רכבת העמק – סיפור אמיתי (אולי)

לפני הרבה הרבה זמן, יותר ממאה שנים! כשהטורקים עוד שלטו בארץ, הם סללו רכבת שנסעה מחיפה דרך עמק יזרעאל לעבר הירדן. העמק כולו היה כמעט ריק מתושבים, רק ביצות וקצת בדואים וכמה כפרים קטנים.
במקום בו נמצאת היום העיר עפולה היה מחנה צבאי של הטורקים, וקבוצה של חיילים שקיבלו חופש נסעו לבלות בחיפה. חיפה הייתה אז עיר קטנה מאד אבל בכל זאת, בימים ההם זה נחשב לבילוי נעים לצאת מהמחנה שבעמק השומם לעיר.
והנה הגיע הזמן שבו החיילים התאספו בתחנת הרכבת כדי לחזור לבסיס שלהם, אבל אז אמרו להם שהקטר התקלקל ואין רכבות בכלל! אז מה עושים? שאלו החיילים אחד את השני וגם את המנהל של התחנה, והנה הופיע מהנדס אחד במקום ואמר ככה: אני אעזור לכם, ניקח מפרש של אוניה, נשים על הקטר והרוח תדחוף את המפרש כמו בים והרכבת תוכל לנסוע, ובאמת הרוח נושבת מכיוון הים לתוך הארץ והניסיון הצליח. שמו את המפרש והחיילים עלו על הרכבת והרכבת לאט לאט נסעה עד שהגיעו למחנה שלהם.
אבל בחזרה לחיפה הרכבת לא יכלה לנסוע כי הרוחות בארץ כמעט תמיד נושבות מהים לתוך הארץ ולא הפוך (אבל לחיילים זה כבר לא היה איכפת כי הם הגיעו לבסיס שלהם)

הסיפור האמיתי (אם הוא אכן אמיתי) מדבר על חיילים גרמנים שהיו בני ברית של הטורקים באותה עת, שישבו אי שם על יד ארמון של משפחת סורסוק, בעלת רוב אדמות העמק באותם ימים. לפי הסיפור המקורי היה גם המהנדס בחיפה גרמני. השמטתי פרטים אלה כדי לא לסבך את הילדים בעובדות היסטוריות המיותרות לדעתי לפואנטה.

כתיבת תגובה

כתיבת תגובה