3 ספרות

שאלות פילוסופיות על חצילים ועל ספינת תזאוס / רעות פלג

על הספר "העורב והלימון" מאת חיה שנהב

נובמבר 3, 2010  

ספר קטן, צהוב, ועל כריכתו עורב מסתכל במבוכה על לימון. אפשר כמעט לראות שהלימון מסתכל עליו בחזרה. זהו ספרה האחרון של חיה שנהב, “העורב והלימון”, המכיל עשרים ושבעה שירים קצרים, המציעים דרך התבוננות מאוד מיוחדת על העולם, דרך התבוננות פילוסופית.

האם אתם מנויים שלנו?

התוכן בכתב-העת פתוח במלואו למנויים בלבד.

כתיבת תגובה

3 תגובות:

 1. טלי הגיב:

  מחשבות מעניינות….אהבתי את החיבור בין החצילים לבין שאלת הספינה.

  זה מה שאני כתבתי על הספר הזה http://talimyturn.wordpress.com/2010/05/16/ הייתי יותר מסויגת ממך, מחלק מהשירים, אבל שאלות החצילים לגמרי מקסימות גם בעיני, למרות שאני לא סובלת חצילים…

  (ואגב בסוגריים, חצי כדור גלידה דוקא יותר טעים בעיני מכדור גלידה שלם, כי הטעם לא נמאס וכי אפשר לקחת עוד חצי כדור בטעם אחר…(-: )

 2. ערן שחר הגיב:

  אכן ספר נדיר ביופיו וברגישותו. פשוט שירה חכמה לילדים. הוא מסב לאוּרי (בן ארבע) ולי שעות רבות של עונג.
  לא קל למכור אותו… קשה לשכנע הורים לילדים מעל גיל שלוש לרכוש עבור ילדיהם ספרי שירה. רובם סבורים שספרי השירה לילדים מתאימים לגילאי השנה-שנתיים, ומשהילדים בגרו במקצת הז’אנר מוצה והילדים בשלים לדבר האמיתי – סיפורים ארוכים. כאילו שאי אפשר ליישב את העובדה שילד שמסוגל להקשיב לסיפור של רבע שעה יכול בסיטואציה אחרת להנות מקריאת שיר שקריאתו נמשכת כמה שניות. לזמן הסיפר אם כן יש משקל נכבד בבחירת הספרים ומתוך כך – השירה נתפסת בתודעת ההורים שלא בצדק כנחותה הרבה יותר.

  ובהקשר של ספרות ילדים, שאלות פילוסופיות וספינת תזאוס – אחד הטקסטם המבריקים שעומד בצומת הזה הוא הביצה שהתחפשה שאין כמוהו בעיסוק בשאלת הזהות העצמית.

 3. ספר נהדר ומעורר מחשבה. הילדים שלי מאד אוהבים אותו וחוזרים אליו מדי פעם. האיורים פשוט יוצאים מהכלל.

כתיבת תגובה