9 פרויקטים מיוחדים

מצעד היצירות האיכותיות לילדים – שנת 2012, חלק 1

בחלק הראשון הענקת עיטור הצטיינות בתחומים: ספר ילדים מקור, ספר ילדים מתורגם, איור בספר מקור, איור בספר מתורגם, הצגת תאטרון.

דצמבר 27, 2012  

ביקשנו מהעוסקים בתרבות לילדים על גווניה השונים, מתוך הערכה לטעמם וניסיונם, לבחור את מיטב היצירות שנעשו השנה לילדים. מתוך כוונה להעניק במה ליצירות איכותיות לילדים, החלטנו לציין את היצירות החשובות של 2012.

האם אתם מנויים שלנו?

התוכן בכתב-העת פתוח במלואו למנויים בלבד.

כתיבת תגובה

9 תגובות:

 1. שמרית הגיב:

  סקירה מעניינת ומגוונת, אני חושבת שגם “לילה טוב מפלצת” וגם “שירים לעמליה” הם מהספרים המקסימים שראיתי. אני מצטערת אם אני נשמעת קטנונית אבל אני לא מבינה למה היה צריך לסייג את הבחירה של הראשון. אם נותנים עיטור אז נותנים עיטור (עם הדגשה על החזרה בסוף..)

 2. רותם הגיב:

  אני שמחה לגלות שיש עוד מישהו שחושב כמוני. ההסתייגות בבחירה הראשונה משונה. אני אוהבת מאוד מאוד את מגזין הפנקס, אבל אנא מכם, הקפידו על אמות מידה של מקצועיות ואתיות. כשאדם מקורב ואינו אובייקטיבי, הבחירה נהפכת ללא רלוונטית, וחבל, כי מגזין הפנקס הוא הבמה המרשימה ביותר לעיסוק בספרות ילדים בפרט ובתרבות הילד בכלל. לאחרונה חל כאן טשטוש לא נעים לקריאה. האם באמת הספר החמדמד “כרובינה” ראוי להיות מצוין ראשון ברשימת המצטיינים המרשימה הזו? ועוד כשמדובר בספרה של עורכת באתר?

 3. טלי הגיב:

  ברשותכן, אני מבקשת להסביר את הטעם להסתייגויות שלי: עורכי הפנקס פנו אלי ובקשו ממני לבחור את המצטיין בקטגוריית ספר ילדים מקור (ככותבת קבועה בפנקס, לשמחתי, זו השנה השלישית בה אני מתבקשת לבחור אחד ממצטייני הפנקס ובכל שנה עורכי האתר מקצים לי קטגוריה אחרת – בעיניי זה מבורך ומאפשר לרענן סגנונות וטעמים).

  נהייתי “מקורבת” לתמר הוכשטטר, הבאמת מקסימה, אחרי שהתחלתי לכתוב לפנקס- לא היה לי שום קשר אליה קודם לכן.

  אני לוקחת ברצינות את המשימות שלי, ובעיקר משימה כבדת משקל כהענקת אות הצטיינות.

  למה ציינתי את “כרובינה”? כי הוא, באמת ובתמים, ספר הילדים הישראלי שהכי הלהיב אותי השנה. כיוון שמדובר באותות הצטיינות של “הפנקס”, היה ברור לי מהרגע הראשון שכרובינה לא יכול לזכות באות הצטיינות, ובצדק, והוא אכן לא זכה באות הצטיינות כזה, בדיוק בשל אותם טעמים אתיים.

  למה הוא מצוין ראשון? אני לא יודעת, אני יודעת שכל אחד מהכותבים שבחרו במצטיינים בחר וכתב לגמרי בעצמו- לא ידעתי מה שאר הספרים שנבחרו ואני משערת שכמוני שאר הכותבים. אני יכולה לנסות ולשער שעורכי הפנקס בחרו ברשימונת שלי כראשונה לא בשל כרובינה אלא כי “ספר ילדים מקור” הוא הבסיס, והוא מתאים כקטגוריה ראשונה.

  ההסתייגות שלי מאלמנטים מסוימים ב”לילה טוב מפלצת” לא קשורה לכרובינה בשום אופן.
  ספר מצטיין הוא, בעיניי, ספר מושלם, ו”לילה טוב מפלצת” אינו מושלם לטעמי, בשל כמה עניינים שהזכרתי. למרות העניינים האלה, כן מצאתי אותו ראוי לעיטור בכל זאת, בשל הסיבות שציינתי, אבל חשתי שזה לא הוגן לא להזכיר את הנקודות החלשות בעיניי.

 4. דינה הגיב:

  אני תומכת גם ב”כרובינה (עם כל ההסתיגויות הנכונות והרצויות) וגם ב”איך לרפא כנף שבורה”.

 5. חמדת הגיב:

  הספר “כרובינה” רחוק מאוד מלהיות מוגדר כמצטיין ,לא בקטגוריית התוכן ולא באיורים . דעתי שהספר הזוכה השנה לאיור אכן זהו “שירים לעמליה “אם כי יש לי הסתייגות באשר לשלוש שירים שתוכנם קצת בעייתי לילדים קטנים : “אמא נסעה”,”זאב”, “בוא אבא”.
  הספר המושלם לדעתי הוא :”על זנבה של ארנבת”-דליה רביקוביץ,איירה שמרית אלקנתי

 6. שמרית הגיב:

  הבעיה שלי הייתה עם ההסתייגות, לא עם הספרים שנבחרו. אפשר לציין לשבח ספרים לצד הזוכה בעיטור, זה פשוט נעשה לדעתי בצורה קצת משביתת שמחה, והרי יש סיבה לשמחה.

 7. טלי הגיב:

  חמדת – “על זנבה של ארנבת” בהחלט הופיע במקום גבוה ברשימת ההתלבטויות שלי, אני חושבת שהוא ספר נהדר וגם כתבתי עליו ביקורת נלהבת כאן בפנקס. לא בחרתי בו כמצטיין השנה רק כי מדובר בספר שנכתב לפני עשרות שנים ולכן חשבתי שקצת לא פייר להציג אותו כמצטיין במצעד של ספרים עכשוויים. כיוון שאין קטגוריה להוצאה מחודשת, הוא לא זכה, אבל היה מאוד קרב לזה…

  וגם אני מצטרפת להצדקת הבחירה ב”איך לרפא כנף שבורה”, קראתי אותו בסופו של יום מדכדך במיוחד וממש הרגשתי איך הוא מזכיר לי שיש תקוה (-:

 8. שירה גפן הגיב:

  תודה רבה!!! שנה טובה, לילה-טוב, ומפלצות-פז.

 9. שירה נקדמיון הגיב:

  ממעט הספרים שהרשיתי לעצמי בשנתיים האחרונות 2 מהן רכשתי גם : לילה טוב מפלצת – איורים שאותי ממש מרגשים, וזה השני שבחרתי במקרה של המאיירת נטלי וקסמן שנקר, הראשון מסיבת ירח בננה. גם הסיפור עצמו שהאיור משתלב בו באופן מרהיב של חלום בתוך חלום, מחשבות ורגשות בתוך מחשבות ורגשות – מדהים ומומלץ.
  השני שירים לעמליה, אני לא נוטה בד”כ לחלומות שאינם גרנדיוזים, אבליש עדנה ואיכות וגם הרבה דמיון ויצירתיות באירוים של עפרה עמית בספר הזה, השירים לעיתים חסרי הגיון ומוסר השכל במידה מדוייקת, וזה מאוד חשוב בעיני, לשחרר קצת מדידקתיות.

כתיבת תגובה