פורסם ב’הפנקס’).

 2. kseal הגיב:

  1. הספר באמת יפהפה. אני רוצה להוסיף שבעיני, על אף שהעלילה מזמנת טקסטים כל כך מוכרים ומזוהים (הם חלק מהקסם של הספר), הדרמה בכל זאת פנימית, וזאת משום שבין הגיבורים לא ייתכן שוויון. אי השוויון נעוץ בשמותיהם. שוויון בין “נוני” ו”נוני יותר” פירושו המשוואה הזאת:
  X = X+1
  שהיא כמובן בלתי אפשרית.
  נעמה בנזימן מדברת על אי הצדק המהותי שיש בעולם: תמיד יימצא מישהו שהוא יותר ממני – יותר חכם, יפה, חברותי, כשרוני, מצליח. ובכל זאת, אף פעם לא יימצא מישהו שהוא אני – אבל יותר. אפילו זושא לא היה מעלה בדעתו שכאשר הוא יגיע לשמים ישאלו אותו מדוע הוא איננו “זושא-יותר”… 🙂
  זאת הסיבה שבגללה אני חושב שהספר דווקא קרוב ברוחו ל”כובע הגבוה של אלברט”, וש”נוני יותר” הוא דמות פנימית. אולי זהו נוני-שבפוטנציאל, נוני-העתידי, שגורם לו באופן פרדוקסלי, כמאמר הביטוי – לקפוץ מעל הפופיק של עצמו.
  2. על הכריכה מאחור כתוב: “…היא עדיין זוכרת את כל מי שציירו יפה ממנה, מאז הגן ועד היום” – כל כך נפלא! הייתי שמח נורא לקרוא גם את הסיפור הזה. בעיני רוחי נעמה בנזימן מציירת את הציורים של כל מי שצייר יפה יותר ממנה, וכך נוקמת את נקמתה (גם בשמנו) 🙂

 3. לי עברון הגיב:

  נעמה בנזימן בהחלט יוצרת רצינית ביותר והספר מותיר את רישומו, כפי שניתחת ופירטת במאמר כל כך יפה, יותם.
  ו-kseal, התגובה שלך נפלאה כפול 3, כל סעיף נותן המון חומר למחשבה! גם לי בקריאה נוני התחבר לאלברט, ואולי על פי המשוואה שלך נוני יותר = אלברט + כובע.

 4. kseal הגיב:

  לי, זהו בדיוק…! (ותודה 🙂 )

 5. kseal הגיב:

  …וגם: את “נוני יותר” אפשר לקרוא גם כ”יותר נוני”, לכן למרות שברובד אחד זו תחרות בין שניים, ברובד אחר זו תחרות פנימית, המורה הפנימית שחוזרת ואומרת: “אתה מסוגל ליותר”… אולי חברות אמיתית אפשרית -כמו אצל אלברט – רק ברגע שמסכימים להניח לקול הזה. לא להבריק כל הזמן (את הרהיטים), אלא פשוט לשחק.

 6. לי עברון הגיב:

  … אולי יותר נוני, בניגוד לנוני יותר, הוא בדיוק זה שמשחק ונהנה… 🙂

 7. naama benziman הגיב:

  תודה יותם, תודה על התגובות, ותודה עמוקה לדלית לב – העורכת שלי, שהאמינה באלברט, באמיליה ובנוני מהרגע הראשון.

 8. [email protected] הגיב:

  נשמע מרתק. אני בהחלט אחפש את הספר.. רק לאור הבקורת- מתעורר בי חשק לערוך השוואה עם הסיפור הקלאסי מאגדות החורבן- על קמצא ובר קמצא- שהגיע למסיבה אליה הוזמן בטעות, והקנאה וההשפלה הובילו לחורבן הבית… שמחה שנוני ונוני מצאו זה את זה בסוף 🙂

כתיבת תגובה